Споделена история от Тинейджърски

PS5
Здравейте моля за съвет. На 16 съм пестих почти 2 години и помагах в магазина на нашите и успях да събера малко над 1000 лева. Геймя на един стар комп който вече не си заслужава ъпгрейда а за нов няма кинти. Затова реших да мина на конзоли нищо че досега не съм пипвал геймпад. Исках да купя PS4 Pro и няколко игри това лято но вчера в ютуб попаднах на презентацията на PS5 и много ми хареса. Дизайна е суперяк нова е и ще бъде актуална поне 5-6 години и най важното че ще поддържа игрите за PS4. Проблемът е че още не е излязла, сигурно чак около коледа и цената разбира се. С моите пари сега спокойно мога да купя PS4 Pro и няколко игри но със сигурност няма да стигнат само за конзолата назима. Дали да не събера още пари това лято и да взема новата и как мислите колко ще струва? Не обявиха цената и сега в нета има само слухове от 500 до 1000 долара. Четворката ще се поддържа още 1-2 години сигурно но най новите игри ще излизат вече за петицата... какво да правя? Съвети?

Коментари

1.   Преди половин година си купих ПС4 и аз бях на 16)))
Мога да кажа, че е напълно нормална и поддържа много високо ниво нищо, че излезе още през 2013 година, мисля.
Игрите са евтини, за по 20 лева старите хитове като GOD of war 4. По-новите са от 80 до 120.
За да играеш онлайн ти трябва ПС , абонамента струва 18 лева за един месец, 50 за 3 месеца и 120 лева за цяла година. Без него няма да можеш да играеш онлайн. Чисто ограбване.
Не купувай Playstation Pro! Аз считам, че това е излишна загуба на пари, а и казват, че конзолата е много шумна.
За новата не бих се надявал, ако излезе по коледа ще струва майкати и бащати. Но пък за сметка на това, цената на ПС4 ще падне.
В кофти положение си. Хем ти е жал да си даваш парите за стара конзола, хем новата дори още не е излязла.
Аз считам, че PS4 Slim е на ниво. Но PS5 определено ще бъде космос.
Замисли се. След около две години заминаваш да следваш, за какво ти е последен модел конзола, която няма да можеш да ползваш пълноценно? Ако имаш братче е друг въпрос вече.
Бих ти посъветвал Хbox модел от предната година, но не я препоръчвам, защото нямат почти никакви хитови игри. Просто не ги издават.

2.   Изчакай и посъбери още малко ако можеш. Ако си купиш 5 сега, няма да съжаляваш и ще си я ползваш мноого време, а ps4 си остарява - няма какво да се лъжем.

3.   То конзолата ще я купиш, но ще имаш ли пари за игрите? Помисли над това. Може да погледнеш обяви за компютри втора ръка в olx, за 1000лв. може да си вземеш доста добър, аз взех за 600 и върви всичко.

4.   Само ще кажа две неща:

- Геймпада е супер, за игрите, които са предназначени за геймпад. Примерно, не мога да си представя Smash Bros или платформърите на клавиатура. Дори и да играш на компа, вземи си един добър gamepad (честно, за под 80 лева, Xbox 360/One са най-добрият избор)

- С новата архитектура и бързи SSD-та, всеки ще иска да надумка 4к asset-и и по-слабите игри, ще искат да ги бутат на 120 FPS. Просто не очаквай, да има много подръжка за старите системи.

Иначе е АБСУРД PS5 да излезе за 1000 долара. Никой няма да го купи. Аз повече на седмица и ти казвам, че няма да го купя. Очаквам не повече от нещо в диапазона на 500-650, в зависимост какво ще кажат от Microsoft.

A и последното - не си взимай конзола още в първите месеци. Изчакай да видиш, как ещ са нещата. Много народ накупи Xbox One, като излезе, надявайки се на някакви чудеса и обещания. Оказа се, че PS4 не само имаше по-добри игри и много повече ексклузивни заглавия, а и ги караше осезаемо по-добре и беше по-евтина. Да не казвам, че не знаем какво ще се случи с Game Pass. Ако наистина пускат масово всички нови игри, само за subscription от 9.99 евро, ще избият рибата.

