Споделена история от Тинейджърски

Ще съжалявам ли ако не отида на бала?
Краят на 12 клас за мен наближава, а с него наближава и балът. В момента класът ми събира пари за капаро и утре е крайният срок, но аз изобщо не съм сигурен дали да отида или не.
Дилемата е, че не искам да дам сега една голяма сума от парите на наште за бал, на който в крайна сметка няма дори да отида. Същевременно, не искам след няколко месеца да си променя мнението, но вече да е твърде късно!

Нямам проблеми с класа си, но отношението ми с него е доста неутрално: рядко си говоря с повечето от тях, а извън училище: изобщо. Те са готини хора, но просто аз съм срамежлив. В последствие, не съм развил така познатото чувство на принадлежност към класа и се съмнявам, че това гимназиално преживяване изобщо ще ми липсва. С едно от момичетата се разбираме повече и ако я поканя да ми е дама сигурно ще се съгласи, но все пак цялата тази идея за бала ми се струва много глупава и изтощителна и някак си предпочитам да прекарам тази вечер гледайки Карибски Пирати с шепа пуканки в ръка или нещо такова, но.. Ще съжалявам ли? Силно съм раздвоен.

Коментари

1.   По-добре все пак иди. И аз не се разбирах много с класа си, обаче на бала се оказа, че е малко по-различно и си изкарах готино. А ако не идеш винаги ще съжаляваш и ще се питаш защо не си отишъл. Ако ти стане тъпо, винаги можеш да си тръгнеш, никой не е казал да стоиш до сутринта. А колкото до гледането на филми с пуканки... що вечери ще имаш за това. Разбра ме, балът е веднъж, филм можеш да гледаш всяка вечер.

2.   по принцип е някаква еуфория преди тия балове и честно казано, ако не сте някакви много сплотени колективи не мисля, че си заслужава. 10 години по-късно не си спомням повечето от съучениците си. Нишо не си длъжен да правиш. Щом не искаш, недей! Може с тези пари да се запишеш на някой курс по език или пък за евентуалното ти бъдещо следване.

3.   Аз не ходих на бала си и не беше никаква загуба. Беше си ден като всеки, нощ като всяка нощ. Парите за бала ги дадох за неща, които аз искам. Видя ми се идиотско да давам 250 лв. за куверт от неща, които не пия и не ям... Някаква рокля, която няма да облека повече и някакви други излишни глупости, плюс любимото ми събиране на хора, да ядат и пият в моя чест, да се снимаме пред блока с рокли и т. н. простотии.
Виж, зависи от гледната точна и какъв човек си. Аз съм с нетипично виждане за всичко, не съм като мнозинството и затова, за мен, балът е глупост. Както го чувстваш, така го направи.

4.   Ще съжаляваш. Отивай на бала и дори да си сам, кво ти пука. Ще пийнеш, ще се отпуснеш, може да потанцуваш малко. Дреме ти на шапката дет се вика. То музиката е силна и не се говори нищо особено без това.

5.   Да ще съжаляваш! По добре отиди.

6.   Отиди! Аз с по-голямата част от випуска, не само класа ми, не се разбирах, но имах някои приятели, които бяха наистина свестни. Е, такова готино изкарване няма никъде!!! Наистина е един път в живота. Ще съжаляваш, ако изпуснеш.

7.   Няма да съжаляваш, направи си екскурзия.

8.   Нищо не губиш.
Аз съжалявам за дадените пари и нерви на този ден.
Пропусни.
Щом така го чувстваш, просто си направи хубава кино вечер с приятели или сам.
Няма смисъл да се хабиш, сериозно.

9.   Не мога да ти кажа дали ще съжаляваш, но ще ти споделя как беше при мен. Моето положение в училище беше подобно на твоето. Не съм имал проблеми с класа си, но и сякаш живеехме в различни Вселени. Нямахме допирни точки и с никой от тях не общувах извън училище. Отидох на бала и се нагледах на изключителна простотия цяла вечер. Беше ми скука, не участвах в простотиите които правеха и следователно бяха едни пропиляни пари и време за мен. За сметка на това обаче, абсолвентския ми бал, който не беше много отдавна във времето, беше едно от най-хубавите празненства на които съм бил. Страшно се забавлявах, нямаше ги простотиите от училище и имам страхотни спомени.
Дано съм ти бил полезен.

10.   Не ходи - няма да съжаляваш.

11.   Аз лично не съм ходила на бала си поради това, че не си говорих много със съучениците. В началото малко съжалявах, честно казано, но сега не съжалявам за нищо. Не ми харесваше класа, нямах желание и не отидох.

12.   Ще съжаляваш да. И аз разсъждавах като теб, но струваше си, само че го разбираш няколко години по-късно.

