Споделена история от Тинейджърски

Криво око
На 16 години съм. Забелязах, че дясното ми око гледа леко в страни. Когато погледна право напред лявото око гледа нормално, а дясното се криви навън
И само да кажа, че имам проблем с очите и нося доста голям диоптър и на двете очи и не виждам на далеч
Та това със кривото око може ли да се излекува, защото въобще не ми харесва как изглеждам
Може ли съвети
Има ли някой с такива проблеми?

Коментари

1.   Говори с вашите и посети специализирана клиника а те просто очният кабинет в поликлиниката.

2.   И аз имам такъв проблем. Решава се или с определени упражнения, или с операция.

3.   Има. Аз. Прави се операция. Д-р Галя Димитрова е най-добрият офталмолог в страната. Операцията е много лека, след два дни се сваля превръзката на окото. Около 500 лева е.

5.   На колко си години?
От скоро ли го забеляза?
И само в огледалото ли го виждаш а като си гледаш си виждаш нормалното с двете очи без едното да гледа на страни?

6.   От авторката : На 16 съм
Само в огледалото го виждам или на снимки
Когато гледам право на пред докато се гледам в огледалото забелязвам, че то гледа настрани
И да, когато си гледам предполагам, че си виждам и с двете напред

7.   И аз съм на 16 и преди известно време и аз забелязах нещо подоно че едното око ми е малко по-виско от другото. Ходих на очен и той ми каза че това си е от очите при всеки човек е така..
Кривогледието се появява във ранна детска възраст и тогава се взимат мерки а ти щом си на 16 и от скоро си го забелязала не се притеснявай нищо такова няма но все пак но ако искаш може да отидеш на очен и той да те види

8.   Номер 7, какви глупости говориш? КРИВОГЛЕДСТВОТО може да се появи и на 16, като и на 20 или 30. Може и на 40-50. Това, че предимно се наблюдава в ранна възраст, изобщо не означава, че само тогава се появява. Причините за появата са различни и не зависи от възрастта.

9.   Може да си развил страбизъм (кривогледство) заради диоптъра, особено ако е много голям и ако е различен между двете очи. Отиди на очен лекар, но моят съвет е преди да се решиш на операция да опиташ с т. нар. зрителна терапия (vision therapy). Няма много материали на български, затова ще трябва да четеш на английски (например потърси "vision therapy strabismus", това са просто упражнения). Аз имах (и още имам) кривогледство от 3 годишен. На 5 съм опериран и ми е скъсен единият мускул. От тогава лявото ми око не може да ходи съвсем надясно, но когато гледам напред и двете очи гледат приблизително в една точка. Подчертавам приблизително, защото за околните изглеждам нормален, но аз виждам двойно (диплопия). Вече 25 и нагоре години виждам двойно. Може да се каже, че съм почти напълно адаптиран де - шофирам, играя спортни игри и тн. дори в това състояние, но със сигурност всичко това ми е много по-трудно отколкото на нормален човек с нормално зрение.

Идеята да ти препоръчам зрителна терапия преди евентуална операция е, че операцията ще ти промени околоочните мускули завинаги и после няма да има промяна. С помощта на зрителната терапия успявам на моменти да събера образите от двете очи, но си личи, че лявото ми око много се мъчи при това, вероятно заради скъсения мускул.