А и като заговорихме - нали знаеш, че ти искат по 60 евро (или 30 ако попаднеш на намаление) на година, за да играеш multiplayer загалавия? Давата стари игри и намаления (е, Xbox вече дават и нови), но го има на предвид.

5.   Автора. Да знам за таксата и не мисля че 120 лева годишно е толкова много честно. Една нова и хубава игра наистина струва още толкова но тях ще ги играя когато събера достатъчно и няма да купувам всичко наред все пак. Старите заглавия за четворката на старо има и за под 20 лева и те ще стават за петица. Освен това през март излиза GTA5 за петица с нов мултиплеър и DLC-та която ще бъде абсолютно безплатна. От друга страна наистина го има това че не е хубаво да купуваш първите бройки на конзолите защото има голям риск от брак и скрити дефекти, а и цената не вярвам да е 600 долара... Тоест може да е около 700 но в сащ а в европа ще е 700 евро което си е доста. Май най добре да решавам какво да правя като разбера цената със сигурност. Но ще минавам на конзола това е решено на 100% Цените на процесорите и видеокартите направо са ненормални а с компове втора ръка особенно от олх не ми се рискува.

6.   "След около две години заминаваш да следваш, за какво ти е последен модел конзола, която няма да можеш да ползваш пълноценно?"

Следването не означава 24/7 зомбиране над учебници и прочие.
Както и "пълноценното" ползване на конзолата, не значи 24/7 зомбиране. Повечето потребители на конзоли, рядко играт повече от 7 часа на седмица и това число пада, ако тази година не е излязъл някой мега хит от рода на The Witcher, Zelda, Pokemon или GTA. И повечето са по-скоро 30 часа тая седмица и после по 4-5 до до следващата голяма игра. Важното е, да ти е забавно ;)

7.   Сисдмин по професия, комлютърен инженер.
Ти си на 16 сега и си събрал пари, това е чудесно. Искаш да ги дадеш за PS4/5? На 16 не мечтаеш ли ТИ да направиш игра или да участваш в изработката ѝ? Приятно е да се играят игрички, но всичките ти парички да ги дадеш за такова нещо? Ако ти бяха купили и поиграваш е едно, но мечтата ти да е устройство за игра? Един лаптоп струва много повече, но има несравнени възможности за други дейности и е истинска инвестиция в твоето бъдеще. На 16 аз програмирах, играех също, но излизах с приятели и момичета и мечтаех да стана компютърен инженер, учех математика, физика, химия, трябваха ми после докато следвах.
Моят син е на 14, играе му се, аз му купих мощен лаптоп, игра, игра и иска да програмира. Ученик е в в НПМГ и си гони мечтата да бъде също програмист.
Помисли какво искаш наистина да правиш в живота си, играта е временно явление. Късно ти е за професионален играч.
Иначе чакай и спести още пари за новата версия, очевидно е, старата е на доизживяване.

8.   Не считам, че процесорите и видео карите са чак толкова ненормални, откъм цени.
За 760 лева можеш да си намерищ RX5700 XT, a за 400 лева, ще намериш Ryzen 5 3600. Дотук си 1260 лева. Вкарай още 400 за дъно, кутия захранване и някаква скапана рам, което ще ъпгрейднеш после и за 1650 лева, гледаш нещо, което много се доближава до PS5, с малката разлика, че е машина кото можеш да позлваш за много различни цели, а дори и да не пиратсваш, игрите пак са много по-евтини за PC.

Протсто тиказвам, да не го изключваш като алтернатива. Сам каза, че не си барал геймпад. Вземи един и поразцъкай няколко игри с него, да видш, дали ти харесва. Имам познати, дето са алергичи към геймпадове. Аз лично нямам проблем, но докато не пробва човек, не знае.

