Споделена история от Тинейджърски

Майка ми разбра. Какво да правя?
Моля ви за помощ! От няколко месеца си пиша с един човек, но нашите не знаят. Обаче вчера мама е видяла един чат с едно момиче и знае всичко. Говорихме си и обясних защо си пиша с него. Но тя се притесни много и иска да спра да общувам с този човек. Аз просто не искам да спирам, но обещах и сега ми е гадно да му пиша. Просто се привързах към него и искам да си продължим да общуваме, но пък ми е гадно заради майка ми, не искам да се притеснява.

Коментари

1.   Какъв е този човек? Дай малко повече светлина върху ситуацията, ако наистина искаш съвет. На мен ми се струва, че просто искаш да успокоиш съвестта си. Няма страшно, всички сме лъгали родителите си по една или друга причина в тийнейджърските години. Не ти препоръчвам да го правиш обаче. Майка ти ти мисли само най-доброто.

2.   Първо кажи ти на колко си той на колко е? Ако ти си на 13, а той на 43 Мда определено не бих искала да си пишеш с такъв човек ако си ми дъщеря. Ако разликата ви е малка просто поговори с майка ти, кажи й че няма от какво да се притеснява, че ти си го опознала и такива неща. Но повярвай ми майките имат вътрешно чувство. Когато бях с бившия ми Майка естествено знаеше с кой ходя но отказваше да говори с него, да го вижда, да го чува и всичко свързано с него. И познай не изкарахме дълго. Със сегашния ми всичко е различно.

3.   Най-вероятно въпросният човек е много по-голям от теб и майка ти се притеснява и с право. Не знаеш какви откачалки има в мрежата! Пишат едно, а се оказва друго. Нямаш представа колко е лесно да излъжеш онлайн. Веднъж реших да си направя експеримент. Регистрирах се в сайт за запознанства, но излъгах за годините си, писах че съм на 14, а реално бях на 25. Нямаш представа какви откачени чичковчи на 40 и отгоре ми се лепнаха! И какви неща ми предлагаха! Да не говорим, че настояваха за среща. А ако се бях съгласила? А ако наистина бях на 14? Не знаеш кой е отсреща и какво му се върти в главата. Говоря ти от личен опит! Още едни пример, истинска история макар и с английски тийнейджър. Обичам да гледам ID Extra и наскоро гледах следната история (там историите са реални): 14 годишно момче и приятелите му обичаха да играят в мрежа, но в един момент към играта им се присъедини непознато момче, което твърдеше, че е на 18, живее в САЩ и е млад компютърен гений. С течение на времето това момче много се сприятели с едно от момчетата, убеждаваше го, че има талант да стане много успешен в писането на програми и т. н. После започна да го настройва срещу родителите и приятелите му. Не го разбирали, злословели против него и т. н. и в един момент буквално почна до контролира живота му. За всяко нещо се допитваше до него! Родителите му се притесниха и му взеха компютъра и телефона. И момчето уж си стана пак като преди, срещаше се с приятели, прекарваше време със семейството си. И майка му се успокои и му върна телефона и компютъра. И уж всичко си беше нормално докато един ден не помоли баща си да отиде на гости на приятел. Баща му се съгласи и то даже да остане с приспиване. Е, на другия ден не се прибра, а после им съобщи полицията, че е бил убит. Както се оказа. Въпросният "18 годишен гений от САЩ" живеел съвсем близо до дома им, наистина бил на 18, обаче бил безработен психопат със склонност към насилие. Нарочно намирал разни хлапета в мрежата, промивал и мозъците и ги примамвал в дома си. Лъжел ги, че е дошъл в Англия и е наел квартира и много държи да се срещне с тях и дори може да им остави бизнеса си. И това не е изолирана история. Твърде дълго стана, а и няма смисъл да пиша романи за да разбереш, че в Интернет всеки може да се представи за каквото си иска! Няма нищо по-лесно от това да манипулираш, да пращаш фалшиви снимки и да лъжеш за всичко. Ами ако човекът, с който си пишеш е изпечен лъжец и манипулатор? Ако е 45 годишен чичко? Ако толкова държиш да разбереш истината, определи му среща на живо, ама задължително иди с подкрепления, примерно баща ти, който да се намеси при нужда и виж какво ще стане. Да не се окаже накрая, че "случайно не може да дойде" или, че всъщност той е "бащата" на човекът с който си пишеш, но е дошъл да те вземе с колата и да те заведе у тях на гости. Внимавай! В мрежата има всякакви! От безобидни лъжци, до наистина опасни престъпници. А иначе и аз мога да разказвам, че съм на 20, че съм висока, слаба, руса красавица, дъщеря на милионер и в момента пиша от частната си яхта. А истината е, че съм на 36, 160 см, с няколко килца отгоре и уви нямам яхта. :)) Ама такъв образ мога да си създам онлайн и при това да лъжа толкова последователно и да пращам толкова прекрасни снимки свалени от интернет, че накрая да решиш, че съм следващата Мис Свят. ВНИМАВАЙ!

