Споделена история от Тинейджърски

Не знам дали съм или не съм дебела
Здравейте, просто искам да го споделя
Момиче на 16 съм, висока съм 1.62-1.64 см, там някъде, тежа между 58-61 кг, казвам между, защото ако днес съм 58 кг, утре мога да бъда 60кг.
Не съм слаба, но не смятам и че съм толкова дебела, имам по-големички бедра и голямо дупе, малко коремче, не съм с идеална форма.
Преди няколко дни леля ми и братовчедка ми ми намекнаха, че съм дебела, после ми викат, че съм яка и че съм имала тяло на спортист, боркиня. Майка ми ме защити и каза, че не съм дебела а другите да се погледнат. А И ми викат да намаля шоколада, аз ям всяка сутрин малко шоколад и вече следобед или към вечер ако намеря нещо сладичко, но гледам да не прекалявам, някой път даже си правя седмица без захар (всякаква) и нито отслабвам, нито нищо. Преди малко казах, че ме боли зъб и баща ми ми вика че е заради шоколада и че трябва да го намаля, и аз казвам, че не е и че ям нормално количество, и той малко ядосан ми вика, че тогава трябва да го спра, и после ми вика нали ти казаха че трябва да го спреш (леля и братовчедка ми по горе дето казах)
Не съм супер активна и спортна личност, но не водя и застоял начин на живот, някой път хода да тичам или йога. Малко съм напълняла от миналата година, но не е от храни, мисля даже че съм малко стресирана.
Приятелките ми ми викат, че имам хубаво дупе.
Просто ако се сетите за някакъв съвет, мнение, каквото и да е, кажете ми, искам да чуя нещо, защото ми иде да се разплача, дори не знам защо

Коментари

1.   Спри сладкото и тестени храни. Движи се повече, яж разумно и ще изглеждаш още по-добре. Не е нормално всеки ден да ядеш шоколад, веднъж седмично и то по малко.

2.   Аз съм висока 1, 60 в момента тежа 50 кг., но да ти кажа честно не се харесвам, въпреки че познатите ми казват, че съм ок. Трябва ти да си щастлива, когато се погледнеш в огледалото. Що се отнася до шоколада смятам, че имат право - прекаляваш. Може да ти изглежда малко като количество, но не е така. Все пак си на 16, развиваш се все още. Вредните навици оказват влияние в бъдеще.
Приятелките ти винаги ще ти кажат, че имаш хубаво дупе/тяло и т. н., защото са ти приятелки. Застани пред огледалото, погледни се с очите на непознат - харесва ли ти това, което виждаш? Ако "да", значи продължавай в същия дух, ако ли "не" промени вредните си навици. Не гладувай, а яж правилно. Върви повече от обикновено. Важното е ти да се харесваш.
С31

3.   Дебела си. По добре бъди честна със себе си. Никой друг няма да ти го каже директно. По добре да ти е неприятно но да узнаеш истината и да вземеш мерки