13.   Щом си задаваш въпроса, сигурно ще съжаляваш. Не, че преживяването задължително ще ти хареса, може и да не е така, но поне ще си бил там и няма да се чудиш, какво е щяло да бъде. Аз имах много резерви към бала, не ми се ходеше много, но отидох, прекарах добре и се радвам, че бях там. Балът е различен от обичайните сбирки на класа по кръчмите с повод и без повод. Не си го представяй по грешен начин, изобщо не е само пиене, кълчене и крокодилски сълзи. Самата вечер е по-емоционална, всички са настроени много положително към останалите. Аз също бях в неутрални отношения с голяма част от съучениците си, но имаше единици, с които бяхме по-близки и не съм се чувствала като отшелник. Притеснявах се, че няма да бъда на място, че не съм купонджийка, че съм срамежлива, но това беше само в главата ми, нямаше никакви проблеми през самата вечер и се отпуснах след снимките. Вярно е, че са много пари за една вечер, която сама по себе си не е нещо толкова специално, но изобщо не е лошо да бъдеш част от класа за последно и да се разделиш с тези хора по този начин.

14.   Не няма да съжаляваш аз също не отидох заради същите причини, плюс това там не е толкоз интересно. Чалга песни, напивания и т. н не си заслужава.

15.   Имах приятел, който беше пред дилема дали да си купи компютър или да дойде на бала. Тогава малко хора имаха компютри. Избра компютъра, но после съжаляваше. Един съвет от мен. Ако отидеш гледай да се забавляваш на макс. И не отблъсквай момичетата. Всички от нашите момичета искаха да си легнат с някой на бала :)

16.   Аз отидох на бал след като мразех класа си, защото много бяха без култура и от не особено добро потекло. Още тогава казвах на нашите че не искам да ходя на бал, просто защото това е момент във който се хвърлят маса пари ей така. Имайки в предвид че знаех че няма да ми е хубаво, това още повече ме отблъскваше. Какво стана, насъбра си рода, платиха се пари за костюм който реално никога повече не облякох. До ден днешен стои във гардероба до ди ни го изхвърля.

Сега нося други костюми, като парадокса е че не отидох пък на дипломирането си във университета който завърших във чужбина. Тогава избрах да прекарам почивката си със семейството.

Всеки сам решава за себе си какво да прави. Някои правят бал, забавляват се. Някои не пранят бал - дреме им. Някои пък ако съберат пари ги използват за ваканция, почивка или нещо друго. Някои искат да изпитат 'вниманието' което получават по време на бал и еуфорията по улиците, която във такъв стил може да се види само във България. На кои им харесва, на кои не, това е друго нещо. Българският бал се откроява от други тъй като 'средно образование' не се празнува така като сватба никъде другаде, до колкото съм на ясно.

От теб зависи и това как ти се чувстваш.

Успех със дипломирането. Надявам се да постигнеш целите си. Продължавай да поставяш нови и да се развиваш.

17.   След като нямаш общ език със съучениците си не ходи.. няма смисъл да си даваш парите за глупости.. примерно тези пари ще ти бъдат един много добър стар на живота след като завършиш.

18.   Според мен няма да съжаляваш. Не давай капаро и не ходи. Аз лично това щях да направя на твое място. Ти няма с кого толкова да говориш, да правиш или да.. де да знам какво вече, още не съм 12 клас.. както и да е - според мен ще е по-гадно да си спомняш, че си дал пари напразно, от колкото да си спомняш как не си отишъл. Разкажи повече за взаимоотношенията ви с класа ти - имаш ли истински приятели, какво правиш в междучасията.. и така

19.   Е, с тва Карибски пирати ме разби!

20.   Аз съм момиче, на 21 и преди две години имах бал и не отидох, бях си платила куверта, бях си купила много скъпа рокля, обувки YSL и чанта Cartier, но най-добрата ми приятелка се оказа в последния момент, че няма да дойде, а аз вече бях готова, облечена, гримирана, гаджето ми чакаше да ме закара, но тя като каза, че няма да дойде и се сдухах и аз не отидох! Изкарах си доста добре, перфектно даже, с гаджето ми и приятели, 3 дни празнувахме, със сигурност с класа ми нямаше да ми е толкова забавно, но после няколко месеца бях обидена на приятелката ми, че ме прецака така в последния момент и до ден днешен малко съжалявам, че не отидох! Май е по-добре да отидеш, особено ако както казваш мислиш да прекараш вечерта сам, а не с приятели, които просто не са абитуриенти!

