Споделена история от Тинейджърски

Toxic friends?
Здраейте! Аз съм момиче, на 18 години. Писала съм тук преди две или три години последно и не знам как се реших да го направя отново, попринцип гледам да не споделям дори и анонимно. Все пак ще започна, де. Става дума за това, че приятелките ми са особени. През годините, в които откривах себе си, преминах през няколко различни компании. Попринцип съм по-затворена, не говоря с всеки, освен ако не ме заговорят първи. Просто не се интересувам от хората, че да задавам въпроси. Реално съм добър приятел или поне така се описвам. Често са ме предавали, защото много често поставям останалите пред себе си. Не искам да се поставя на първо място, защото не знам дали си струва. Винаги правя всичко по силите си, за да може най-близките ми да са щастливи. Проблемът е там, че имам три приятелки, които намерих с годините в гимназията. Те обаче са приятелки, защото аз ги събирам. Реално, ако не бях аз, те нямаше да са приятелки. Често си говорят зад гърбовете и това е окей, тяхна си работа. Но усещам, че две от тях са малко токсични и силно се надявам да греша. Да ги наречем приятелка А и приятелка Б. Приятелка А постоянно говори за себе си, когато стане дума за някого, тя го хули. Обяснява колко са ѝ противни всички, как не може да ги понася. Но тя говори за ВСИЧКИ. И аз не харесвам много хора, но си трая. Когато кажа, че ще ходя някъде, тя се бута да е с мен. Когато пътувам- завижда или се бута да е с мен. Когато получа нещо хубаво, отново завижда. И това ме изнервя. Приятелка Б пък говори само за себе си и когато спомена нещо за себе си тя бърза да каже ‘даа, даа.. ’ и продължава да говори за себе си, а после се сърди, че не споделям. Е, обяснете как да го направя. Говорила съм с двете неведнъж. Просто не знам дали си струва цялата тази работа, защото когато се караме извъртат нещата така, че да се извинявам аз. Трябва да им се обяснявам кога и с кого излизам и защо. Някак си, не се чувствам, че мога да им споделя всичко, защото им нямам доверие, просто защото едната споделя с една наша позната, а другата с брат си. Но не ми се струва редно да казват каквото и да е на когото и да е, дори и да съм им казала най-безобидното нещо. Чувствам, че трябва да се обяснявам за всичко и да се доказвам всеки ден, защото доста съдят хората. Едната е християнка и е пълна отличничка, и когато получа 5, а тя 6 ме гледа от високо. Ходила съм с нея на църква и хората в тази среда са много мили и не е от това, за тези които биха си го помислили. Просто като човек ме напрягат. Техните и на двете са страшно готини, не знам от възпитание ли е или от нещо друго.. Вие какво мислите?

Коментари

1.   Ами, приятелките ти не са ти приятелки. И не, не е окей да си говорят зад гърбовете, нали уж сте приятелки всички? От описанието разбирам, че "приятелките" ти не биха могли да са истински приятелки с когото и да било, поне на този етап. Тъй като масата хора са такива, едва ли някога ще се променят.

2.   Най-често женските "приятелства" са такива, свиквай. Има изключения, но рядко. Ако не те устройват го карай по-индивидуално.

3.   Много хора са така честно казано. Малко ти завиждат си мисля, такъв тегав тип хора са. Намери си по-добри приятелки.

4.   Това не са приятели. Няма лоялност, нямат чест, нямат достойнство. Употребявай ги, като те правят с теб. Не си мисли, че само зщаото са на два крака, имат ръце, очи и уши имогат да говорят имат някаква стойност, каот чешки същества. Нямат. От теб зависи, какво ще са - пречка или инструмент, за да си постигнеш целите ;)