Споделена история от Тинейджърски

Срам...
Здравейте, пиша тук с надежда за помощ. Сега съм 8 клас и следователно се преместих в ново училище. Винаги съм била срамежлива и ми е било трудно да създавам приятелства. Като почнах учебната година в новото училище не контактувах с почти никой и просто си седях на чина. Проблемът идва сега, два месеца по-късно, защото в момента нямам никакви приятели, а вече са се заформили групички и приятелства в класа. Мисля, че е прекалено късно да започна да се социализирам и да разговарям с останалите, за да се опитам да създам приятелства тъй като вече всички си имат приятели и ме е страх да остана сама. Въпросът ми е късно ли е да създам приятелства или ще е добра идея да се преместя, за да започна на чисто?

Коментари

1.   Бях в твоето положение. Ако не излезеш от зоната си на комфорт никога няма да се промениш. Живота обича смелите. Направи го насила. Просто общувай.

2.   Здравей! Момиче на 16 съм, 10 клас(преди 2 години и аз бях 8 ми и аз съм изключително срамежлива)
Знам какво е да седиш на чина и да виждаш как другите до някаква степен са заедно, а ти.. ти дс се чувстваш като най-големия загубеняк, който си няма никого. СПОКОЙНО! ОБЕЩАВАМ ти от моя личен опит, че ако направиш някаква крачка към някой дори и този, който не харесваш другите ше го забележат и ще започнат те да идват при теб! В никакъв случай не прави грешката да си седиш на чина и на телефона- най големия проблем е това. Стани, помоли някой да дойде с теб за вода или до тоалетката, питай го за хобитата му, покажи интерес и въодушевление, че се занилава с това, сподели твоите.. Говори за някакви теми, усмихеай се повече.
Аз целия 8ми клас го изкарах на чина си седейки с никого, не общувайки с никого, чак в лрая на 9ти се отпуснах и спрвх да си седя на чина и започнах да с другите.. Така си намерих прекрссна компания, която много ценя. Един ден също като мен ше видиш как си имаш приятел/приятели и се смеете колко глупаво е било да си седиш и да си срамежлива чааааак толкова много. Обещавам то, действията ти няма да останат незабелязани, говори с някой! Успех!!!
Съжалявам за грешките пиша лт телефин и половината текст не се вижда
*teen. gorl*

3.   Никога не е късно. От личен опит ти го казвам. Аз съм 12 клас и наскоро започнах да общувам и с другите от класа и да се опознаваме все повече и супер много съжалявам, че не сме си дали шанс. Но все пак ако нищо не стане и тези хора не ти допадат тогава може да обмислиш преместването

4.   Аз съм година по-голяма от теб и те разбирам. Все още съм сама и да късно е. От самото начало трябва да се създават приятелствата. Поне така мисля. Аз съм момиче със социална фобия и много не разбирам(писах тук на скоро)

5.   Здравей, и аз като бях на твоята възраст се държах по същия начин в училище. За да не се чувстваш самотна до 12 клас вкл., ще трябва да се престрашиш да контактуваш с някоя от заформящите се групички. Започни да им задаваш някакви въпроси и ще тръгне разговор, ще разбереш интересите им и ще споделиш твоите и т. н. Повярвай, не е опция да си сменяш класа, защото ако не си създадеш комуникативни способности на този етап сама, в университета, на работното място или където й да се отзовеш в бъеще, ще усетиш че този проблем не е решен. :)

6.   Трябвало е отначало да се социализираш иначе сега ще ти е по-трудно. Важното е да се отпуснеш да говориш.
Ако има в училището ти училищен стол може да пробваш да седнеш до по-приказлив от вашия клас и той ще те заговори.
Също и в училището ти има много класове. Така, че можеш да се социализираш с хора от друг клас.

7.   Да се местиш в други училище? Глупости!
Още в следващия учебен ден като отидеш започни малко по малко да разговаряш със съучениците си. За 2 месеца явно си разбрала кои са групичките в класа ти, виж към коя най добре ще се впишеш и първо опитай там. Ако имате група на класа в някоя социална мрежа пиши с останалите там. След това ги заговаряй лека полека и ще започнете да си говорите свободно впоследствие.

8.   Здравей. В момента съм 11 клас, кандидатствах след 8 клас. В 9 клас бях точно като теб - бях срамежлива, трудно завързвах приятелства.. стоях на чин с още едно момиче, с което почти не си говорихме. След първия срок започнах да се опитам да говоря с момичетата, които стояха зад нас. Питах ги за нещо свързано с училище или си мрънкахме една на друга как ще ни изпитват следващия час и така лека полека се сприятелих доста с едното момиче. Започнах да сядам до нея и от 10 клас сме най-добри приятелки. Тя се събира с още 2/3 момичета от класа и покрай нея и аз с тях :) Съвета ми е да не бързаш да се местиш! Няма нищо да се промени, защото в новия ти клас също вече ще са се създали групички. Опитай да завържеш разговор с 1/2 от вашия клас покрай тях ще се сприятелиш и с другите :). И аз обмислях варианта за преместване, но се радвам, че не го направих, защото хората от класа ми се оказаха много готини и приятни :)

9.   И не прави грешката да си стоиш на чина! Това момиче, което стоеше до мен и само си цъкаше на телефона и почти не си говорехме, все още си стои сама на чина. Вече сме средата на 11 клас.. дори да опита да разговаря с някой вече сме свикнали един с друг останалите и трудно би се вписала. Действай докато е време!