Споделена история от Тинейджърски

Моето притеснение
Здравейте!
Пише ви момиче на почти осемнайсет (ще ги навърша през май). Надявам се да получа някакви съвети.
Проблемът ми е свързан с огромното притеснение. Ужасно притеснителна и срамежлива съм, а това е черта, която не харесвам в себе си и ми пречи много. Винаги, когато ме очаква нещо важно, например устно изпитване пред класа, или дори да общувам с непознат човек, аз треперя и сърцето ми имам чувството, че ще се пръсне. Такава съм си от дете. Винаги съм била много изпълнителна и прилежна ученичка. Може да е малко глупаво за някои от четящите, но ако нямах домашно или пък не беше както трябва, аз пак се притеснявах и не можех да заспя. Просто не знам докъде ще я докарам...
Последният пресен пример е през март месец, когато ме очакваше изнасяне на презентация пред цялото училище и комисия. Ужасно много треперех преди да дойде реда ми и все едно буца ми бе застанала на гърлото... Това чувство си замина, чак когато презентацията свърши. Така е навсякъде при мен.
Истината е, че нямам голямо самочувствие, както и приятели, които биха ме разбрали. Скоро трябва да си взема живота в ръцете и да поема по нов път, а мен ме е страх да общувам с непознати хора, камо ли да завържа запознанстваввв. Не знам как ще си намеря работа, как ще се отпусна пред други хора, и как ще успея да се справя с това мое притеснение, което ме спъва във всичко.

Малко се отплеснах, но се надявам да ми помогнете, благодаря за отделеното време!

