Споделена история от Тинейджърски

Разбрах,че съм на половина туркиня.Защо са го крили толкова дълго време от мен?
Разбрах нещо на скоро, което така и не мога да асимилирам все още. Майка ми е чиста българка, мислех че и баща ми е също българин, но явно 17 години съм живяла в лъжа. На скоро мама ми сподели, че всъщност родителите на баща ми са с турски произход съответно баща ми е турчин. Никога не съм имала съмнения, че не съм чиста българка въпреки, че доста хора са ми казвали, че изключително много приличам на туркиня. Не съм расист, но ми е до някъде кофти, защото в България турците все още не са напълно приети и до ден днешен чувам ужасни коментари за хората с турски произход.
Нямало е как да разбера, че е турчин, защото той, баба, дядо и всичките му роднини са с български имена. Интересно ми е защо са го крили толкова време от мен? Никога не съм мразела турците и не бих реагирала остро, защото мразя нацията, по - скоро в момента съм объркана и леко ядосана защо ми го казва чак сега??? Когато попитах получих отговора “ми, не знам, сега се сетих да ти кажа”. Е, как може такова нещо? Детето ти се ражда и живее 17 години с мисълта, че е чиста българка и после ей тей от скука и казваш, че не е такава? !? !? Пак подчертавам нямам нищо против мюсюлманите просто подхлда на майка ми ме очуди...

Коментари

1.   И какво като са турци, ти друг човек ли стана като разбра? А и турците в България не са истински турци. Ако прочетеш в историята, ще разбереш, че по време на турско робство турците са принуждавали българите да приемат религията им, иначе са ги избивали. И така много хора са приели феса и са станали турци, за да оцелеят. Съответно и децата им така са научени. По време на възродителния процес са им сменили принудително имената с български.
Явно баща ти не е мюсуманин, след като и ти не си.

2.   защо за крили. за да те предпазят. Имената са променени насилствено 80-те години и много хора след това поради бюрократични затруднения не са се опитвали да ги възстановят. Има и желание за асимилиране в голямата група на българите, което носи известни предимиства и чувство за сигурност. Българското общество е ретроградно и реагира остро. Затова не съди майка си и старите, направили са го от желание да те предпазят.
Това с думите, че сега се е сетила е приказка за наивни деца.
Не се срамувай, бъди горда и не бъди страхлива от това, което си.

3.   И какво щеше да се промени, ако беше научила по-рано? Равай се, че знаеш произхода си и го приеми нормално като зрял човек.

4.   Като наполовина турчин тази история силно ме съмнява. Няма как да си общувала години наред с баби, дядовци, чичовци и да не си разбрала, че са турци. Турците не са от хората, които биха скрили произхода си от собственото си семейство. До сега такъв случай не съм чувал и се съмнявам и да чуя. Виж за цигани имам такъв пример пред очите с един съученик.

Турците могат да посъветват децата си да крият от другите, че са турци, но не и от семейството си. Нямате представа колко турци има сред вас, за които не подозирате, че са такива. Те говорят и пищат на български по-добре от повечето българи, не се различават особено физически и често са доста образовани и интелигентни. Никога няма да подозирате, че са турци.

Мен майка ми ме съветваше да не се крия. Аз я послушах, което ми костваше брутален тормоз и насилие в училище. Няма да повторя тази грешка с дъщеря си. Обясних ѝ, че е туркиня, но никога, ама никога да не казва на когото и да било, защото ще я намразят. Баща ми е помак и той също е търпял сериозен тормоз по комунистическо и ме е съветвал да лъжа, че съм българин. Е, след гимназията минах на неговата стратегия и проблемите ми секнаха.

Имам приятели от 20 г., които не подозират нищо. Колегите от 10-15 г. също. Ако знаеха, нямаше да съм нито на този пост, нито с тия приятели. В мое присъствие са се плюнчили колко са гадни турците. Викам им "да, бе човек, такива са, ужас са направо". И тайничко се смея.

Жалко е наистина, че се налага да го правя, но другия вариант е дискриминация, кеото пряко би повлияло на живота ми, кариерата ми, приятелите ми. Щом си мразят, нека си мразят, тяхно право си е, но и аз не съм длъжен да съм обект на нерационална омраза.

5.   Обичам турчин. Голям човек! Голям мъж! Не сме деца и знам какво говоря. Чист турчин ли е. Изпран българин ли -5 пари не давам. Тои се има за турчин, а аз се страхувам за него когато е в България. За мен -каквото е било на зад не може да се върне, но да се тормозят хората само заради националност е истинско падение. Защо са крили. Може да не е имало причина. Може би са го приели, преживели загърбили. Може да са по обикновенни хора и да не са отдали значение на това....

