Споделена история от Тинейджърски

Страх от тъмното
Здравейте! Аз съм момче на 14 години и имам страх от тъмното. Не мога да заспя сам на тъмно или просто да седя там. Всъщност седя на загасено в стаята ми, но телевизора работи. Така не ме е страх, но ако трябва да спя на тъмно, тогава имам страх. Как мога да премахна този страх? Знам, че по принцип трябва да се изправя срещу него, но все нямам тази смелост. А трябва да го махна, понеже много ще ми пречи в бъдеще! Моля ви дайте ми идеи как да го махна!
Благодаря Предварително!

Коментари

1.   Няма да ти пречи изобщо! На 22 съм и също не мога да спя на тъмно винаги имам или нощна лампа или някакъв друг източник на лека светлина докато спя. Понякога като се прибирам по тъмно ако съм сам ме е страх и ходя по бързо въпреки, че съм набит мъжага 1,90 и знам че в тъмното няма нищо което да ми навреди! Това си е някакъв детски страх който явно не се маха (поне в моя случай), да малко е некомфортно и дразнещо, но чак да ти пречи в бъдеще не!

2.   Спри да гледаш филми с насилие и страшни филми!
Купи си малка лампа която се включва директно в контакта.
Запише се на боен спорт, за да спреш да се притесняваш от лоши работи.

един факт:
Всеки малко или много го е страх от тъмното.

3.   Ще ми пречи, понеже искам да стана военен. И ще мина военно училище, а както знаеш там се дават караули в гората. А там е пълна тъмнина. Благодаря ви!

4.   отиди на психолог или на хипнотерапевт
може да помогне не знам иначе успех!

5.   Момиче на 18 съм и преодолях преди 4-6 години преодолях страховете си от пчели и игли.
Наскоро преодолях и този от тъмно. ( Остана само страхът от изпити.. хД)

Как стана.... Ами лека полека
Накарах сестра ми да стои с мен в тъмното, но тогава нр ме беше страх, затова го направих сама.
На мен главният ми проблем беше по-скоро да затворя очи доксто е тъмно и съм сама.

Като започваше да ме е страх започвах да мисля върху състоянието си и да си задавам и отговарям на въпроси като
От какво ме е страх? Какво има там? Какво бих посъветвала човек в моето положение? Какво бих си помислила за него?

Често сърцето ми биеше ускорено, така че се опитвах да се съсредоточа върху дишането си.

Също ми помогна и това да гледам на ситуацията от физична гледна точка, а именно че това е отсъствието на светлина и нищо реално не де променя освен моята неспособност за толкова добро възприемане на обектите около мен, защото хората да устроени за живот през деня и че хората, страхуващи се от тъмно, смърт, всъщност не се страхуват от това, което би могло да се случи, а заради незнанието и неспособността да разберат какво има там.

Надявам се това да ти е от помощ. Не очаквай да стане веднага, на мен поне ми отне време докато осъзная целия този процес.