4.   Здравей мила, не се стресирай излишно, аз съм същата като теб. Точно както се описа, имам хубаво и малко по-голямо дупе и бедра. Корем също малко, като от талията нагоре съм си направо слаба, имам малки гърди, малка гръдна обиколка, гърба ми също е тесен и ръцете ми са доста слаби. Когато започна да пълнея обикновено всичко ми се лепва на бедрата, дупето и малко в корема.
С 2-3 см съм по-ниска от теб. Имах един период в който поддържах тегло около 60 кг и честно казано се имах за пълна. Най-много съм била 64 кг и тогава се чувствах като слон.
Това беше преди години, миналата година успях да сваля доста килограми, заради стрес (не нарочно, разбира се) и стигнах някъде до 52-53, на тези кг се чувствах отлично. Тук последните месеци качих 2-3 кг и това определено не ми хареса. От няколко дни съм на една диета и точно днес се теглих и съм 52 кг, което е страхотно, целта ми е да стигна някъде до 50-51 кг. На тези килограми наистина изглеждам доста слаба, особено в горната си част, но аз съм доволна.
Сега за теб, ами със сигурност не си дебела, но леко пълна. Ако свалиш 3-4 кг, мисля, че ще изглеждаш още по-добре. Разбира се това си е твой избор и ако ти се чувстваш добре и се харесваш, просто не обръщай внимание на останалите.
Ето ти и тази диета,която спазвам. Тя продължава 4 дни и се очаква да свалиш около 3-4 кг през този период, като пишеше, че няма да има йо-йо ефект. На мен ми е вече 3-ти ден и се чувствам доста добре, почти се изпитвам глад и определено съм свалила около 3кг. Диетата се състои в това 4 дни да се храниш само с 5 неща, а именно: обикновени бисквити, солети, банани, варен ориз и варени картофи (без никакви подправки). Можеш да ядеш колкото искаш, но само тези 5 неща. Също да пиеш чай и повече вода. Може и кафе, но да не е много често.
Ето ти един примерен мой ден и това което аз изяждам. Сутрин след ставане пия кафе, чай не пия. Вода поне 2 литра на ден си ги правя. Първия ден изядох 3 банана, 5 бисквити, половин пакетче солети хрус-хрус и около 100 гр. варен ориз. Това ми беше за цял ден и честно казано не изпитвах глад. Единствено вечер се старая до към 7 да ми е последното хранене и след това докато заспя съм изпитвала малко глад, но ти винаги можеш да си хапнеш ако не можеш да стоиш гладна.
На мен ми влияе доста добре тази диета. Майка ми се изказа малко скептично в началото и изтъкна, че може би ще ме хване запек, заради тези сухи храни, но противно на очакванията и такова нещо няма. Напротив ходя си редовно и до тоалетна. Беше написано изрично да не се спазва повече от 4 дни, като след този период е добре да избягваш или поне да не се прекалява със сладкото, хляба и тестените изделия. За тези които ще започнат да критикуват, диетата е написана от лекар и макар храните са не са от тези, които обикновено се препоръчват за отслабване идеята и е да се ядат храни само от една група, в случая въглехидрати и по този начин се свалят кг. Моля "компетентните" да не се изказват.
Ами това е от мен, ако искаш я пробвай. Ако пък искаш недей. Пак ти казвам ако ти се чувстваш добре и се харесваш изобщо не бива да се влияеш от мнението на околните, било то и семейството ти. Хайде успех :)

5.   Много зависи как ти стоят килогамите. Аз съм висока колкото теб и едно веме бях 60 кг и да тренирах и всичко и бях стегната ама тоя слой сланина дето си го има над мускула си стои там. Та съответно взех мерки и така. Ако ти не се харесваш направи нещо по въпроса,ако е само заради мнението на околните няма смисъл.

6.   Леля ти и братовчедка ти, и изобщо такива ”добронамерени” хора, хич не ги слушай, защото освен да се надсмиват или да завиждат, този тип хора - друго не умеят. Вслушвай се в думите на искрени хора, които казват нещата направо, дори и да не ти харесва, но да има и градивност в коментара им, да ти дадат съвет, пример, нещо полезно!

При ръст 162-164, може да си до 55 кг. и дори 60 кг. да си, пак не си дебела, подяволите. Може да спортуваш, да се храниш здравословно, но това с цел, да имаш добро здраве. Визията е следствие. Това с плюс-минус два кг. е от храненето, по принцип до 4кг. пазим остатъчна храна в червата си и ако си яла солено - задържаш вода, и изглеждаш по-подута, това е. Тези 4 кг. се оправят като намалиш солта, пиеш повече вода и се движиш за по-добра перисталтика.
Сега... ако искаш да си супер слаба, с изчистено тяло, трябва да си 45 кг., казвам го от опит, но ако не си спортист - лекоатлет, просто е безсмислено да се гонят такива оптимални резултати.

И не слушай злобари!

7.   От авторката
Благодаря за всички отговори, ще пробеам да намаля сладкото, тестени изделия не ям, а пък може и тази 4-дневна диета да пробвам

8.   Само да кажа, че за в момента сигурно си о. к., но в бъдеще метаболизма ти няма да стане по-бърз а напротив. Сладко всеки ден е прекалено, особено ако не спортуваш. Варианта 2-3 пъти седмично по-повечко не е по-добър. Дори да си леко пълна не бива да се комплексираш безцелно. Ако ти е кофти, ще трябва да се ограничаваш цял живот, но поне няма да е безцелно. Това да те подиграват за килограмите не бива да го допускаш, дори да не отслабнеш изобщо.

