Споделена история от Тинейджърски

Несправедливост и джобни
Здравейте , момиче на почти 13 съм 6 клас и имам брат близнак. Нашите са се развели когато сме били на 2 и малко. Преди 2 години мама почина и се наложи да живеем при баща ни. Той си има приятелка и имат общо 3 деца. Въпросът ми е нормално ли е брат ми да получава повече джобни пари от мен. на мен ми дават 10 лева на седмица на него 25. Излизаме и се прибираме по едно и също време. Излизам закусила понеже няма иначе да имам пари за обяд. Пътните разходи са ни покрити. Излизаме в 6 и 30 и се прибираме около 16 часа. Много пъти съм говорила с баща ми да ми увеличи джобните / има финансовата възможност/ понеже не стигат. Моля споделете на колко години сте и колко джобни получавате и за колко часа са ви. Благодаря ви!!!

Коментари

1.   При нас джобните са обвързани с успеха в училище и с това кой колко и с какво помага в домакинството.

2.   Не бива да прави разлики колкото дава на брат ти толкова трябва и на теб!

3.   Не бива да ти се дават толкова пари според мен, дори ти или брат ти да сте осъзнати. А до вашите отношения с брат ти, ако не бърза да ги харчи, по всяко време можеш да му поискаш и той да ти отстъпи малка сума от своите пари.
Аз съм на 17 години, момче, което на ден в училище от 8 до 14 имам по 5лева, а когато имам урок по специалност в училище и съм от 8-17и 20 имам 7 лв.
Странно как на мен са ми достатъчни.
Може би баща ти разчита на брат ти злато момче, което си е форма на дискриминация, така че не обръщай внимание на това...

4.   Не е справедливо да ви разделят така. И аз имах този проблем с наще до миналата година (10 клас) ми даваха и на мен по 2 лева от 7 до 3-4 часът, но не се оплаквам кой знае колко оправях се. От тази година вече ми дават по 4-5. Говори с баща ти и му обясни.

5.   Към номер 1 , ако джобните се даваха по вашия метод , отново трябваше да получавам повече , понеже съм отличничка , ходя по олимпиади , помагам вкъщи , като взимам малките от дг , чистя , готвя , пускам пералня , разхождам кучето .
На скоро разбрахме , че брат ми пуши баща ми нищо не му каза само му забрани да пуши около училище. На мен ми четат конско , когато съм си купила нещо газирано , което беше веднъж , купих си го защото ми се гадеше и знаем , че разгазиран спрайт помага .
От авторката

6.   Към номер 3 брат ми харчи всичко за простотии, като енергийни, цигари, пиратки и подобни. Докато аза с 2 лева успявам и да спестя поне по 1 и 50 поне седмици в, които е повече. Дори се е случвало брат ми да иска пари от мен.

7.   Не е справедливо да ви дават различни пари. Но може би баща ти си мисли,че брат ти трябва да има пари да почерпи някое момиче. Все пак той е кавалер. Не се коси, ами като поотраснеш си намери почасова работа и сама си изкарвай пари.

8.   Според мен не е честно да ви делят така. Все пак и двамата сте му деца и би следвало отношението да е еднакво. Поговори с него и му обясни. А това, че брат ти харчи за глупости е лошо, но ще го разбере след години, когато се опитва да откаже цигарите, например.

9.   Вече съм на 24, но от 7-ми клас нагоре ми даваха по 10 лева на ден. Ходих на училище от 8-13ч. Не знам какво толкова съм си купувала и т.н

Нашите не ми отказваха нищо, но не станах разглезена. Според мен ако имаш нужда от повече пари просто трябва да говориш като голям човек със семейството си. Брат ти е момче и повече неща са му позволени. Свиквай с това. Когато пораснеш ще разбереш, че жените имат доста повече разходи от мъжете. Не е справедливо. Но това е и част от мъжеството - с времето мъжете трябва да се научат да покриват поне базовите като вечеря, наем, сметки и покупки. Не се сравнявай с брат си пред вашите, а със себе си преди. Преди ми стигаха толкова пари, защото,.... а сега не ми стигат, защото ...... . Това е :)

Успех.