Споделена история от Тинейджърски

Ще раста ли още?
Здравейте!Аз съм момиче на 15 години.Това,което напоследък ме вълнува,е моята височина-156 см.Родителите ми не са ниски-майка ми е 168см,а баща ми-174см.За пръв път ми дойде,когато бях на 12 години.Има ли шанс да порасна още малко,поне да достигна 160см?

Коментари

1.   Това, че родителите ти не са ниски, нищо не означава. Моя баща е 180, майкa е 164, а аз съм мъж на 30 и съм 165 и надали ще порасна повече :). Като цяло в рода ми почти всички са високи, имаме и двуметрови дори, но явно съм се метнал на единия ми дядо, който е от малкото ниски. В същото време познавам няколко души с родители по кинта и 60 - 60 и нещо, а те са по 180-190. Имат значение също и баби и дядовци назад в рода.

2.   Аз не пораснах повече (156 см, вече на 20 години), но се научих да се харесвам така :)

3.   Три са факторите за растеж - генетични, достатъчно консумация на храна която ти е нужна особено след като организма ти се развива, както и упражнения.

Храни се добре а ако запишеш и спорт където бягаш и подскачаш често, това също ще окаже влияние. Може да подскачаш и във къщи. Има различни упражнения и не е задължително да са волейбол / баскедбол.

4.   Попринцип човек pасте до 21 год. възраст, но и аз си достигнах сегашната ми височина на 15-16 год. Така,че максимум ще пораснеш с 1-2 см. Затова са измислени и високите токчета :D
Ж,24г.

5.   Аз съм на 33, 158 см. Баща ми е 180, майка ми 164. Може и да не пораснеш.

6.   На 15 може и още да пораснеш. До към 20 ще завършиш напълно растежа. Но не се надявай заради ръста на вашите и ти да станеш, в моята рода също има много високи, но баба ми е 1.50 например. А всички от нейната страна са високи. Аз съм 1.70. От 16 до 18 дръпнах 7 см. После не мръднах. И съм жена.

Джен

7.   Ръстът е комплексна черта и не винаги може да се предположи по ръста на родителите, тъй като се контролира от много гени, които взаимодействат помежду си. Например, може родителите да не са ниски, но и двамата да носят "ниски" гени от някой от двамата си родители, и детето да изтегли "късата" клечка. И обратно, двама ниски родители да носят "високи" гени и да ги предадат на детето си и то да е много по-високо от тях. Разбира се, сравнително често децата достигат приблизително ръста на родителите си.

Пример с двете ми братовчедки. Едната е под 160 см като теб, другата - 175 см. Родителите са високи приблизително колкото твоите, но майката има баща ~190 см, а баща им е с двама родители 160 и 168 см. Може да предположиш от къде идва разликата между двете.

Вече си на 15 и момиче и шансът да растеш още е по-скоро незначителен. Опитай се да се приемеш такава каквато си и да се развиваш в други аспекти. Всички, независимо от ръста, имаме шанс за успех, ако се потрудим достатъчно.

8.   Спрях да раста на 14 години и в момента съм 175/6. На 12 бях 172. Да се надяваме да пораснеш още много. На който колкото му се заложено. Стискам палци!