Споделена история от Тинейджърски

Не ми стригат парите
Здравейте! Аз съм момиче и съм 8 клас. Не съм някоя лигла, която ходи само по кафетата. Истината е, че не ми стигат парите. Нашите ми дават по 10 лева на седмица. Попринцип мисля вече да си оставям събота и неделя свободни. Ще ходя на уроци през седмицата. Та проблема е, че пуша (спирам ги) и харча доста. Старая се една кутия да ми стига за около седмица. Преди нашите ми даваха по 20 лева и се оправях, но от както казахна майка ми, че пуша почнаха да ми дават по 10. Около 5-6 лева за цигари и остават около 4 за храна. Другия проблем е, че ям доста. Харча четирите лева само в понеделник и после гладувам. Не е опция да си правя сандвич от вкъщи, защото нашите не купуват продукти за сандвич. Молила съм ги но те просто не купуват. Като цяло, нашите не ги бива в покупките. Ходя и на уроци по математика и английски. По математика уроците ми са 15 лв. а по английски-20 лв. Друг проблем е, че чета доста. Ако имам доста свободно време чета по една книга на ден и постоянно си купувам нови книги. Мразя да чета от електронен четец или онлайн. Мразя го. Нашите дори не ми дават пари за дрехи. Плюс това аз мразя моловете, мразя да пазарувам и т. н. Когато искам да си напазарувам нещо нашите ми дават само 40 лв., което не стига за много (гледам да пазарувам само на огромни намаления). Когато става въпрос за мен-не може пари. Иначе майка ми сяка седмица се прибира с нещо ново. Имам само 5 блузи и пет чифта дънки (колкото да се покрие седмицата). И така всяка седмица със същите дрехи. Става ми много неудобно, защото съученичките ми и приятелките ми всяка седмица си купуват нов гърдероб (буквално). Родителите ми имат добри доходи горе-долу към 2500 лв. (сметнах го когато се опитах да направя месечен бюджет на семейството)Проблемът е, че родителите ми плащат сметките на 2 къщи и 1 апартамент (няма да обяснявам защо). Моля за съвет, защото не знам какво да правя.

Коментари

1.   Спри да пушиш за начало. Наистина спри. После се опитай да възстановиш доверието им в теб.

2.   Че толкоз ли сте близки с майка ти, че да й кажеш, че пушиш, много ясно, че ще се замисли за тебе. ти и работа не можеш да започнеш да ги купиваш тези цигари. спирай ги, намаляй с една

3.   Говори сериозно с родителите си. Вече си голяма и е срамно да нямаш пари за храна. Една кутия на седмица цигари е нищо, това означава, че изобщо не си пристрастена, можеш да ги спреш без проблем и те съветвам да го направиш преди да си се пристрастила сериозно. Относно парите, 10лв на седмица е страшно малко, аз, ако съм на твое място и пробвам с добро и не стане ще спра да ходя на училище и като ме питат защо не ходя, ще кажа, че ме е срам да нямам пари за храна и ми се подиграват другите.

4.   Кажи им, че си спряла да пушиш, и те ще ти дават по 20 лв. Ez

5.   Ми аз пък съм на 15 момче , не пуша. И аз също съм с 10 лв на седмица ама съм жив , 1 и нещо закуската и после от рестото се събира достатъчно в края на седмицата пак да си взема . Никой не ти е виновен , че пушиш .

6.   Опитай се да говориш с родителите си. 10 лв на седмица са крайно недостатъчни, но пък може би те се притесняват, да не си купуваш цигари вместо за храна.

7.   И на мен ми даваха само по 10 лева на седмица. Не съм пушила и не съм си хвърляла парите за мазни закуски, които само като ги погледна и помириша ми става лошо. Даже в края на месеца успявах да спестя и да си купя нещо, с което да се зарадвам (DVD, книга или друго)
Като ЧАК толкова нямате нищо за сандвич (в което не вярвам), просто си вземи от вечерята ви предишния ден в кутия за сладолед и се нахрани.

Спри тъпите цигари. Уж не си лигла, а без тях ще заплачеш и явно са ти по-важни от здравето.

