Споделена история от Тинейджърски

Какво да правя с живота си?!
Здравейте, обръщам се към вас защото вие сте хората които вече са преживели всичко това и може би ще искат да ми помогнат.
Днес съм 11 клас, утре 12, в други ден ще съм студент в чужбина и просто реално не знам какво се случва. Да знам че вече съм голям, почти на 17, но все пак си е подтискащо знайки, че ти остава една година училище, след това 4 унивирситет и после.... вече си възрастен на 22, човек който просто не си представям. Знам че се тревожа на празно (както много други пъти), но сигурно и вашите деца са си мислели за подобни неща. Голям съм но се чувствам малък. Даже един мой съученик просто го чух да казва как "след 5 години вече ще си имаме собствено семейство... " тоест днес съм ученик, а утре родител. Чудя се също така как пък ще си намеря жена в Германия или друга западна страна, тук не мога да се върна, за да работя като касиер или сервитиор. Колкото и да си оправен ще се притесниш, просто ми отговорете от собствен опит. Благодаря ви.

Коментари

1.   Здравей авторе,

Хубаво е, че мислиш за това от сега, и че имаш някакви планове вече. Значи си решил да заминеш в чужбина? И аз направих така, сега съм на 23. Изглежда наистина се притесняваш малко повече отколкото трябва. Да, времето наистина тече бързо. И аз не мога да повярвам, че вече 5 години минаха от гимназията, но мисля, че с повечето хора е така. Всички имаме моменти, в които ги мислим тези неща.

Според мен, важното за теб сега е да си изкараш хубаво последните две години в гимназията. Учи усърдно, защото от най-вече от 11 клас зависи в какви университети ще те приемат в чужбина, но и се забавлявай с приятелите ти. В университета ще имаш много повече свобода. И там ще е много готино, сигурен съм, но пак ще трябва да учиш и да се трудиш здраво за да успееш и да се устроиш добре занапред.

Относно другите неща - за жени няма нужда да се притесняваш. И у нас, и в чужбина има добри жени. И българки, и чужденки. Пък и защо да не си намериш жена - нали ще си учен и отговорен, успешен млад мъж. Жените ще те харесват повече от сега нататък, това поне ти го гарантирам. Другото - и чужбина не е райска градина, ще го разбереш като заминеш. Както в България има банкери, адвокати, касиери и сервитьори, така е и в чужбина (не че последните две са лоши професии, поне за временна работа). Аз постоянно си мисля за връщане в България, и вярвам че ще се случи до 2-3 години. Не е речено, че заминеш ли не може да се върнеш и да си намериш добра работа, стига да го решиш. Дипломата и опита от чужбина ще са ти големи плюсове.

В момента най-вече трябва да решиш какво искаш да учиш - това вече наистина има голямо значение, защото този избор става част от теб и после е много по-трудно да смениш професията си. В България специално пазарът е по-малък и с някои знания наистина се намира по-лесно работа отколкото с други.

Успех, не се притеснявай, сигурен съм, че ще се справиш страхотно! Хората в този форум винаги ще са тук да ти дадат съвет.

2.   Затвори си очите и помечтай.

3.   Изживей го така, както ти казва интуцията!