Споделена история от Тинейджърски

Не ми е идвало от почти 3 месеца!
Здравейте! Момиче на 14 години съм и цикълът ми е нередовен. На мен ми дойде, когато бях на 13. Знам, че е нормално да е нередовен в началото, но мен друго ме притеснява. Лятото на 2019 бях така не много пълничка, но си имах баджаци и коремче. Бях 50-51 кг. висока 163см. Към ноември започнах да губя апетит и не се хранех редовно. Свалих 3 кг за около месец и половина. Сега тежа 47.5-48кг. Влязох в няколко сайта за изчисляване на индекс на телесна маса, въведох си данните (височина, кг., години) и излезе, че индексът ми е 17 (подноремно тегло). Страх ме е, че това вреди на здравето ми. Искам само да кажа, че така на външен вид не съм прекалено слаба, смисъл не изглеждам с поднормено тегло. Мола кажете ми според вас нормално ли е? Благодаря ви предварително!

Коментари

1.   Мисля, че може да е свързано, да. Не се ограничавай и качи килце-две. Иначе, ако не си сексуално активна няма защо да се тревожиш, ти си каза, че на твоите години се случва така. Просто отслабването наистина се отразява зле на организма, когато говорим за тегло 45-50 килограма... колко са това

2.   Най-добре започни да се храниш, защото недохранването може да навреди не само на цикъла ти, ами и на здравето ти по принцип. Иначе цикълът ти може да спре по доста причини, бременност, кисти, много ограничаваща диета последвана от рязко отслабване, интензивни тренировки (най-често при спортистки преди състезание). Ако изключим първите две причини, при теб е от диетата, внимавай, защото както ти казах липсата на цикъл е само първият сигнал, че прекаляваш и нещо не е наред и ако не вземеш мерки можеш да стигнеш до сериозни проблеми и дори до анорексия!