6.   4 и при нас е така. Желая ти успех, дано времената се променят. В Европа смесените бракове са нещо нормално, мулти култи среда навсякъде, но в България това оказва влияние върху всичко. На авторката на темата ще кажа, отиди прегърни родителите си и повярвай ми, направила са го само за да те предпазят. Не се сърди, се ги обиждай, не се тръшкай не го заслужават. Няма случай да не е станало въпрос за турци и да не е имало негативни коментари.

8.   К'во значение има, бе?

Човек е човек. 1/25-та някаква си кръв. Ти ако си мислиш, че има ЧИСТ българин... толкова много се лъжеш.

На наш'те ширини всичко е ебано от всеки, който е минал. Що имаме руси, червенокоси, черни и всякакви?!

Живей си живота както си желаеш и се чувствай каквато искаш.

Братан.

10.   Ужасните коментари, които чуваш, не са за самия произход, а заради манталитет, религия, разбирания и т. н. 17 години не си разбрала, че са турци, значи по нищо не се различават от българите. Какъв е проблемът тогава? Твоето име е българско предполагам. Не ти пише произхода на челото. Не виждам проблем.
Много вероятно е историята да е провокация, но пък има турци, които се чувстват българи, макар и да са малко, може семейството на бащата на момичето да е от тях...

11.   по принцип турците са мюсюлмани, ти за 17 години не разбра ли семейството ти коя религия почита... доста странно, подробност която не споменаваш

12.   От авторката
До всички ,които ме питат за 17 г. как не съм разбрала и си мислят ,че историята е измислена : Майка ми и баща ми са разведени и не общувам с баща ми и роднините му от 6 годишна.Виждам ги 1 път на 2 години.

13.   12, ти ни спести тия подробности, че ги виждаш на 2 г. Измисли всичко, за какво ти трябваше, ти си знаеш. Липса на внимание, най-вероятно.

14.   Имай 1 наум, че много вероятно родът на баща ти е също е български, но е потурчен по някое време. Така че приеми, че си такава каквато си била досега, а останалото са някакви разбирания на роднините ти. И гледай да не вземеш нарочно да си търсиш турчин за да провериш що за стока са.

15.   Абе и според мен тая история е измислена, в смесен брак с турчин съм. Имаме деца и макар на доста под 6 и да не сме го обсъждали, мисля, че знаят. Най малкото имат повече празници от приятелите си. На Байрам на децата се раздават бонбони и сладки неща и моят син ме е питал защо сестра ми не му е дала бонбони. И аз съм му казвала, че леля му е българка и няма празник днес. Не вярвам авторката да е забравила, или да не е присъствала до 6 годишна на Байрам.

16.   13, ако е така, може би историята е реална. Има турци, които не са религиозни и/или които казват, че щом са родени и израснали в България, значи са българи и искат да бъдат възприемани като такива. Най-вероятно става въпрос за такива турци. Авторке, пак ти казвам, проблем не виждам, никой няма да те пита имаш ли турска кръв или не. Само ти си решаваш на кого и дали да споделяш тези неща.

17.   Душичка златна, ще ме прощаваш, ама тия, че не си расистка, употребявайки изрази като "чиста българка", ги разправяй на шапката ми.

18.   Знаеш ли колко хора си мислят, че са "чисти" еди какви си, а всъщност не са? Баща ти е турчин и ти 17 г. не си разбрала. Ако беше не баща ти, а дядо ти или прадядо ти, нямаше и да разбереш никога, а за по-назад в родословното дърво да не говорим.

Това към всички, които си мислят, че са чисти нещо си. Ако всички си направим по един ДНК тест, повечето ще бъдем шокирани. 100% във вените на много българи има гръцка, турска, италианска, румънска, сръбска и каква ли не кръв.

19.   18, има излседвания на генофонда на българите - като цяло е доста интересно проучване, който има интерес да види в нета. И не, учудващо чисти сме от към турски или т.н. османски гени. Нямаме нищо общо с тях. По-скоро се доближаваме до италианци и гърци (нищо чудно, след като и там има райони с прабългари заселени в миналото, и това е една от хипотезите за приликата де), но това е много общо казано. И да имаме онзи уникален и различен ген, който не се среща в съседите ни и който се отдава на прабългарското присъствие в нас. Уникален ген имат и унгарците, но те повече се доближават до средните за Европа. А ти мило момиче никаква туркиня не си, ти знаеш ли, че помаците са едни от най-чистите българи като генофонд например? Турците в България често са много бели, руси, със светли очи, според такъв ли е турския ген? Генетиката ти е българска, успокой се, просто както ти обясниха по-горе, в даден момент от историята твоите прароднини са били потурчени и сега се връщат към действителните си корени с всяко следващо поколение.

