Споделена история от Тинейджърски

Може би имам аутизъм!
На 15 съм и съм 9 клас. Забелязах че имам някои симптоми на аутизъм. Четох в интернет много неща. Правих даже тестове. На тестовете ми излиза все едно и също. Има огромна вероятност да имам аутизъм. Аз от малка съм си срамежлива и мразя да ме докосват. Все още не мога да завържа разговор с мой връстник от страх че ще ме помислят за скучна или тъпа. Не мога да гледам 99% от хората в очите защото съм кривогледа и ме е страх да не ме гледат странно. Понякога като другите си говорят нещо лошо за някой все си мисля че е за мен. Понякога чувам като съучениците ми си шепнат лоши неща за мен, въпреки че са в другия край на стаята. Прекалено съм срамежлива. Не мога да завържа един нормален разговор. Срам ме е, почвам да треперя(в най-редки случаи) или просто гласа ми трепери и заеквам, потя се(най-често) и говоря много тихо, буквално трябва по 10 пъти да повторя това което съм казала. Понякога правя много странни физиономии и дори не се осъзнавам. Един път като гледах госпожата една от класа ми извика името и ме имитира. Понякога сестра и я кара да спре и идва да ме пита защо не си говоря с другите и се изолирам. Момчетата ми се подиграват от време на време и ми става неловко и не се защитавам. Като съм сама вкъщи си говоря сама и правя клипчета. Имам други профили и си правя видеа на живо в които правя каквото си искам. Имам огромно въображение и понеже не знам къде да пиша измислените си истории понякога си говоря сама и се вживявам в героите. Аз съм луда...

Коментари

1.   Просто си по-срамежлива.
Няма нищо лошо в това. И аз бях по-затворена в училище, но след това нещата стават по-добре.

2.   Не си луда!! Един луд човек не би се запитал дали е луд! Ти просто си стеснителна и срамежлива. Разсъждаваш. Изглеждаш добре с ума, според мен. А това със симтомите-споко не се връзвай. Не винаги е вярно.

3.   Преди като нямаше Интернет и не си поставяхме диагнози сами, живота беше толкова по-хубав. :)

4.   Нямаш аутизъм. Имаш ниско самочувствие и си стеснителна. Личи си че си добър човек и готина по душа.

5.   Разбирам те защото и аз имам същия проблем от дете а вече съм млад мъж на 26 години. Аз съм си аутист откакто се помня. Класа ми се подиграваха на външността и на това, че си говора сам и аз- другите хора са го забелязали и ходя на психолози, от малък ( 12-14 годишен) съм тормозен в училище подиграван дори ме и пребиваха от бой даже в 6 и 11 клас бях с счупен нос два пъти а в 3 и 9 клас с счупена ръка. Класа не виждаха че съм болен човек, аутист на всичкото отгоре съм и инвалид но това е друга тема.

Игнорирай тези които ти се подиграват и гледай напред мило момиче

6.   Можеш да имаш нещо друго, но не и аутизъм. Аутист не може да формулира текст като твоя. Ако наистина си загрижена за здравето си, отиди при специалист.

7.   Здравей! Мисля, че, ако ти имаше аутизъм, нямаше да питаш тук, дали е така. Мисля, че хората с аутизъм не го осъзнават и не се замислят за това. Осъзнават го хората около тях. По-скоро при теб е трудно осъществяване на социални контакти.
Но аз не съм специалист. Аз съм майка на момче на 15, за което също се чудим, дали има аутизъм. Но се чудим ние, възрастните, не вярвам той да се пита и не вярвам да осъзнава, че е различен. Всъщност, дали осъзнава? Ще следя темата.

8.   Нямаш аутизъм. И аз със моята приятелка си пускаме лайвове в други профили и правим глупости(най-често пеем) и никой не ни гледа това. Вкъщи мисля че всички си говорим сами. Аз се оплаквам от какво ли не, защото само въображаемият ми приятел ме разбира. Срамежлива съм, но гледам хората в очите

9.   Социална фобия, тревожност.

10.   Авторке, най-лошо е когато човек сам си внушава някакви неща.
Най-адекватното решение е да поговориш с родителите си и да отидете на психолог. Няма нищо страшно или срамно в това. Приятелката ми имаше депресия преди и започна периодично да ходи на психолог.
Просто виж- Няма как сама да си поставиш диагноза. Няма как чрез разни интернет измислени тестчета да определиш от какво заболяване страдаш.
Ако всичко беше толкова лесно и хората сами се диагностицираха, то психолозите, лекарите и подобните им едвали щяха да си блъскат главите цели 5 години в дебелите учебници.

11.   Не си втълпявай глупости! Нищо ти няма. Ти си много стеснителна. Според мен добре би ти се отразило да се запишеш към някоя доброволческа организация. Там ще имаш възможност да контактуваш с други хора, които не се интересуват от въздухарски неща както повечето на твоята възраст.