4.   Ако бе казала на каква възраст си и защо майка ти иска да спреш да общуваш с този човек, щеше да има база за съвети какво да правиш. Обаче само с данните че имаш майка и тя не ти дава да говориш с някого може да се навъдят доста предположения в идеите на четящия. Ами ако си на 11-14г и си пишеш с 30-40 годишен непознат?

5.   Майка ти иска да те защити от нещо за което ти не си в час. Спри да пишеш - за твое добро е.

п. п. Знам, че ще продължиш ;)

6.   Разкажи ни малко повече за него. Как се запознахте, виждала ли си го наживо, по принцип какви са темите ви за разговор, ти на колко години си и той на колко е.. Ако сте се запознали по фейсбук, силно се съмнявам случаят ви да е като описаните от номер 3. Казвам ти го като човек, който многократно се е запознавал с хора онлайн, че дори съм се виждала с доста от тях и е нямало нищо страшно. Ако един човек иска да ти навреди може да го направи пак, без значение дали сте се запознали в Интернет или не.
- Момиче, 19г.

7.   Не пишеш на колко си. И аз на времето си пишех ей така с непознати хора лъжех дори за годините си ама честно да ти кажа вашите са прави

8.   И аз мисля, че става въпрос за голям човек.. Ако е така, съжалявам, но наистина ще си изпатиш. На 19 съм, и мен ме тресат хормоните още и залитам често, но с по-големи мъже нищо добро няма да излезе, ако случаят е такъв. Майка ти има право. Също така искам да кажа нещо по отношение на коментар 3. Напълно права е, НО, ако имаш фейсбук профила на въпросния непознат, шансът да е фейк е доста по-малък. Казвам го, защото съм се срещала с 2 момчета наживо, а сме се познавали само по фейсбук. И двамата бяха от други градове. И грам не ме е било страх, че ще ми направят нещо, камоли съм имала някакви съмнения, защото си личи кога е истински профил, и кога не, а и се усеща в повечето случаи дали човекът има лоши намерения или не.. И двете момчета бяха невероятно мили, внимателни и добри. За авторката мога да кажа да си преценява хората доколкото може и да не се занимава с много по-големи. Иначе и моята майка врещеше за момчетата, че не ги познавам и кой знае какви може да са, но истината е съвсем друга :D

9.   Миличка, майка ти е напълно права, защото хората в онлайн пространството не винаги са тези, за които се представят. Точно заради такава среща с непознат от мрежата днес едно малко момиченце вече не е между живите ( Ако не си чувала за случая с убитата Никол от Бургас потърси информация ). Отива въпросното дете на среща с 15 годишен батко от мрежата и после я намират в асансьор на другия край на Бургас. Аз ако бях на мястото на майка ти щях да ти конфискувам всички устройства с достъп до Интернет, да те оставя с един обикновен телефон и да ти забраня да излизаш. я