10.   За 1000 лева можеш да си купиш много здрав комп. Имаш:
200лв процесор - ryzen 2200;
120лв дънна платка;
80лв Рам: засега 8 гиги, по късно можеш да вдигнеш на 16;
захранване - 50 лв.
Хард диска и кутията можеш да ги използваш от стария компютър
Ако не можеш да сглобиш частите сам, във всеки компютърен магазин ще ти го сглобят за 20лв

Остават 550 лева. За толкова можеш да си вземеш на втора ръка от OLX-a някоя мощна видео карта, като тук бих препоръчал GTX 1070 Ti-ка, понеже за сега тя има най-доброто съотношение между цена-производителност за тази цена. Можеш да изкараш допълнително 100 - 200 лева като продадеш останалите компоненти от стария компютър.

По - добре не си хвърляй парите по трошкавите конзоли: не само, че не можеш да играеш по-стари игри на тях (по-стари от PS4) ,там или ще трябва да плащаш 120 лева за всяка игра, или да се занимаваш с надраскани дискове втора употреба. Steam има постоянно намаления, a има и начин да си набавиш игрите безплатно ;) . Аз лично никога през живота си не съм закупувал игра. Да не споменавам, че на конзолата можеш само да играеш, а инъче ще береш ядове докато ти насича старият комп когато ти потрябва за нещо друго.

11.   Поздравления! Една от най хубавите теми тук!
Аман от проблеми и лични драми и неразрешими проблеми.
По въпроса ти:
Най-вероятно си заслужава, казват че е 150пъти по бърза от ps4,
Не знам от къде такава производителност, но си прав че ще е актуална с години защото ще има мегдан за съвършенство не на игрите с години.
Те първите 2год. Вероятно ще приличат на 4ката.
Изчакай да ги събереш и взимай щзата.
Помисли и да изнасилиш вашите за един QLED 55" Sony dynamic surround за да отприщи пълния графичен потенциал

12.   Изтекоха цените за новия Xbox.

Цента ще е 500 долара.
Sony няма да си позволят, да пуснат значите по-висока цена. Няма да се изненадам, ако не пуснат и на 450 долара.
Отделно, Nvidea обявиха новите 30xx серии и ако е вярно,което твърдят, то на цената на конзола, ще може да вземеш GPU, дето я бие почти двойно по производителност, а такова нещо, никога не е било в същата година, в която са излизали конзоли. Предполагам, че ще видим и намаления.

13.   Момче на 16. Не съм най-големият геймър (даже никакъв), защото не си губя времето с видео игри. Обаче съм наясно с конзолата и не мисля, че трябва да си купуваш PS5. Има две версии и нито едната не изглежда хубаво. Пълна грозотия е. А игрите няма да са по-хубави. Всички ще са ходещи симулатори. Няма никакъв gameplay, а само ходене, сцени със скучен диалог. Играта на Отмъстителите, Спайдърмен, Майлс Моралес и други изобщо не са хубави. Само защото е PS5 с хубави графики, не значи абсолютно нищо. Хората не трябва да играят графики, а игри. Ако разбираш добре английски гледай видеото на youngdefiant. Той си знае работата.

14.   "Момче на 16. Не съм най-големият геймър (даже никакъв), защото не си губя времето с видео игри. "

Ама си го изгуби тука, да ни обясняваш, как конзолата била много грозна, ама видиш ли, не било само до графики, ами и до игри и то това поколение, всичките били скъчини (за теб). Виж - игри има и ще иам за всякакви вкуосве. Ако не ти харесва "сцени със скучен диалог" - хвани си WWE сериите, Gears-a, Doom-a, Fifa-та, че и последната Zelda (сори, ама след Witcher, RDR, The Last of Us и няколко подобни скуъчни и сценични, лишени от gameplay игри, всичко започна да ми се струва бледо откъм история и диалог). Това го казвам, като някой кйто многообичаше да цъка горните заглавия, ама с времето ти омръзва. Да не казвам, колко скучно ми става вече което и да е GTA, щом прецапам story-то. А и всяка игра е един вид симулация на нещо, макар и в доста абстректен вариант.