Споделена история от Тинейджърски

Урбекс туризъм?
Привет :)))
Та, имам един въпрос към вас и ще се радвам, ако някой отговори, защото темата ми се струва супер интересна. В последно време това е едно от нещата, които ме влекат.

Какво мислите за урбекс туризма? (urbex exploration)
И знаете ли за някакви изоставени сгради или места в/около София?
Или просто за интересни места в България, които да "изследвам" някой ден

Коментари

1.   Интересно е, само че аз съм от Варна, на 37 съм, гледал съм в You Tube бункерите под паметника на българо-съветската дружба-всичко там е строено в началото на 80-те-т.е. когато е открит и самия паметник! Както е видно от клиповете и снимките, е ясно, че всичко е не само занемарено, но и вентилационните и електрическите инсталации са разрушени, вратите, които са били от стомана-като тази, от която се правят ЖП релси, стрелки и части за подвижния състав, са откраднати, а миналата седмица дори се изумих (сега рязко "излизам" от бункера) от това, мисля, че беше, да, точно така, в щата Флорида група младежи влизат в една изоставена болница-не знам точно от кога е изоставена, но това, което ме изуми е, че има електричество, вода, човек може да я използва като хотел, но в едно предаване имаше интервю на един човек на едно българско село (сега пак рязко отиваме от щата Флорида в България), че има доста ромски набези, той беше казал, че щом видят некролог на вратата, разбират, че човека е вече починал, т.е. няма кой да наблюдава и пази имота, те влизат като хуни и се започва едно товарене на легла, посуда, сечива, изтръгват се всички кабели на електрическата инсталация, каквото има по двора, ако е желязно, също се товари (те влизат с каруци) и къщата на покойника прилича, все едно бомба е паднала! А в тази болница (сега се връщаме отново в щата Флорида) нищо не е разрушено или взето, дори се чудя защо тези младежи не си вземат нещо за спомен-има доста снимки, работещи компютри, документи-хайде, поне могат да им вземат харддисковете с информацията-един вид да я съхранят! Влизат, снимат и си тръгват! Аз ако бях на тях, щях да взема много снимки и информация-хем всичко ще съхранявам, хем нищо няма да изчезне! Има и една болница, в щата Кентъки, в която са лекували туберкулозно болни, но от интернет научих, че всъщност е била лудница и е закрита през 1995 г.! И всичко си стои! Не само там! Има и лудници, които също са закрити и изоставени! Ваните за хидротерапия също си стоят, макар и вече занемарени! Никой вече не използва такива-методите на лечение вече са съвсем други! Но въпроса е, че никой не е дошъл с оксижен и не ги е нарязал за скрап! Докато у нас (виж в някоя изоставена къща или някаква друга сграда и ще видиш разликата, в София има много такива)! Да, вече гледах и такива клипове-просто пишеш "abandoned house/hospital/bunker" и ще видиш, че в тези къщи нищо не е разрушено или откраднато, хем никой не ги наблюдава или пази-дали ще са болници, къщи или бункери, но в САЩ, нито са оборудвани със СОТ, нито с охрана и въпреки това си стои абсолютно всичко! А в някои още има електричество и вода-чудя се как след като никой не плаща тези сметки всеки месец, не е дошъл инкасатор или техник от съответната компания да спре услугата! Дори и телефона работи-това пак в една къща! И слава Богу, че всичко си стои, че да има какво да гледаме! Ето ти един противоядрен бункер-https://m.youtube.com/watch?v=w43ys3OQNsU! Входът е отворен 24/7, а още с отварянето на вратата е видно, че нищо не е откраднато! И таблото си стои и всичко останало, генератора е в пълна изправност! А я виж нашите бункери-все едно бомба е паднала! Ако все пак решиш (вече се връщаме в България, София), няма да е лошо първо да изгледаш клиповете в You Tube, за да се запознаеш с обстановката! Но те съветвам да не тръгнеш просто така-трябва да си вземеш фенерче, здрави обувки, някакви стари дрехи, задължително и каска-може да си удариш главата в нещо и да пострадаш, ще ти трябват и работни ръкавици, да не забравяме и маската-може да се вдигне прах, предпазни очила също няма да са излишни! Може да отидеш и групово! Така екипиран ще си защитен максимално от прах, удари, триене и замърсяване на ръцете, очите, носа и главата! Тези тунели отдавна не са почиствани и всяко движение може да образува прах, който, както знаем е вреден за здравето! Част от тях са под земята, затова споменах за ръкавиците! Стъпенките са ръждясали, ръцете могат лесно да се замърсят, така че ръкавиците ще ти са в помощ! При качване-при всяко докосване на стъпенките пада ръжда, прах, затова очилата са крайно наложителни! Каската-при влизане в по-нисък тунел може да си удариш главата-затова каската също е крайно наложителна! Това е от мен!

2.   Доколкото си спомням, преди няколко дни четох нещо за урбекс туризма в САЩ и да, реално всичко си е оставено там. Е, в България не е точно така, но гледах някакви снимки. В едни от сградите си имаше книги, мебели и разни неща (изглеждаше горе - долу добре), докато в други си личеше, че е претърсвано и супер разхвърляно

Имам някакви идеи за места около София. Предполагам, че има много повече, но не знам къде да ги търся точно.
Екипировката е доста важно нещо. Освен другите не много безопасни неща, разбрах, че може да има и хора/животни, които да живеят там, което, предполагам, може да се окаже проблем.

Между другото, мерси за съветите :)
със сигурност ще изгледам клипа за противоядрения бункер.
Също, ще се радвам някой ден да стигна и до Чернобил. Определено е в списъка ми с места, които искам да посетя (май преди да направят сериала и туристите да се забързат натам беше по-добре, ама не знам де)
урбекс туризъм във Варна също звучи добре :)