21.   Аз завърших 12 клас преди 12 години.
Покрай напреженията, които имах за приемните изпити в университета (тогава нещата бяха доста по-трудни, отколкото сега), оформянето на годишните оценки, изпитванията и пр. последното, което ме вълнуваше беше балът.
Нямам албум със снимки на класа, не отидох и на самия бал. Не ми са по вкуса такива напудрени и розови истории, как всички сме щастливи и сме си приятели... А и ми беше съвестно да искам от родителите ми 2000лв. за някаква рокля, която после ще стои в гардероба. А и до ден днешен не разбирам идеята на това "изпращане" - гостите в нас сами с нашите, а аз някъде на заведение? ! Ние поканихме роднини и приятели, събрахме се и празнувахме като на рожден ден всички заедно! Аз си купих хубави маркови дрехи, които съм искала - дънки, спортни екипи и т. н., които си носих с удоволствие в университета. Имала съм добри отношения със съучениците си, но като във всеки клас имаше делене на групи. Та, с моята група на по-умните и по-странните, които също решиха да нямат бал решихме да купим книги за училищната библиотека, които да дарим. Направихме дарение и за детската клиника по онко-хематология. Прекарахме време и с дечицата. А след това с тези по-близки съученици отидохме на няколко дневна екскурзия.
Това беше едно от най-смислените решения, които съм взимала. Днес същото бих направила.
Смешно ми е как днес младежите се снимат основно, за да се покажат във фейса за някаква благотворителна кауза, а ние го направихме преди 12г. без грам показност, но искрено и от сърце!

Ме

22.   Аз съжалявам, че отидох. Не исках, но нашите натиснаха. Беше ок, ресторант - там половината клас се напи 5бр. отпаднаха и после се пръснахме в няколко дискотеки.
След бала си казах втори път тоя цирк не! На сватбата ми бях само аз, мъжът ми и гражданското лице, в чужбина не ти трябат кумове и свидетели. Нямаше рокли, коси, снимки с роднини и слушане на глупости. В края на седмицата отидохми на ресторант с родителите ни и след това с приятели.

23.   Отиди, това не е просто излизане, човек веднъж завършва училище, напрви си го хубаво и в къщи, покани си гости, приятели, не е нужно да харчиш много пари, покани това момиче за дама, Карибски пирати винаги можеш да си го гледаш. Със сигурност ще има простотии, но ще се изкефиш, че си отишъл.

24.   Изобщо не ти трябва да ходиш. Аз ходих, на предния ден си купих някаква случайна рокля от първия магазин за бални рокли и тъпях цяла вечер. Сега ако ме питаш, не бих отишла никога отново, още повече, че с класа си не съм си говорила оттогава и изобщо не ми липсва нищо, дори напротив - много съм щастлива, че се свърши.

25.   Според мен ще съжаляваш!

26.   Аз не съм ходил на бала си. Просто защото нито ми пукаше за съучениците, нито за училището, ни най-малко пък за учителите! Не съжалявам за избора си! Гордея се дори с него, защото идвам от семейство с не особено големи възможности и реших да вляза в положение на родителите си. Но на абсолвентският бал ходих и си изкарах хубаво. Така че моят съвет е - направи избор, приеми го и не съжалявай за нищо! Всяко зло за добро!
На добър път! :)))

27.   Завърших преди 6 години. При мене също събирахме пари за капаро, 2011 година 2012 февурари- март вече събирахме за фотоалбум правехме снимки, но никой не се съгласи за фотоалбум само дето тогава дадох 40 лева които изхвърчаха през вратата.

Не понасях класа си, обаче все пак отидох на бала и изкарах страхотна вечер, класа искаше после на дискотека да ходим, но аз се прибрах същата вечер. Нищо не губиш отиди си спокойно на бала все пак това е последна среща с класа, направи го както искаш.

28.   По темата за бала ти препоръчвам да изгледаш тоз какво говори.
https://youtu.be/K_vvpoUB33c?t=115

Добър ти е усетът, че е прахосване на пари и време.

Все пак ако можеш да минеш по-тънко и мислиш че ще ти е полезно и приятно действай. Това е един от начините да се пребориш с бърнаут, ако те е хванал.

29.   Тъпотия ще е да отидеш, ако не се разбираш със съучениците, както мен. Аз отидох и тъпях няколко часа. Това си е просто събиране, нищо специално.

30.   Не няма да съжаляваш, аз поне не съжалявам.

31.   Аз те разбирам, в 11 клас съм, но нямам намерение да ходя на бала си. Ако не можеш да понасяш тези хора и взаимно не се уважавате, няма смисъл.

32.   Аз съм 10 клас, но от сега още съм решила в 12 клас да нямам бал. Семейството ми има възможности, но не мисля, че е разумно да се хвърлят толкова много пари за една вечер. Предпочитам тези пари да ги вложа в професионалното ми развитие. Не разбирам всичката тази показност. Според мен е смешно всичкото това flexване да наемаш скъпи коли, рокли, обувки за няколко хиляди, които няма да използваш след това, изглежда малко като избиване на комплекси. Разбира се, нямам против хората, които искат балът им да бъде запомнящ се, те също имат право, но аз лично няма с какво хубаво да запомня училищните си години, не ми се дават пари на вятъра, и без това ми трябва капитал и не мисля, че има смисъл изобщо да си правя бал. По-добре да отпразнувам завършването си с приятелите и семейството ми и да се чувствам добре, вместо с някакви лицемери, които след бала няма и здравей да ми кажат.

33.   Аз не отидох на бала си и грам, ама грам ен съжалявам. Според мен не е нищо тооолкова специално. И без тва 5 години съм изкарала напивайки се с випуска си така че ми беше абсолютно все тая дали ще отида или не.