20.   19, от къде се появи тази теория, че бългаските турци са българи? ДО скоро не бях я чувал, а сега гледам, че много българи са убедени в нея, но аз доказателства не съм видял, нито пък някой виден учен тъврди такова нещо. Турците имат много по-дълбоки проучвания по въпроса и съм чел това-онова. Всъщност турчин е малко изкуствено понятие, защото империята е била огромна и съставена от много народи. Това, че онези били черни, а българските турци били руси, нищо не означава. Защото българсктие турци от североизточна България, са дошли след кримската война от Крим, понеже Османската империя губи територията, а преди това повечето то тях са били от кавказките райони - черкези и подобни. Та нормално е да са по-бели, още повече че са живели съвместно с украинци и руснаци няколко века.

Колкото до кърджалийските турците те са заселени по същата политика на султан Мехмед II, ама директно в България още през 15. век. Колкото до българите няма логика да са се "потурчили", защото в Османската империя не е имало значение какъв си по етнос, а по религия. Дори и да се бяха "потурчили", щяха да си сменят само религията, като босненците примерно. Безсмислено е било да си "сменяш" етноса. За помаците по има логика да е така, защото те макар да са мюсюлмани, си говорят български и не се водят турци, нали? Но за българските турци няма никаква логика да са били българи. Да, може и да са се омешили в години и да е имало смесени бракове чат-пат, ама чак да са били българи...

Тази теория просто няма логика в нея. А и българските турци макар да са бели и да се различават от турците в Турция, които пък са омешани с араби и всякакви народности от Близкия Изток (затова са и по-черни), все пак видимо са доста по-различни от българите и това е очевидно. Аз от километри различавам българите и турците, имат си едни специфични черти и форма на черепа, която се разпознава.

А колкото до румънците те са доста близки до българите. Защото не знам дали знаеш, но част от прабългарите са останали на север от Дунав и вместо с траки и славяни са се смесили с даки и други подобни и са образували Влашко, че даже са ръководили държавата, защото прабългарите са били добри в организирането и държавността и като за капак официалният им език е бил български. Всъщност въпросните власи са до голяма степен прабългари като българите. Даже в Румъния до 1848 г. официалният език е бил български, след което се приема молдовския, който изкуствено се романизира и така се сформира днешния румънски език. Всъщност днешната държава Румъния се образува горе-долу тогава като съюз между молдовци и власи. Даже в едновремешната българска литература никъде не се споменава Румъния, а Влашко. Българските революционери не случайно са пребивавали във Влашко, там са били сред свои реално, а в същото време Влашко е било с различен статут в империята и напрактика си е имало самостоялно управление със свой граф, какъвто е бил примерно Влад Цепеш - Дракула. Там те са билив относителна безопасност. Затова и когато някой революзионер в България е бил издирван от заптиетата, той минавал Дунава с кораб и отивал в Браила, Брашов и др. Неслучайно в Русе до речна гара има паметник на Ангел Кънчев с пистолет в ръка. Това е точното място, където се е самоубил едва на 21. Заптиетата са го подгонили, докато отивал към кораба и се опитвал да мине във Влашко и той като вижда, че ще го хванат, се самоубива.

Така че няма как българите и румънците да се различават значително генетично. В проучванията, които съм чел аз, това се потвърждава, така както се констатира, че и между българите, сърбите, македонците и гърците има доста общи гени. Всъщност траките са били доста близки до гърците, да не говорим, че в доста дълъг период са живели в тяхната държава, а те сами по себе си са били пръснати на племена и никога не са се обединили, за да създадат собствена държава и често са се омешвали с другите нации.

23.   Ако са били от Кавказките райони е голяма вероятността да са си баш прабългари!

24.   Аз съм туркиня, но се чувствам българка и ще ти кажа защо- родила съм се тук, първите ми думи са били на български, учила съм само в българско училище и българска история, и ме интересува само положението на България, защото е моят дом. С други думи - нямам нищо общо с Турция,никога не съм ходила, нито пък смятам да живея там. Както и моето семейство. Празнуваме всички български празници като вас. По нищо не се различаваме. Знам турски г/д, но го говоря много завалено,като чужд език ми е. Що се отнася до религията - има и много турци християни. Също 90% от турците, които аз познавам са по документи с български имена за да си нямат проблеми. Аз например съм с турско име и много пъти съм съжалявала за това, защото ми пречеше в училище, по състезания и после в намирането на работа. Като те видят, че си с турски имена, отношението към теб се променят, може никога да не се развиеш в професионален и личен план.
Иначе ме боли, усещам дискриминация много често и не мога да разбера защо сме мразени толкова? Ние, сегашните турци не сме виновни за робството. Пък и в миналото не са били на 100% турците виновни, защото са изпълнявали заповедите на султана, а неговите еничари са били от различни краища на света, включително и българи. Да не говорум колко потурчени българи има. Така, че е трудно да се каже кой е "чист" българин и кой "чист" турчин, защото има рядко такива и много хора не го знаят. :)
Поздрави
Ж19