9.   до номер 4
Не знам от къде ви хрумват на вас момичетата тези диети със бисквити и солети? Сигурно защото са малък грамаж ли незнам, така поне обесняваше една позната. Тези храни са бързи въглехидрати и са обратно пропорционални на всяка сериозна диета. Само сладкото е дори по-зле от тестеното. Дори вафли тип "корни" са за спортуващи активно, а бананите са препоръчителна храна за занимаващи се с атлетика(все пак са перфектни за закуска или обяд при динамичен ден). Има къде по-добри варианти за хапване - кисело мляко, плодове, някоя хубава салата без майонезен топинг, готвено без хляб, риба или пилешко - естествено в умерени количества. Един колега навремето бе свалил 15-20 кила за отрицателно време, консумирайки само варени белтъци и вода. В този ред на мисли и едно варено яйце да обядваш е по-добре от бисквити и солети. Със здраве!

10.   Извинявай за "компетентните", но е невъзможно трайно да свалиш 4 кила за четири дни. Дори да тренираш нон-стоп кардио на гладно, най-много да изхвърлиш всичката вода от организма. И какво правиш след тези 4 дни? Пак спираш сладко и тестено до колкото разбрах!

12.   Номер 3 - Авторката не е дебела, бих казала че има няколко излишни килограма. Висока съм колкото нея и съм 55 кг - чувствам се страхотно, изглеждам страхотно и аз имам малко по-голямо дупе, което получава комплименти. Бих препоръчала на авторката да не бъде на диета, просто след това може да си върнеш килограмите двойно. Започни по-здравословен начин на живот, имай режим на хранене - яж всичко, но с мярка. Вярно, ще отслабнеш по-бавно, но определено така ще запазиш положението си. Не бих препоръчала да се смъкнеш на 50 кг - освен ако не искаш толкова много, но ако ще смениш само режима не прекалявай, защото ще изглеждаш отпусната. Бих препоръчала нещо, което действа при мен - не е нужно да ходиш на фитнес или да бягаш, ами си създаваш упражнения. Имаше такива предизвикателства преди няколко години и наистина действаха. Примерно започваш едномесечно предизвикателство за месец:
1 ден - 20 клека
2 ден- 25 клека
3 ден - 30 клека
4 ден - почивка
И така си ги увеличаваш с 5 всеки ден и на 4ти ден почиваш. Правиш го 1-2 месеца, след това сменяш упражнението. Това са буквално 2-5 минути от живота ти вечер преди да легнеш или сутрин преди да си вземеш душ. Не го мисли толкова, бъди позитивна!

13.   Момиче на 16 години, високо 162-164 см и тежащо 61 кг е с НОРМАЛНО тегло. Мисли за диети само ако си 162 см и над 64 кг, или ако си 164 см - тогава килограмите са 65. Това е потвърдено от множествено здравни организации по света. С други думи, леля ти и братовчедка ти нищо не разбират. Нормално е теглото ти да е "между" 58 и 60 - това е просто вода. При много хора е същата история.

Ако се разхождаш или еквивалентно упражнение/занимание по поне 60 минути всеки ден, а тичаш 3 пъти седмично - то тогава физическата ти активност е достатъчна.

Ако си твърдо решила да го разкараш това "коремче", то тогава намали храни като хляба, тесто като цяло, сокове, ориз, мляко, спагети/макарони (и подобни), зърнени закуски. Избягвай всякакви пакетирани храни от зърнени продукти, които са за директна консумация. Съдържат какви ли не боклуци за да се продават по-дълго, а въглехидратите в тях са лишени от фибри.

Яденето на храни с фибри е изключително важно. Не се смилат от стомаха, но в същото време се чувстваш наядена. Така ще можеш да ядеш по-малко без да гладуваш. Примери за храни с високо съдържание на фибри са: зелени зеленчуци, леща, боб, круши, банани. Към 25 грама фибри на ден са предостатъчни.

15.   От авторката
Благодаря на всички за мнението и съветите