Споделена история от Тинейджърски

Как да порасна по - висок?
Аз сам на 14 години момче и сам висок 163 см. Майка ми е 165 а баща ми 170-173. Знам че имам много още да раста но искам да знам ако някой с повече опит да ми разясни как може да се издължа без никакви хапчета или добавки. Наскоро почнах да ходя на фитнес но не правя силови упражнения защото знам че спират растежа. Ако някой има идеи моля да пише ще му сам много благодарен

Коментари

1.   ами запиши се на баскетбол помага :)

2.   Не искам да те разочаровам, но главно е до гени. Естествено има и редки изключения, но щом родителите ти са ниски, то не очаквай много. И все пак 170-175 ако стигнеш трябва да си доволен. Действително сега ще израстнеш още :)

*Syndrome

4.   Не пуши като за начало, ако го правиш... После *Syndrome е прав, че е въпрос на гени, но забравя, че гените не са само на мама и на татко, ами важни са и тези на баба, дядо, леля прадядо и т. н. родата. Момчетата вземат по-често гените на мама, поне в повечето случаи, така че се огледай как стоят нещата около мъжката част от родата на мама, погледни и тази на татко. Имаше и една формула, покоято можеше да се изчисли, колко висок ще станеш, но там има разминаване с около 2-3 см. Формулата за момчета беше сбора от ръста на мама и татако и 12 и тази сума се разделяше на 2:т. е. при теб се очакват около 175см.
Лола

5.   Не се тревожи. Аз съм на 13 и съм 1, 54 и родителите ми са като твойте. Много хора са като теб.

6.   Аз лично тренирам волейбол и съм момиче а 13, 181 наистина съм висока за възрастта си, но спорта го изисква за това те съветвам да не ходиш на фитнес защото както каза той наистина спира растежа запиши се на волейбол или баскетбол и двата спорта биха те одължили но не се надявай да станеш много висок, може би най-много колкото мен, но само ако тренираш. И все пак погледни наистина гените на роднините си може да порастнеш нищо не се знае и попринцип момчетата растът след 7-8 клас! Успех!

7.   И аз имам същия проблем, но съм момиче. и аз съм на 14 и родителите ми са ниски. Аз се чудих дали плуването като спорт ще помогне в случая.

8.   Както казваха в една реклама, не става само с ядене трябва и акъл.

9.   Не можеш, това зависи и от родителите ти щом те са ниски значи и ти ще си предполагам, аз съм на 14 и съм 160 см но има още да раста защото моите родители са височки ;]

10.   Както вече казаха по-горе основно е важен самият ген. Но генът естествено не зависи само от родителите ти. Разгледай по-обстойно родословното ти дърво и ако случиш на виски роднини може да почнеш да стискаш палци. Второ по значение за растежа е храненето. Старай се да наблягаш на храни от животински произход тъй като имат много витмин А (който ако знаеш е витамина на растежа). Благодарение на този растеж се развиват правилно костите, зъбите, ноктите, косата, а също има значение за очите.

Също така наблягай на високо протеиновите храни (също предимно от животински произход). Други храни от растителен произход обаче са моркови, домати .червени чушки и изобщо всякакви плодове и зеленчуци с оранжево-червеникав цвят. Такива плодове и зеленчуци съдържат бета-каротин (провитамин А), който се трансформира в човешкия организъм до витамин А.

Друг важен фактор при храненето е разнообразието, тъй като организма привиква към даден тип храна бързо и започва да я усвоява непълноценно. За храненето има още много и много, но не ми се пише :d. Като приключиш с храненето започва следващ по значение фактор, а именно физическата активност. Тя трябва да бъде умерена т.е. не много високо интензивна (за момче на 14), но за сметка на това трябва да бъде редовна.

Спортове като волейбол, баскетбол, плуване помагат доста. Също така гледай редовно да тичаш кросове, за да имаш по-бърз метаболизъм и от там по-бърз растеж. Тук също може да се пише още доста, но нали на кратичко :D. И има друг метод, който е доста спорен, но съм длъжен да го напиша. Всякакъв тип йога разтягане за гръбначния стълб + висене на лостове също би трябвало да помагат. Надявам се да съм помогнал. Успех! :]

11.   Стрийт фитнес (лостове, общофизически упражнения)
Ще направиш хубаво и развито тяло с релеф, ще ти помогне и да порастнеш.

12.   А гирите пречат ли на растежа

14.   Здравейте! Наистина имам нужда от помощ! На 14 години съм и съм висока 1. 63, мечтата ми е да стана модел (сестра ми е модел). Значи страшно много се измъчвам по този въпрос, че съм ниска. Майка ми е 170, сестра ми 175, а баща ми 185. И още нещичко- от няколко месеца активно спортувам лека атлетика и фитнес (без тежести), правя по 100 коремни на ден, и ходя на зумба. Тези дейности биха ли ми попвечили по някакъв начин? От гледна точка, че правя много мускули? Страшно ви благодаря предварително!

15.   Това че зависи от гените изобщо не е вярно. Преди и аз се притеснявах наще и двамата са по 165 някъде и всички във семейството ми бяха до 170 но се храних здравословно правих упражнения и сега съм 20 годишен мъж висок 186.
Късмет

16.   Номер 1 съгласен съм с теб аз щом започнах да тренирам баскетбол станах по-висок.

17.   Баскетбол или йога упражнения ;).

18.   Аз съм момиче и преди бях доста ниска. При момчетата и момичетата вярно е че е различно, но започнах да трренирам волейбол и да тикажа доста ми помогна. Така че освен баскетбола и волейбола е начин. Зависи според вкусът ти. Което повече ти хареса :)

19.   Скачай на ден по 80 пъти скай на важе бягай

21.   Запиши се на баскет, помага!

22.   Ами аз не харесвам баскет ама става и да тичах от единия край на коридора или стаята ти до другия и да скачаш аз съм 15 годишен 163 и от няколко дена го права дано да ни помогне :Д :Д

23.   Решението е спорт, независимо дали е баскетбол или волейбол.
Има фактори, които много оказват влияние върху растежа.
Препоръчително е повечко плодове и зеленчуци спорт
(аз предпочитам бягане на 3-4 км на ден и упражения)
Моят баща е 175, а аз съм 165, което не ми харесва, но ще се увеличи растежа след има-няма година.
Най-високите са от рода на баща ми, което си е , щото майка ми е 150, а брат ? 180 някъде.
Аз съм играл 1г баскетбол и станах със 13 см по-висок, но в момента няма никакви тренировки и не ми се занимава.
Мастурбацията също има голямо значение, затова Ви препоръчвам да не прибягвате до това, защото е ужасно тъпо и трябва силна воля, за да спреш ръкоблудството.
(аз бях голям глупак честно казано, че го практикувах и спрях)

24.   Значи човек и аз съм на 14, но съм висок 167. Баща ми е 174, майка ми 162. Моя съвет от личен опит е тренирай волейбол или баскетбол. 6 клас бях 146 ходя на сипове по волейбол от тогава и ето я разликата за 2-години 21 сантиметра. Успех! Извинете за всякви грешки :)

25.   Набираията на лостове помагат, поне на мен..!