Споделена история от Тинейджърски

Книга ,която променя начина на мислене.Има ли ?
Здравейте. Момиче на 20г. съм и смятам, че съм доста силна личност. Още от малка съм израстнала по доста труден начин. И тийн годините ми не са никак цвете за мирисане... нямам майка и баща и ми е доста трудно, но някак си се държа и справям с всяко едно нещо. Само че напоследък усещам как се сривам психически. Винаги мисля негативно. 24/7. И това ме убива. Имам приятел от доста време и се караме главно заради мен и моите изтерии породени от постоянно негативните ми мисли..
Ходила съм на психолог, но не помогна. За това реших да ви попитам знаете ли някоя книга, която може да ми помогне след като я прочета? Това ми е единствената надежда, защото книгите са единственото нещо, което ми доставя удоволствие. В нета намерих доста подобни книги в категория “психология”, но как се избира 1 из между 100. :D

Коментари

1.   Най-добрата книга е живота.

3.   Няма книга, която да промени начина ти на мислене след прочит. Това можеш да го направиш само самата ти.

4.   1. "Седемте навика на високоефективните хора", Стивън Кови

2. "Мъжете, които мразят жените и жените, които ги обичат", Сюзън Форуърд и Джоан Торес

3. "Изкуството да бъдеш бог", Морган Скот Пек

4. "Какво е нужно да бъдеш щастлив? Само си мислиш, че знаеш", Даниел Гилбърт

Тези четири книги наистина промениха живота ми за добро, и то в най-тежките моменти. Дори и да не разбереш напълно всяка дума вътре, обещавам ти, че ще ти подарят съвсем нова отправна точка и житейска перспектива. Няма да съжаляваш, че си придобила и усвоила това знание. А и ги има за теглене напълно безплатно в сайтовете за книги, тоест само печелиш, използвайки цялата информация, без да похарчиш и стотинка.

Желая ти успех!

5.   Като човек, чел много книги искам да кажа нещо, което може да ти спести много главоболия.

Няма книга, която да те промени наготово и подобно схващане би могло да е доста опасно. Промяна идва от мисленето, опита и узряването. Книгата дава само гл.т., която далеч не винаги е меродавна за всичко и всеки, а ти вече можеш да използваш това знание по пътя си на развитие, но не и да получиш готово развитие или някаква рецепта за нещо. Рецепта няма. И нямаш гаранция, че точно на теб ще ти помогне това знание. Никога не приемай прочетено за чиста монета, а го пробвай дали работи за теб и го тествай в практиката. Много по-опасно е да прилагаш грешно прочетеното от това да не четеш. Книгите са нож с две остриета. даже ако нямаш критично мислене, повече ще ти навредят, защото сляпо ще следваш някакви съвети и няма да натрупаш нужния опит и разбиране, а ще си живееш в някакъв свой измислен свят. Познавам хора, сляпо следващи книги и гледката не е много красива.

6.   Книгата която търсиш и която ТРЯБВА на ВСЕКИ човек е Библията и по точно Новия Завет. Другите книги са човешки и пълни с лъжи, измислици и временна мотивация, която ще те докара до временно внушение че си добре но после ще паднеш от високо.

Словото на Господ е живо. Демек разбирай работещо. Писано е че Словото е живо и деятелно(ето пак) служи за поправление и наставление. Като го четеш почваш да разбираш че това е истината и неусетно започва да ти харесва да се подчиняваш на Господа като вървиш по неговия път. Радостта в Господа е нашата сила. Писано е : Драго ми е Боже Мой да спазвам твойте закони.
И за капак Исус Христос дава ВЕЧЕН ЖИВОТ.

Защото Бог толкова възлюби света, че даде Своя Единороден Син, за да не погине ни един, който вярва в Него, но да има вечен живот:

7.   Аз като имам родители - файда... Даже ми пречат, понякога по-добре е да си сам !!!
Оцени го, авторе !

8.   Потърси книгите на Луиз Хей, на Андрю Матюс. На А. Матюс ги има в онлайн книжарницата "Гнездото". Ако се влияеш от думи, ще ти помогнат. Но основната работа е твоя, книгите, психологът само могат да дадат отправна точка, но не и да свършат твоята работа. Няма да стане с магическа пръчка, но стъпка по стъпка ще се получи.

9.   8, Луиз Хей? Още ли има балъци, вярващи в Закона за привличането? Мислех, че тази мода е отминала.

10.   Книгите на Карлос Кастанеда. И религиите. Християнство, будизъм. Тръгни на йога, медитирай.

