Споделена история от Тинейджърски

Мразя се
Момиче на 16 съм.

Уча в елитна гимназия, отличничка съм, имам мечти и амбиции, имам приятели, но нямам самочувствие.

Бях във връзка, която продължи около 6 месеца, прецаках всичко и не спирам да се обвинявам за това колко лош човек съм. Постоянно си повтарям как не заслужавам нищо и никой. Имам чувство, че никой никога повече няма да се влюби в мен и че щастието ми бе дотук, каквото е било - било. Постоянно се подценявам. Мразя всичко във външния си вид - абсолютно всичко. Всичко това започва много да ми тежи, не се чувствам добре психически. Говорила съм с майка ми и приятели на темата за външния вид и ниското самочувствие, за това колко не се харесвам, при което те ми казват например, че съм хубава или нещо от сорта, но съм наясно, че го мислят, само защото ме обичат, не защото реално е така.

Как да започна дапсе харесвам и да се справя с тази омраза към себе си и това постоянно самообвиняване? Имам чувството, че тези неща само ще доведат до загубата на още хора в живота ми и в крайна сметка е възможно да загубя дори себе си...

Коментари

1.   Не физическата красота задържа хората в живота ни, а нравствената. Когато отношението към някого е грозно и наранява другия, и модел да си, хората ще се отръпват и ще си тръгват. Да се влюбят в теб е едно, да задържиш някого,и да си стокностен човек е съвсем различно.
Аз лично физическата непривлекателност си я компенсирам с морални ценности, спазване на човешките орава на другите и пр. пр

2.   Почнахме с филмите.

3.   ох и малката ми сестра същата... ама като ви шибна един(сестрински де)... само ме дразните, нищо ти няма
стига се гледа пред огледалото с начумерена музуна, мислейки, че това и онова, ама носа, ама ушите, ама никой не ме харесва...

Настройката спрямо себе си не се променя за една нощ, но определено не е невъзможно.
Като се гледаш в огледалото, започни да си мислиш за нещата, които харесваш, след няколко дни - за нещата, които не харесваш.. че не са всъщност толкова зле, че си имат хубави черти, собствен чар.
и в крайна сметка е хубаво да осъзнаеш, че неща като красота, интелект и пр. са много относителни и персонални... тоест... ти избираш как да изглеждаш(естествено има и норми, които обществото налага.. но те могат доста да варират.. основното е да спазваш хигиена и е по-приятна гледката, когато човек е спретнат.. забелязала съм, че самочувствието много влияе на това как другите те виждат)

така чееее... нищо ти няма... сама го каза... "те така мислят, защото ме обичат"... ти защо не се обичаш? а?

и само ще завърша с това... ти (както и сестра ми)... малко проблеми имате. Кажи ми, ако гладуваше, щеше ли въобще да се сетиш за външния си вид? знам, че примерът е доста out of topic, но искам просто да ти демонстрирам колко нелепи могат да изглеждат тези проблеми... не ги подценявам.. могат да ти докарат сериозни проблеми.. затова се стягай и очаквам скоро да напишеш, че си най-красивото момиче на света.