8.   Както казаха другите преди мен-остави цигарите! А вашите са големи пинтии! Над 2000 лева им са доходите и въпреки това не ти дават достатъчно пари! Думи нямам!

9.   Хора, знаете ли колко трудно се отказват цигари? Буквално, ако нямаш пари, тогава не пушиш. Аз съм на 18 И за 4 години нямах нито един успешен опит да ги спра.
Наистина, ако не изпитваш огромна нужда от цигара ги спри от сега. Адски е мъчително нататък с парите ако си пушач.

10.   Засрами се малко момиченце, някои деца нямат и това! Те нямат какво да ядат и на кого да кажат мама и татко, а ти тука си седнала да се оплакваш, че парите не ти стигат за цигари и, че вашите не искат всяка седмица да ти купуват всяка седмица нови парцалки от мола, които сигурно ще носиш докато ти писнат и после ще събират прах в гардероба. Щом вашите са преценили, че нямаш нужда от скъпи дрехи и вещи на този етап от живота ти значи е така и точка по въпроса! И аз в гимназията нямах скъпи дрехи, последен модел телефон и също карах с по 10 лева на седмица ама не съм оревавала форумите за това, даже напротив ставаше ми и все още ми става тъжно като видя някое 10-12г. л... да ходи с по -скъп телефон и дрехи от тези на родителите си.

11.   И докато още си ваканция вземи преговори нещата по БЕЛ, че на 2 места имаш правописни грешки!

12.   Спирам цигарите! И ми се получава! Но все пак няма как ор раз да ги спре човек. Преди пушех по 3-4 кутии на седмица. Сега съм доста по-добре. Казвала съм на майка ми, че съм ги спряла-не вярва. Такава си е. Номер 5-да съм казвала, че някой ми е виновен. Това, че пуша си е мой личен избор. Номер 7-вярвай във каквото иска. Единствените неща, с които мога да си направя сандвич са-хляб, топено сирене и крема сирене. И чак да си нося от вечерята. Идеята не е зле но в училище е забранено да се внася храна. Ако учител те види с храна-господ да ти е на помощ. Затова сандвичът е по-добра опция, защото голямото излизам с няколко приятелки навън и си ядем спокойно. И кой ти каза, че без цигари ще зарева? Като не ме познаваш си мери приказките! Номер 8-нашите не са пинтии но просто разходите ни са много.
Благодаря за всички съвети!

от Авторката

13.   Намери други приходи.
Аз продавах домашни на съученици. Упражнения, есета, рапорти и подобни. Отделно продавах козметика, обувки, видео игри, конзоли втора ръка, Magic карти и други подобни. Дори се е случвало, родители да идват и да ми казват, да си взема парите, защото децата им си купили обувки за 120 лева, ама те не можели да си го позволят ... еми, да не са му давали 120 лева.

14.   "Хора, знаете ли колко трудно се отказват цигари?"

Не! Първите 2 дена ми се пушеше много, а следващите 4 дена ми беше много гадно - имх светоръртеж, треперех, повръщаше ми се, не можех да спя, топли и студени вълни, разстройство ... Ама ги отказх, нали. Не беше толкова трудно.

16.   До номер 14 от 9
Е, явно си с по-силна воля от мен. Аз и до ден днешен правя опити. Най-дългия ми период в който не пушех беше 6 месеца, ама парите ми отиваха за близалки и всякакви такива тъпотии, че да ги заместя. Ще ми се получи рано или късно :D

17.   От какъв зор ти е било да им казваш, че пушиш? Това, което правят е непростимо-как ще те оставят с 10 лв за седмица? Това са няма и два лева на ден. (Броя и събота и неделя, защото все ще излезеш и не може да нямаш и лев в джоба) И да не пушеше пак са малко. Не е добра идея, но остани гладна до момент на прилошаване, ама гледай да стигне до тях, пък дано им дойде акъла в главата! По принцип съм против такива неща, но в случай като този не мисля, че може да се постъпи другояче. Разбирам да нямахте пари, амааа... Абсурд да ти повярват, ако им кажеш, че си спряла цигарите.
- Момиче, 19 г.