11.   Няма ЕДНА книга, има МНОГО книги, които шлифоват мисленето и нагласите ти.
Човек не може да прескочи сянката си, но може да се стреми да е по-добрата версия на себе си. Чрез четене и самоанализ да види къде бърка и да си поправя грешките.
Аз лично гледам да чета по една книга на седмица-две.
Не съм привърженик на мотивиращите книги, пълни с празни речи и подобни.
Залагам по-скоро на класиката. Философски течения, например Стоицизма много ми допада. Гледам да чета и исторически, политически, социологически и подобен тип книги.
Дори и в суховатата материя на числа и анализи можеш да намериш нещо, което да ти помогне.

12.   Преживяла си много за тези едва 20 години.
Ще ти дам съвет почни да пишеш свой дневник- единствено ти знаеш какво ти е. Излей всички негативни чувства на лист хартия и ще се почувстваш по- добре .
Пожелавам ти да намериш щастието някой ден!

13.   Радко нещо написано някъде има достатъчно сила да промени теб, защото подсъзнанието си действа спрямо преживявания.

Аз съм забелязала, че хората, които мислят по-позитивно имат доверие, че каквото и да се случи всичко ще бъде наред. Може би повече вярват в доброто и в хората.
Ако искаш да си по-позитивна според мен трябва да намериш начин да видиш доброто в случайни хора. Направи някой който да не познаваш да помолиш за услуга- ще се изненадаш, че често биха ти помогнали, но трябва да попиташ . На мен ми се е случвало непознати да ми помагат с тежки чанти (не в дни в които съм била нагласена, да каже човек, че това е причината), случвало ми се е и като по-малка да не ми е платен телефона и моля хора които не познавам да се обадят на някого- ставало е.
За да има позитивизъм, трябва да повярваш, не не всички е гадно и трудно. Че в света се случват и добри неща, без да има някаква задна мисъл или някаква полза от направеното добро.

Може да се включиш в някаква кауза за благотворителност.. и да говориш с хората, които са съгласни да правят добро безвъзмездно.

Другото нещо за което се сещам, че част от негативизма може да бъде и критиката- без значение дали към теб или към другите. И тук това което можеш да промениш е да си позволиш, че не всичко винаги трябва да бъде перфектно. Да приемеш, че ако някой има вредни навици- те са си негов избор и нямаш право да го критикуваш. Да приемеш, че ако някой не е свършил някаква работа по начина по който ти мислиш за правилен- че това не го прави некадърник, а човек който не е свършил някаква работа по даден начин.
Ако критиката е към теб спри да насочваш мислите си към това което не харесваш или което не ти се получава, а ги насочи към повече постоянство към това което искаш да направиш.

14.   До 6

Шибан, смотан фанатик.

Учебнка по математика с лъжи ли е пълен? Енциклопедията с лъжи ли е пълна? Речниците и те ли?
Корана и Тората как са? Лъжливи ли са и те?

16.   1. “Проницателят” от Анди Андрюс
2. “12 правила за живота” от Джордан Питърсън
3. “Магията на мащабното мислене” от Дейвид Шуорц
4. “Отвързаната душа” от Майкъл Сингър
5. “Пътят на душите” от Майкъл Нютън

17.   Вашите слаби места, Уейн Дайър.

18.   В книгата "Отровните родители" (не помня авторите, но я има безплатна онлайн) има раздел и за липсващите/отсъстващи родители и са описани травмите, които се получават в следствие, обикновено всеки раздел съдържа и няколко казуса на пациенти с такава травма и съответно кой, как се справя със страха от изоставяне, емоционалната зависимост към одобрението и т.н.
Ако в следствие на случилото се намираш, че си обсебващ човек, ако твърде много се жертваш, ако имаш склонност да поемаш лошо отношение и да оставаш, можеш да видиш и нещо за емоционалната зависимост "Никога повече съзависима", или "Параноя на страстта. Наръчник за жените, които обичат прекалено силно" на Робин Нуур.

19.   Да. Има. Откакто почнах да я чета мирогледа ми се измени кардинално, при това в положителна посока. Става въпрос за няколко десетки тома трудове на цял екип хора умеещи да мислят аналитично и най-важното трезво.
"Томът" или по-точно книгата която препоръчвам е "Основи на социологията". Може да ги намериш под общо название Достатъчна обща теория на управлението или концепция на обществената безопасност. Изключително сложни за някои хора. Оплакват се, че едва не си счупили главата. Усвоява се много бавно, но действа като лекарство. ДОТУ е много сериозно нещо, но с времето ще стане толкова обикновено и привично, че ние диво ще се удивяваме от съществуването на такива, които не са го усвоили и използват. Това е нещо фантастическо, тъй като ДОТУ е "таблицата за умножение" на Живота, а да не я владееш е самоубийствено и просто нередно.
Спокойно освоявай, въпреки скоростта. КОБ е действително универсален филтър (сито) позволяващо да виждаш същността на нещата, а това е уникален навик изпълващ душата и от който ние престъпно се лишихме, в силата на собственото си невежество.

