Споделена история от Тинейджърски

Как да преборя конкуренцията в моя клас?
Здравейте.

Казвам се В, на 15 съм, от ромски произход и живея в Североизточна България. Тази година завърших 8 клас с 5. 50 и съм отличник, но мисля, че не е достатъчно, заради конкуренцията в моя клас. Не искам да се хваля, но аз лично мисля, че съм много умно момче, което схваща нещата лесно. Владея 3 езика - Български, Полски, напреднал Английски (заради писането на много статии на Английски и четенето на много книги) и елементарен Турски (но него не го смятам). Проблемът е, че откакто се преместих в гимназията, забелязах, че конкуренцията е голяма. И аз... Ех, как да го кажа... Винаги съм свикнал да съм на 1 място по определен предмет и гледайки как другите деца се справят по-добре от мен, ме демотивира отвсякъде. Моля най-учтиво за съвет.

Благодаря предварително и приятен ден.

Коментари

1.   Здравей!
Ако историята ти е истинска, трвбва да те поздравя и да ти кажа че ти вече си по-добър от тях дори и само заради факта ,че си стигнал до гимназия и знаеш цели 3 езика. Без да се обиждаш,но твоя етнос трудно издържа до 5-6 клас...така че въпросната ти конкуренция не е минала през тези трудности. Сега! Знам, че левъла е по-труден ,но можеш да извадиш позитиви от него. Например избери си нвкой от "по умните от теб" и го/я помоли да ти обясни накратко някаква част от уроците, които не схващаш толкова добре. Хората обичат когато някой се допитва до тян, и така лесно можеш да спечелиш и нови приятели. Отделно както се досещаш трябва да учиш повечко за да станеш по добър от сега. Можеш да останеш след часовете при някой от преподавателите и да поискаш кратка консултация или допълнителни материали...или да питаш кое е нсистина важното.

2.   Екиминирай конкуренцията физически.Ей,ти да не си циганско индиго?

3.   Откъде тази амбиция винаги да си номер едно? В живота няма как, винаги ще има по-богат, красив, умен, образован и т.н. Ти се радвай че си попаднал в такава среда. Аз навремето бях номер едно в класа, с оценки 5 и 6 по различните предмети, но останалите бяха много зле и имаха само 4-ки. Е, минаха години и някои от тях са доста по-успели от мен в живота, но това е положението.

4.   Твоите 5.50 реално отговарят на 3.50. Махни физкултура, музика, рисуване. Свали поне една единица от всички останали предмети, защото се завишава с толкова минимум и ще разбереш истинските си възможности. После спираш да пишеш по форуните, че "владееш три езика" и се опитваш да усвоиш някакво реално умение. В интерес на истината циганите са много харесвани в Полша. Можеш да се ориентираш натам.

5.   Лесно е. Стани си сам "конкуренция". Важното е да надскочиш себе си, а не някой друг. Ако търсиш мотивация в посредствеността на другите, ще я намериш. И ще забиешна едно място. Няма нищо лошо, да се състезаваш и мотивираш от това, че някой е пред теб, стига да не се побъркаш с иеята, че ще "биеш всички". 99.9% е сигурно, че няма да успееш, да пребориш всички и ВИНАГИ, някой ще е пред теб. В един моемнт ще почнеш, да търсиш начини, не да стане по-добър, а да им омаловажиш успех по-някакъв начин. Така се получава много често. А има го и 0.1% където УСПЯВАШ. И забиваш на "върха", мислейки си, колко си перфектен, другите какви са тъпи и как едва ли не, си превъртял играта. И от там натаък, те чака само депресия. Постоянно ще си търсиш "битки" да печелиш. Дали ще са детински спорове, да ли ще са вятърни мелници, дали ще са някакви неразрешими световни проблеми - все ще попаднеш на нещо, дето ще те побърка.

Това е, ако останеш по-този път. С нуждата ВИНАГИ, да си НАД ВСИЧКО И ВСИЧКИ. Просто не го прави. Научи се, да празнуваш сосбтвените си успехи. Иначе никога няма да си щастлив. Да, може да искаш, да се контиш с титли и успехи, но ще станеш на 40 години и ще видиш, колко много си порпуснал, в жалките си опити, да се наложиш над останалите и да си покажеш "величието".

6.   Успех.

7.   Номер 2, хич недей да го слушаш! Момче, учи си и си живей спокойно!

8.   Първо, не обръщай внимание на някои от пропитите с расизъм и предразсъдъци коментари по-горе - това са глупости, които не заслужават капка от вниманието ти. Кучетата си лаят, керванът си върви, в случая бъди второто, а не първото.
Второ, трябва да учиш много по-усилено и ефективно, за да си най-добрият. Да си най-добрият идва на цената на много жертви, ако наистина го искаш. Опитвай се да учиш умно, а не задължително повече - качеството е по-важно от количеството. Два часа концентрирано учене са 100 пъти по-добри от 6 часа цъкане на телефона пред учебниците и от време на време да си четеш нещо. Успех, ще се справиш! Няма да стане веднага, но ако наистина го искаш, или ще го постигнеш, или ще имаш изключително голям напредък и ще си ако не най-добрият поне в топ 3 на класа ти.

9.   Първо, не обръщай внимание на някои от пропитите с расизъм и предразсъдъци коментари по-горе - това са глупости, които не заслужават капка от вниманието ти. Кучетата си лаят, керванът си върви, в случая бъди второто, а не първото.
Второ, трябва да учиш много по-усилено и ефективно, за да си най-добрият. Да си най-добрият идва на цената на много жертви, ако наистина го искаш. Опитвай се да учиш умно, а не задължително повече - качеството е по-важно от количеството. Два часа концентрирано учене са 100 пъти по-добри от 6 часа цъкане на телефона пред учебниците и от време на време да си четеш нещо. Успех, ще се справиш! Няма да стане веднага, но ако наистина го искаш, или ще го постигнеш, или ще имаш изключително голям напредък и ще си ако не най-добрият поне в топ 3 на класа ти.

10.   Номер 5 ти е дал добър съвет.
Ще добавя друга перспектива, от която да погледнеш на нещата. В живота няма успял човек, който да няма подкрепата на други хора. Заобикаляй се с умни хора, търси талант. Трудно е да бъдеш Ренесансов човек като Леонардо Да Винчи, за това се изисква гений. Ако ти си най-умният от твоите приятели и колеги (съученици, в случая) то имаш проблем. Помисли върху това.

11.   Моят съвет е единствено да учиш повече и по-ефективно, да ходиш на олимпиади, на състезания и т. н. Да развиваш интересите и силните си страни и да ги прилагаш. Напиши си ги на една тетрадка и помисли. Ако не стане - догодина. Успех!