Споделена история от Тинейджърски

Защо българските фенове са такива селяни?
Как сте! От много години насам не гледам Български футбол(бях чорбар, фен на ЦСКА), причините са много, но ще кажа само две-пародии на футболисти и корупция. Но открай време е непоносимо да гледам разни татуирани наркомани, пишещи се ''ултраси'' да крещят навсякъде по мачовете, да чупят, да блъскат и да ходят заплашително. Както се казва човек да не може да излезне без да не се сблъска с такива. И аз съм ходил на мачове, но винаги съм стоял кротко и съм си гледал мача, а не да тръгвам да правя цигански изпълнения. Нормално е навсякъде да има спречквания, бой или нещо такова между различните отбори, но никъде другаде в Европа и света няма примерно да си с екип на улицата на един отбор и фенове на друг отбор да те гледат лошо сякаш си им направил нещо. Защо точно тук е така, какво кара тези шутове, наричащи се запалянковци да не зачитат мнението и вкуса на другите хора, да трошат и да мислят, че са големи пичове и че техния отбор е най-най, без значение дали говорим за ЦСКА, Левски или Славия? Поне футболът у нас да си струваше и да имаше за какво да има разногласия...

Коментари

1.   То и за политиците не си струва да се напъваш ама я виж колко "ултраси" на БСБ, ГЕРП /нарочно е/ ;) и другите маскари се дерат по митинги ;)

2.   Каквато нацията, такива и феновете. Кое те учудва?

3.   Кат видиш проста, гадна среда, която те отвращава, се махай и търси хора, от които да се учиш. Намират се насам натам. Стани фен на волейбола ;) или ходи по бизнес семинари

4.   Хората приемат успехите на своя отбор за техни собствени успехи и затова се получава така. Като няма с какво да се похвалят те се хвалят с любимия отбор. Футболните фенове обаче прекаляват и се стават агресивни.

5.   Фенчетата се делят на умни и глупави. :)

6.   Прав си, че тези хора са тотални боклуци, но не си мисли, че ги има само тук. Навсякъде са. Самата хулиганска култура е много популярна в Англия например. Дори има филми за това.

7.   Пич, живея в Англия, и да ти кажа, че нашите ултраси не могат и на малкият пръст да стъпят по селения на английските. Не си мисли, че само в България има подобни простотии. Цезар е казал- Разделяй и владей. Това с разните отбори и стадионите е един от начините чрез които хората да се разединяват, манипулират и да им се отвлича вниманието от съществените неща. Пази се от простите хора, които се избиват помежду си заради разните прогнили от корупция отбори.

8.   Здравей, аз също бях болен цесекар, докато джуджето от Микре не фалира отбора и премести селския си литекс на Армията.
Винаги съм бил в сектор "Г" на мачове и се считах за ултрас, но никога не съм чупил и ходил пиян на мачове.
В България хулиганската ни сцена е направо смешна, за разлика от Гърция, Турция, Сърбия, Полша и Русия.
Ние сме цвете за мирисане спрямо гореизброените държави.
Тука един пичага е дал за пример Англия, но те отдавна не са това, което са били преди 20 години и назад. Там яко ги натегнаха със закони и на стадиона все едно си на театър.

9.   В Англия ако си такъв кретенски футболен фен и грубееш и трошиш и се биеш, удрят ти един печат доживотен (да не стъпваш на никакъв мач и стадион) и си готов ;)

10.   Тук нищо не е, я иди виж в Истанбул какво става, особено на европейските мачове - бомби пред хотелите, факли, викове...

11.   Аз от едно 7-8 години се отказах да ходя по мачове... И не е защото съм си разлюбил отбора. Започнах да не мога да понасям болшинството фенове. Да си дебил, примитив, изтърван от гората див селяндур стана мярка за фенство, а футболните клубове ги кътат като свещени крави.
Хулиганите нямат място на стадиона!
И да подчертая - не схм противник на френската култура - напротив - горещо подкрепям и хореографии, и трансперанти, и пиротехника (в определени граници).
Но когато демонстрацията на агресивна простотия стане по-важна от подкрепата за отбора и първото започне да се смята за израз на второто, нещата явно са отишли твърде далеч...

12.   На други места стават истински атентати, дечко. В българия си е направо културно, доколкото може да се каже това за футболни мачове. Имаше навремето дори и документален филм за английски хулигани, как с кеф рушат публична и частна собственост. Така че преди да виниш българите, напъни малко мозъчето и си направи проучването. Няма по-селско от това, да съдиш без грам знание.

14.   Случайно търся теми за футболно хулиганство и попаднах на тази. Посещавал съм Рим и ще го посещавам и занапред. От 2007-ма година съм заклет фен на Рома, Италия и всичко свързано с ботуша. Кухня, култура, архитектура, изкуство, спорт, история и киното им са ме впечатлили. Иначе съм от ЦСКА в България. Впечатленията са ми, че огромната маса от фенове, която стои зад поне 20 отбора от италианското калчо, е толкова екзалтирана и последователна в действията си, че едва ли някъде в Европа може да се види такова нещо. На друго място само в Аржентина и Бразилия е толкова напечено, защото тук говорим за маси от хулигани. Но аз ще коментирам само Европа. В Италия има крайно радикални публики и информацията я имам от комуникация с италианец и четене на италиански сайтове, и мога да ги подредя в класация по фанатизъм и крайност! Наполи, Верона, Лацио, Рома, Аталанта, Бреша, Катания, Палермо, Дженоа, Торино са топ на хулиганщината, като добавиш и тук-там по някой случай с публиката на още десетина отбора, добиваш представи за насилие в страховити мащаби. Толкова много отбори и всички имат френетична подкрепа зад гърба си. Това го няма в повечето европейски държави. На регионалното Дерби между Бреша и Аталанта има три пъти повече агресия и насилие отколкото на Левски и ЦСКА, а това са отбори от градчета по 100 хил. население. В никоя друга държава в Европа няма регистрирани убийства на полицаи и фенове с ножове, сигнални ракети, тръби и пр. Ако някой следи темата да ми посочи една държава в Европа. В Италия футболните хулигани живеят с омраза в сърцата, не толкова към кръвният враг, колкото към служителите на реда. Преди и след мачовете около стадионите прилича на военно положение - дим, камъни, бомбички, стъклени бутилки, парчета изкъртени железа и дъски, столове от кафенета, обувки от магазини, саксии и всичко дето може да се сетите. първоначално омразата избива на чисто идейни, политически различия между двете агитки, но карабинерите в средата отнасят най-много от "любовта " на тифозите. Само в Аржентина и в Италия около мачове кръжат полицейски хеликоптери на 50-100 метра над стадиона за да оглеждат района и да преценяват мащабите на безредиците и да търсят решения за овладяването им. В Гърция също има сериозна омраза към полицията, но там имат късмет защото населението не е 60, а 10 милиона, иначе спокойно може да бъдат конкуренция на Италия. Това са моите наблюдения и знания по въпроса. Има хулигани навсякъде в Европа, но в Италия те са от друго измерение! За България не ми се коментира, Тук манталитетът е кофти и повечето е само на приказки. Малък процент от най-крайните имат бунтовно поведение и шанс да предизвикат безредици. Няма бройка тука.