Споделена история от Тинейджърски

Каква професия да избера, за да успея да живея сама?
Здравейте, група! Не знам откъде да започна, защото е много дълга история, но ще се постарая да бъда кратка!
Малко предистория:
Началото на 2019. 11-ти клас, 18 годишна тийнейджърка, която знае какво иска от живота и как да го получи. Аз съм от хората, които плануват всичко, както утрешния ден, така и живота след няколко години. Още от 9ти клас бях решила какво ще уча в университета. Знаех, че искам да се занимавам с интериорен дизайн и че това нещо ме влече. Имах доста проблеми със семейството ми и знаех, че веднага щом навърша 18 ще се изнеса. Всяко лято откакто навърших 16 работех и имах спестени пари, с които да се издържам в началото, а после в университета нашите казаха, че ще се погрижат. Нямах търпение да завърша и просто да избягам от нас, за да започна своя живот, НО има едно голямо "но". Преди 8 месеца живота ми се преобърна на 360 градуса. Претърпях инцидент и в момента имам пареза на краката. Казано по друг начин, не мога да ходя и имам много слаба чувствителност в краката. Не знам дали някой може да си представи какъв стрес е това за човек на тази възраст. В началото беше много зле, живеех, защото трябва, от тук нататък съм зависима за цял живот от някого, не можех да го приема. С доста труд и какви ли не психолози, видях, че трябва да го приема. От мен зависи какво ще се случи в бъдеще и дали ще мога отново да бъда онова момиче, което ще постигне целите си. След голямо мислене, реших, че искам да живея живота си пълноценно и нещата са следните. Не мога да продължавам да живея с нашите в бъдеще. Ясно е, че ще ми трябва човек, който да ми помага, но не искам това да бъдат те. За да мога да си позволя да наема човек, ще ми е нужден голям доход, защото по мои изчисления поне едни 1000лв ще трябва да плащам на него. Мисля, че трябва да се сбогувам с така харесвания от мен интериорен дизайн, защото не бих могла да ходя по домовете на хората, защото всяко едно малко стъпало е пречка за мен в момента. Ще ви бъда благодарна, ако ме насочите към някакви професии, които бих могла да работя и да изкарвам добър доход, за да живея възможно най-нормалния живот. В момента съм 12-ти клас и ми предстои кандидастване, а аз все още не мога да реша с какво да се занимавам.

П.с. Знам, че имам право на някакви помощи от държавата, но са толкова малко, че не биха стигнали за нищо.

Коментари

1.   Елементарно, Уотсън. Изкарваш един курс за графичен или уеб дизайнер в СофтУни дистанционно. После можеш да изкарваш добри пари с това, а дори можеш да работиш и от вкъщи по проекти като фрийлансър. Ако ти върви логическото мислене, можеш дори и програмист да станеш и то отвкъщи.

2.   аз също бих ти препоръчала разработване на софтуер или уеб дизайн, можеш спокойно да работиш от къщи.

3.   Здравей, подкрепям номер 1 и 2, смятам че са ти дали хубави съвети за IT професия. Също не е задължително да е университет, не мога да ти дам инфо от първа ръка дали университетите са конкурентни на СофтУни или Телерик. За България бих те посъветвала да опиташ и с пара спорт, при късмет и талант можеш да си осигуриш инансиране. Има една жена от Казанлък участва на хвърляне на копие и е с пареза, брат и е треньор, като напишеш в интернет ще излезе името и и можеш за я намериш във ФБ, пиши и задължително. Брат и е треньор на хора с увреждания.
Можеш да провериш и как стоят нещата с кандидатстване в университет в Германия, може да избереш градове и университети и да м опишеш ситуацитя и да попиташ за възможности. В Германия получаваш асистент, който ти се поема данекоплатците и стои с теб в зависимост от нуждите ти може да е 1ч. на ден, може да са няколко човека и да има някой при теб 24/7, това е при тежки случай.
Прези време работих с дете в начално училище в подобна на твоята ситуация и та ми показа снимки от една от терапиите и с екзоскелет. И аз съм сигурна, че при хубаво сработване до около 10 години тя ще има такъв робот вкъщи. Просто се ориентирай ако можеш да си го прадстйвиш на запад, за да ивмаш достоен начин на живот.

4.   Трябва да възстановиш краката си малко по-малко. Усилия на волята, трудности, падания, но упорство.

5.   Най-сигурният начин да разсмееш Господ е, като му разкажеш плановете си за бъдещето...

от един малко по-възрастен твой приятел

6.   Започни да упражняваш главоколянна поза от йогата.Ако няма кой да ти държи стъпалата перпендикулярно на краката, взимаш два стола с облегалки и ги слагаш един срещу друг. Сядаш на единия,настаняваш си плътно гърба на облегалката и краката изпънати ,стъпалата плътно на другата облегалка. Започваш да се опитваш да си хващаш пръстите на краката с ръце, и да стоиш колкото имаш време.

7.   От авторката:
Благодаря на 1, 2 и 3. Обмислям графичен или уеб дизайн, но нещото, което ме спира е, не мислите ли, че в последно време твърде много хора започнаха да се занимават с това? Притеснява ме, че след 5 години ще е пълно с програмисти и графични дизайнери, и трудно ще си намеря работа.
Отново до 3, много се чудя за чужбина...Наистина в западните държави имам огромен шанс за развитие. Те подават ръка на хора в моето състояние, но истината е, че не искам да напускам България. В бъдеще, ако не успея, евентуално тогава ще предприема тази крачка.

9.   В чужбина има и нещо друго... много по-адаптирани са за хора с всякакъв вид увреждания хората са много, много, много по-отзивчиви.

И не, няма да има проблем за намирането на работа в IT сферите за доста време напред. Да не говорим, че за хора, които разбират и не са мързеливи ВИНАГИ ще се намери развитие.

Братан.

10.   Може ли да споделиш как се разви животът ти оттогава?
Благодаря!

11.   Първо провери дали в Турция, Германия, Франция или другаде могат даьти възстановят краката. Има много считани за безнадеждни случаи у нас и излекувани там.