Коментари

1.   Все едно чета нещо, което самата аз съм писала преди години.
Разбирам те, защото моето притеснение също никак не беше малко. Вдигала съм температура и ми се е гадило от нерви. Преживявах презентации и представяния така, сякаш имам грип.
В университета попаднах в напълно нова среда, за щастие бързо си намерих приятели, защото всички искаха да имат групичка от близки. Първата година изкарвах много ниски оценки и това ми влияеше още по-зле на самочувствието, защото наистина отделях много време за учене. След втория семестър започнах да получавам панически атаки. Нормално е, понеже се стресирах от всичко и се очакваше да ми се случи рано или късно. На практика изпадах в паника без основателна причина, без самата аз да осъзнавам причината за тези състояния. Консултирах се с лекар, поговорихме. Предложиха ми лекарства, но аз отказах, защото не исках да влизам в един такъв цикъл, в който спасителното ми средство е антидепресант, а аз още нямам и 30 години. Казах си, че ако в толкова прости ситуации опра до крайни мерки, то ще ми стане навик да го правя. Не исках такива навици. Както и да е, въпросният лекар ми помогна да осъзная, че сама вредя на себе си и се притеснявам излишно за неща, които са извън моя контрол. Препоръчаха ми да се занимавам с дейности, които ме правят щастлива и да бъда по-активна в ежедневието си (т. е. да излизам и да общувам). Постепенно започнах да излизам от зоната си на комфорт, защото исках да се оправя и да водя нормален живот. Дразних се на себе си от години, вече бях стигнала една кулминация на стрес, беше ми време да се успокоя. Научих се да се пазя по начини, по които не съм подозирала, че мога да се пазя. Спрях да мисля за проекти, крайни срокове, презентации, доклади. Това бяха едни такива задължения, които винаги съм вършила. Какво толкова ми тежеше? Пиша, каквото пиша, давам всичко от себе си и каквото сабя покаже. Оценката може да е всякаква, но си дадох сметка, че аз не уча за оценка, а уча за знания. За общуването не знам какво ще ти кажа. На мен в един момент спря да ми пука, че може да се изложа или да не ме харесат. Случва се, предполагам на всички. Няма как всеки да те харесва, но не е твоя работа да се тревожиш за мислите, които другите хора таят в себе си. Не ти е работа да се терзаеш за чужди действия. Ако някой ти направи лошо, това лежи на неговия кръст, не на твоя. Ако някой ти се дразни, той вреди на себе си с целият този негативизъм, а не на теб. Ако ти не приемаш негативните коментари и оценки, те не могат да те докоснат. Аз спрях да приемам лошото, спрях да се тормозя за него и започнах да живея в пъти по-свободно. Започнах да общувам с повече хора, пак си имах притесненията за темите на разговор, но поне не треперих и не се потих. Запознавах се, подавах си ръката и се усмихвах широко, после започвах да водя битов разговор. Ако темата потръгне, чудесно... ако ли не, пак чудесно. Кое е най-лошото, което може да ти се случи при едно запознанство? Да те игнорират? Да ти кажат, че не искат да говорят с теб? Като се замислиш тези неща изобщо не са толкова лоши. Нищо в този живот не е толкова страшно, просто ти имаш склонност да виждаш малките неща като огромни и да им придаваш важност, каквато те нямат. Каквото и да се случи, ще бъдеш притисната от обстоятелства и ще се справиш, дори и да не искаш. Часовникът не спира за никого, стрелките ще те бутат напред във времето и постепенно всичко ще се подрежда. Дори да се изложиш, това ще бъде забравено. Дори да закъснееш, все някога ще ти простят. Дори да пропуснеш важна дата, все някога ще имаш възможност да се явиш повторно. Много се страхувах за матурите. Имах съученичка, която точно тогава се разболя сериозно и лежеше в болница. Не се яви с нас, отиде на септемврийската. Въпреки това, тя пак беше приета в университета, в който искаше да учи. Ако изгубиш работа, ще намериш нова. Ако изгубиш приятел, ще имаш и други приятели. Ако сърцето ти е разбито, то отново ще зарасне и ще бие дори по-силно за друг човек, с когото може би наистина ще си принадлежите. Аз трябваше да мина през катарзис, трябваше да ми се случи нещо много лошо, че да дойда на себе си и да се стегна. Надявам се, че ти ще го направиш преди да си стигнала лошият връх, че просто ще заобиколиш и няма да ти се налага да се сблъскваш с такива трудности. Мисли толкова, колкото ти е нужно. Мисли всеки ден. Блъскай си главата с идеята, че животът не е страшен и ще имаш купища възможности. Спокойно, ти ще се научиш да общуваш, просто защото ще ти бъде нужно да общуваш. Ще свикнеш да презентираш, защото в бъдеще ще имаш още много презентации. Това не е страшно. Тестовете са само лист, на който трябва да напишеш знанията си. Презентациите са просто да застанеш в една зала, в която има няколко човека и да представиш това, върху което си работила известно време. Не е страшно. Разделяй големите събития, които те плашат, на съвсем малки действия. Крачка по крачка. Презентацията, например- влизаш в залата, отиваш до компютъра, отваряш си файла, качваш се на подиума (ако има такъв), държиш очите си на нивото на средния ред или долу ниско в края на залата, четеш-обясняваш-сменяш слайд (няколко пъти). Накрая благодариш за вниманието, слизаш от подиума и сядаш на някой стол. Така не звучи сложно, нали? Отпусни се, погрижи се за себе си и се постарай да надмогнеш притесненията си. Щом аз успях, ти също ще можеш!

2.   Пробвай да говориш пред камера вкъщи (и такава от телефон или таблет ще ти свърши работа). В началото ще ти е неловко, но помни, че поне си само ти вкъщи :) После прегледай записа и си запиши кое не ти харесва. Прави това упражнение няколко пъти в седмицата. На мен ми помогна!

3.   От автора:
Благодаря за хубавите и пълни отговори!
Номер 1 - наистина ти благодаря от сърце за дългия и изчерпателен коментар. Помогна ми да осмисля някои неща, които бях пренебрегнала.
Номер 2 - на теб също ти благодаря и обещавам, че ще се опитам да приложа съвета ти.