Споделена история от Тинейджърски

Как да запомням по добре уроците?
Когато се опитвам да уча не ми остава в мозъка, незнам и аз защо е така, но имали начин да уча и лесно да запомням всичко? Отива много време докато запомням даже листче не`знам все мисля и за др. неща... моля помощ.

Коментари

1.   Направи си план конспект на уроците и чети от него, а после го поглеждай от време на време, колкото да си припомняш.р

2.   Като гледам, нямаш шанс брат ми. Неграмотен си, а това никак не е полезно, ако искаш да учиш по-добре.

3.   Ефекта на Интернета. Мозъка препуска като луд и не може да се съсредоточи. Едно време се четяха книги, които съсредоточаваха почти до степен медитация.

4.   Очаквам идеи не глупости
1ят и 3ят коментар стават но 2коментар човекът не е добре

5.   2 е прав.

6.   "1. Бъди полезен на другите с коментара си!
2. Хейтъри не се толерират!
4. Пазете мъдростта за себе си, другите имат нужда от съчувствие!"

Тея работи, йок баце, а?

7.   Всеки има различен начин, по който учи, за да запомня и ти трябва да разбереш кой е твоя. Аз примерно уча с писане и запомням сравнително бързо. Правя следното. Примерно урока по география - разделям го на няколко части. Прочитам първата част 5/6 пъти след това взимам един лист и започвам да пиша, първо я преписвам 1/2 пъти след това без да гледам - каквото съм запомнила, ако забия поглеждам и така докато не успея да напиша цялата част 2/3 пъти без да поглеждам. Стига да не те мързи да пишеш. Пробвай. Лично при мен пада доста писане, но пиша бързо и съм свикнала и 3/4 преписвания на частта/точката са ми достатъчни. Един урок по история, който е 2/3 стр го уча за има няма час/два примерно. Някой хора учат по-добре когато някой им разказва урока. Други пък с рисунки (като бях по-малка 5-6-7 клас си рисувах урока по идтория и разказвах по рисунките няколко пъти докато запомня рисунките и после в часа се сещах за рисунките и разказвах). Някой учат по-добре докато слушат музика (аз докато пиша съм със слушалки, не ми пречи музиката изобщо, даже се съсредоточавам по-добре с нея ).

8.   Всеки има различен начин, по който учи, за да запомня и ти трябва да разбереш кой е твоя. Аз примерно уча с писане и запомням сравнително бързо. Правя следното. Примерно урока по география - разделям го на няколко части. Прочитам първата част 5/6 пъти след това взимам един лист и започвам да пиша, първо я преписвам 1/2 пъти след това без да гледам - каквото съм запомнила, ако забия поглеждам и така докато не успея да напиша цялата част 2/3 пъти без да поглеждам. Стига да не те мързи да пишеш. Пробвай. Лично при мен пада доста писане, но пиша бързо и съм свикнала и 3/4 преписвания на частта/точката са ми достатъчни. Един урок по история, който е 2/3 стр го уча за има няма час/два примерно. Някой хора учат по-добре когато някой им разказва урока. Други пък с рисунки (като бях по-малка 5-6-7 клас си рисувах урока по идтория и разказвах по рисунките няколко пъти докато запомня рисунките и после в часа се сещах за рисунките и разказвах). Някой учат по-добре докато слушат музика (аз докато пиша съм със слушалки, не ми пречи музиката изобщо, даже се съсредоточавам по-добре с нея ).

Мерси за отговора

9.   Всеки има различен начин, по който учи, за да запомня и ти трябва да разбереш кой е твоя. Аз примерно уча с писане и запомням сравнително бързо. Правя следното. Примерно урока по география - разделям го на няколко части. Прочитам първата част 5/6 пъти след това взимам един лист и започвам да пиша, първо я преписвам 1/2 пъти след това без да гледам - каквото съм запомнила, ако забия поглеждам и така докато не успея да напиша цялата част 2/3 пъти без да поглеждам. Стига да не те мързи да пишеш. Пробвай. Лично при мен пада доста писане, но пиша бързо и съм свикнала и 3/4 преписвания на частта/точката са ми достатъчни. Един урок по история, който е 2/3 стр го уча за има няма час/два примерно. Някой хора учат по-добре когато някой им разказва урока. Други пък с рисунки (като бях по-малка 5-6-7 клас си рисувах урока по идтория и разказвах по рисунките няколко пъти докато запомня рисунките и после в часа се сещах за рисунките и разказвах). Някой учат по-добре докато слушат музика (аз докато пиша съм със слушалки, не ми пречи музиката изобщо, даже се съсредоточавам по-добре с нея )

Мерси и какви песни слушаш?

10.   Май се опитваш да учиш без разбиране и концентрация. Няколко са начините, и то доста лесни, които ми помагат много бързо да запомням нещата - докато чета урока си го представям и подчертавам най-важното. Ако нещо не разбирам, търся допълнително инфо в нета, докато не го разбера. Просто не мога да зубря и се налага всичко да осмислям и селектирам. След като си разработя по този начин урока, казвам с мои думи най-важното за всяка точка, но на глас! Ако има закони или правила, или важни дати ги повтарям на глас по няколко пъти! Разказването на глас ти помага за по-добра концентрация. Ако е математика, физика, химия - пиша методът и решавам задачи, докато не го усвоя. При химията уча основното правило на взимодействие и после пиша уравненията, като си ги обеснявам с правилото. Ако има нещо неясно - пак гледам за обяснения в нета. Уроците в сайта Уча се също помагат много, но за някои трябват пари. Най-много ми помага също и факта, че макар и изкуствено понякога си внушавам, че това което чета или уча е интересно и е като загатка. Понякога след тежки уроци се самонаграждавам, примерно с някоя игра за 15 минути или сладичко. Отделям най-много 40 минути на предмет, но уча наистина системно и с пълна концентрация. Ако толкова много не можеш да се концентрираш, дремни за 20 минути и пак пробвай. С времето се научаваш да четеш бързо, да селектираш многото информация и обяснения и да си повече концентриран. Така подготовката ти отнема макс 3 часа и то в натоварени дни. Най-важното е обаче да не ти се спи и да не мислиш за нищо друго, отложи проблемите и мсилите за след ученето.