Споделена история от Тинейджърски

Недоволство
Здравейте, пише ви момиче на 18 години. Завърших с 6. 00 и сега ми предстоят кандидатстудентски изпити, за които се притеснявам много. Та сега към проблема. Нашите не са доволни от мен, помагам им с много неща, каквото поискат от мен го правя и ако нещо им противореча и започна да изразявам мнението си, те ме изкарват, че съм неблагодарна, че не оценявам нищо, а то е точно обратното. Имам си приятел от почти 1 година. Не сме като другите връзки където се виждат всеки ден, ние се виждаме 1-2 пъти в седмицата, в началото ни беше трудно, но после свикнахме. Родителите ми не го харесват, винаги когато той ме помоли да излезем те казват, че той все си няма работа, че нямат търпение да учи в друг град, че нямам бъдеще с него, не бил за мен, което не е така винаги ме е разбирал и е приел факта, че ще уча 6 години. Имам чувството, че родителите ми не вярват, че ще се справя с изпитите. Майка ми казва, че ако се проваля няма да бъде добре за тях, че са се лишили от всичко заради мен и вместо да повярват в мен, да ме окуражат, те ме мачкат по този начин и единственото нещо, което правя е да склоня главата надолу и си мълча, защото няма смисъл да говоря с тях. Те се интересуват от мнението на околните.. Майка ми не пропуска да се похвали пред другите колко много уча и какво искам да следвам... Дори в училище като изкарам 5 по нещо и тя пита ВСЕКИ път другите колко имат и като кажа, че едно момиче има 6 и майка ми вика, че не съм учила достатъчно. Ходих при психолог, бях споделила на брат ми, който е с 8 години по-малък от мен, но ме разбира до някаква степен и той казал на майка ми, че бях на психолог след което майка ми се разсърди, че съм отишла. Казва, че съм ги очернила пред чужда жена. Сега сигурно ще кажете, че съм поредната глезла.. но съм сигурна, че и други са били в същото положение.. Тъжно ми е, че не виждат какво правя за тях. Остава ми време да уча само вечер, тъй като през деня им помагам. Не ми позволяват да взимам някои решения сама, трябва на тях да им е удобно. Смятат, че прекалявам с излизането 2 пъти в седмицата било за тях много и ме е страх да ги питам за каквото и да е, защото пак ще изкарат, че приятелят ми е лентяй, че не било нормално.. Знам, че един от съветите ще е да се изнеса, но не е никак лесно, щом ще уча 6 години, семестрите няма да са евтини и ще бъде редовна форма на обучение. Щом пиша тук, смятайте колко ми е писнало. Те дори не харесват приятелите ми, само мислим за улиците, все да сме навън и т. н. Родителите ми ми мислят доброто, искат да съм Добре един ден, но аз имам нужда от тяхната подкрепа и да ми казват, че вярват в мен. Самата аз съм несигурна във възможностите си, страхувам се от провала, страхувам се от реакцията им, ако не ме приемат. Моля ви, кажете ми какво да правя, не се издържа.

Коментари

1.   Важното е ти да повярваш във себе си и ще се получат нещата...А относно излизането ти си голямо момиче вече на 18 когато искаш тогава си излизай!

2.   Какво ще учиш?

3.   Вярвай в себе си,че можеш и ще успееш

4.   Щом ти си харесваш приятеля те какво се мешат?

5.   Изнеси се от вас и замини да учиш в друг град. Твоите родители те мачкат. Не те уважават и ще ти съсипят живота. Бягай от тях докато е време! Спасението ти е по-важно от следването.

6.   Здравей! Аз съм момиче на 16. Не съм много добра ученичка колкото теб, също и нямам такъв проблем с родителите си, но повярвай, разбирам как се чувстваш. И аз съм имала такива ситуации (макар и рядко). Моят съвет е ако не си говорила с тях за това, как се чувстваш, да го направиш. Ако пък вече си опитала и не се получава, не се тревожи, всичко лошо отминава все някога:)
Макар че родителите ти само искат ти да успееш в живота, те не са прави! не ги ставяй да влияят на самочувствието ти! Търси подкрепа при приятеля си и при добри приятели. Така тези 6 години, в които ще учиш ще минат неусетно, а след това ако нещата не са се променили, вече ще си по-свободна да решаваш за бъдещето си. Колкото до изпитите, явно си умна и много трудолюбива, вярвам че ще се справиш отлично! Знай, че винаги ще имаш подкрепа! Успех от мен;)