Споделена история от Тинейджърски

Как да учим по-лесно?
Здравейте! Искам да попитам всички ученици и някои, които вече не са такива, кои са или са били вашите, така да кажем "трикчета", които са ви помагали да учите и да запомняте информация? Уча в елитна гимназия и от нас наистина се изисква много, търся най-добрите начини за учене. Благодаря предварително на всеки един! :))

Коментари

1.   Завършил съм отдавна гимназия и преди няколко години университет.
Останал съм с впечатление, че когато една информация ти бъде поднесена по един нормален, опростен и едновременно с това увлекателен начин, то попиваш всичко като гъба.
Четвърти курс имах един професор по История на изкуството, е този човек направо ни наливаше информация с фуния. Толкова увлекателно говореше, направо веднага влизаш във филма и след лекцията си направо "mind blown". За съжаление малко преподаватели го умеят това нещо.
За мен няма ли комуникация преподавател/ученик. Човек който да ти запали искрата, просто колкото и да се мъдриш пред учебниците, няма да постигнеш желаните резултати.

2.   1. Прочети три пъти урока на глас.
2. Подчертай най-важната информация от урока.
3. Прочети урока отново.

Усех и приятно учене за устен изпит/ тест! :)

3.   Учебника и почваш.

4.   Мисловни карти. Не става за предмети като математика, но е чудно за история, география, биология...

5.   Аз слушах яко Metallica докато учех. Бързите ритми караха мозъка ми да работи трескаво и на бързи обороти.

Друго - като студент по време на сесия минавах в режим, подобен на този, в който влизат самотните мореплаватели, тръгнали на околосветски пътешествия с една ветроходна яхта... А именно 3-4 часа бодърстваш (учиш до откат), след което половин-един часа спиш. И после пак, и така денонощно. Така на денонощие ти се събират 4-5 часа сън (и то не накуп), а през цялото време си в кондиция и учиш здраво. Това като го комбинираш с 1-2 разходки по половин час навън (примерно сутрин и вечер) и 4-5 хапвания, и се получава ден, в който научаваш токова, колкото за 2-3 "обикновени" дни (т.е. такива, в които спиш по 8 часа, и след това учиш още по 8, но на практика след 5-ия вече си уморен и претоварен, и на практика нищо вече не ти влиза в главата...

6.   В Youtube има много полезна информация. Потърси Михаела Димитрова, тя има няколко мноого полезни видеа.

7.   Според мен трябва да откришеш по какъв начин учиш чрез четене, писане, слушане, разказване и т.н.
Аз четях дадена част от това, което трябва да науча и после го разказвах, четях следващата и я разказвах. После ги разказвах двете заедпо и така. Език с писане на думите. Закривах колоната с преводи и пишех коя дума какво означава и обратно, веднага проверяваг и поправях с друг цвят.

8.   Веднага ти задавам следния въпрос:
Ако училището не беше задължително ,на родителите ти не им дреме и не те задължават , само от теб ако зависи - пак ли щеше да ходиш на училище?
Ако отговора ти е да , значи си любознателен и искаш да научиш нещо. Тогава нямаше да се притесняваш че ти е трудно. Защото щеше да си изял материала още преди да е дошъл урока. .

Ако отговора е Не , тогава ще ти е трудно и сам ще се принуждаваш да учиш. Най вероятно ще наизустяваш дори . Накрая само ще вземеш една диплома която може да си я завреш в г .

С други думи има само един начин , прогледни в материала и се интересувай от него. Ако е език , си постави амбиции и мечти за вратите които езика може да ти отвори. А когато го говориш , говори винаги за интересни за теб теми.

9.   Аз винаги съм се опитвал да усмисля това, което имам да уча, да разбера основната идея и след това на един лист да го напиша с мой думи, един вид си представям че го обяснявам на някой и се старая да го обясня така че всеки да може да го разбере.
Не се опитвай да зубриш, а се опитай да усмислиш нещата, за да ги разбереш наистина.

12.   Когато бях в гимназията и аз се чудих как да уча и тогава една приятелка, която е малко по-голяма и беше студентка, ме светна.
Купуваш си една тетрадка, голям формат. И започваш да пишеш най-важното от всеки урок. Примерно по химия, записваш формилите, по история най-важните дати и събития, по литература най-важното за автора и т.н. и после научаваш почти на изуст това което е запусано в тетрадката! Така не губиш време да четеш "пълнежа", общите приказки, примерите и т.н., а научаваш основното. Повярвай ми, действа!
Така в университета научих за няколко дни учебник от 800 стр!!! Превърнах ги в 80 страници писани в тетрадка. И после тези 80 страници ги четох и четох и четох... и бях сигурна, че знам най-важните неща и изкарах 5-ца.
Иначе просто не ти стига времето, а и няма смисъл да четеш урок от 10 страници, като можеш да събереш основното на 2.

13.   Аз имам няколко начина
За урок или тема:
1. Първо чета и подчертавам най-важното. После го записвам- един вид резюме и чета само него.
2. Ако ми е супер трудно да го запомня го чета на диктофона на телефона и после си го слушам със слушалки.
За език (бях в ЕГ)
1. Пиша новите думи по 3-5 реда, като, докато ги пиша ги изговарям на глас.
2. Гледам тв на съответния език.
3. Чета книги, за предпочитане по-детски, които вече съм чела на български. Например Малкият принц, Магьосникът от Оз, Алиса в страната на чудесата- стават и за възрастни, изказът не е претенциозен и са преведени на повечето езици.
4. Пиша си с хора от съответната държава.
При нас идваха ученици от Римини, Италия и си разменихме фб, но можеш и да намериш и хора от група. Има много такива групи.
Други съвети:
Направи си тест "Чучулига или сова" за да разбереш в коя част от деня си по-продуктивна и учи тогава.
Учи на тихо или на специална музика за учене (има в Ютуб)
Подготви си нещата предварително за да не ставаш и да се разсейваш- нещата за учене, вода, салфетки, солети.

Това е от мен, успех!

16.   От автора:
Благодаря много на всички! :) Не очаквах, че ще има толкова съвети, ще изпробвам повечето, сигурна съм, че ще ми помогнат.

17.   Активното учене винаги е по-успешно от пасивното.
Виж кое работи за теб, ако знаеш че запомняш визуално подчертавай, прави си схеми/рисунки. Ако помниш това, което чуваш - чети на глас, прави си записи на гласа си докато разказваш уроците или си вземи другарче с което да учите едно и също и си обяснявайте уроците един на друг.
Винаги повтаряй една и съща информация на интервали. Например днес си научил/а някакъв материал. Прочети го утре, прочети го на следващия ден също, след седмица пак и после преди изпит/тест. Мозъка помни това, което се повтаря.

Трикове няма, всичко е постоянство и навик. По-лесно е когато материала за учене ти харесва или можеш да правиш логически заключения.