Има ги в свободен достъп в интернет. На материален носител в България я няма. В Европа е издадена на Запад и в Русия.
Трудовете са на екип от руснаци. Не е един автора. Има я на различни езици в интернет, но е най-добре да се чете в оригинал на руски. Спокойно теглиш безплатно от интернет.
"Основы социологии" има 6 тома. Почваш от първият. Сама ще осетиш още на първите няколко страници въздействие и положителни изменения, поради предобитите знания. Пак повтарям. Има изключително много томове с различни заглави, за да не се объркаш почваш с "Основы социологии" том 1 вече по-нататък сама ще се интересуваш и разровиш. Теглиш от тук, на pdf или doc:
https://mediamera.ru/post/16035

20.   Подкрепям коментар номер 5 с две ръце. Преди всичко е нужно да промениш начина си на мислене. Чак след това ще можеш да прилагаш усвоената теория на практика. Много правилно бе споменато и критичното мислене. Авторе, размишлявай над думите на човека.

21.   " - В живота ще ти трябват най-много две книги "
- Кои са те?
За да разбереш, трябва да прочетеш 2000 "

22.   Като цяло у Луиз Хей може да бъде открита позитивността, която търсиш. Много груб коментар от номер 9, омаловажавайки милионите хора, които са се чувствали и се чувстват добре, прочитайки книгите и. Основните проблеми, които засяга тя са за обичта към себе си и използването на утвърждения. Добър автор, но честно казано за обяснението на утвържденията съм по-доволен от книгата на Андрю Матюс - "Как работи животът? ", където той допълва, че за да имат полза, те трябва да се почувстват, освен механично да се повтарят. В книгата си той дава много достъпни обяснения на иначе доста сложни въпроси, чете се много леко.

Виждам, че вече са ти препоръчали доста книги, мисля че най-добрият ти вариант е да започнеш да четеш анотации към тях и която те докосне най-много - давай. Аз лично препоръчвам горната на А. Матюс, както и статии от Луиз Хей, защото като че ли в тях е синтезирана мъдростта, която в книгите някак остава между редовете. А и задълбочавайки се повече там може да бъде постигнат обратен ефект. Лиз Бурбо, Уейн Дайър са също е добри, световно признати автори. Успех!

23.   Чети колкото да научиш нещо ново, не чети книги които ти пълнят главата с глупости :)

24.   Ето моят списък:

1. Библията.
2. "Към себе си" - Марк Аврелий.
3. "Нравствени писма до Луцилий" -Луций Аней Сенека.
4. "Човекът в търсене на смисъл" - Виктор Франкъл.
5. "3 теории за всичко" - Елис Потър.
6. "Целеустремен живот" - Рик Уорън.
7. "Не просто дърводелец" - Джош Макдауъл.

25.   "Тайната"

26.   Библията учи на морал, но религиите зомбират хората!

27.   Да, има. Всички книги.

28.   Всички на Ницше и Аън Ранд. Учат те да бъдеш по-успешен и да изоставиш слабостите си!!!

29.   Номер 19, и аз почнах да я чета преди 12 години.
Много мой познати промениха начина си на мислене след като почнаха да изучавата КОБ (Концепцията на Обществената Безопастност), помогна им много!

Тук трябва да отворя скоба, че става въпрос за много томове под общото название КОБ.

31.   "Аз съм това" - Нисаргадатта Махарадж

32.   Алхимикът

33.   „Как да печелим приятели и да влияем на другите”, звучи малко кофти, но е много яка.

34.   Номер едно не е от тия дето четат.

35.   Номер 16, Проницателят ли беше за човека, дето чете много биографии и ако да, чела ли си нещо друго готино от автора?
Чела съм и Пътят на душите, май си от моите хора :)
Аз пък ти препоръчвам "Изворът" на Анди Райт.

36.   Всяка книга може да промени начинът на мислене, стига да си достатъчно лабилна психически... Целта на истинската книга е досег до творчеството на някой, да помислиш над неща над които вече мислиш, не е да ти "променя начинът на мислене"... Последното си има конкретно име - пропаганда (когато има политически контекст) или просто brainwashing... Истинските книги по психология са доста тежки и трудни, нямат нищо общо с популярна литература брандирана като self help.

Аз съм си писал на дълбоки и лични теми с доста хора, и ми е ясно че за повечето работата с психолог нямам как да помогне. Ролята на психологът е да те насочи да си помогнеш сам, но повечето хора просто не искат. Затова търсят разна книжка да им промие мозъка. Може да е всякаква - примерно веганство. Много такива тривиални наглед теми някои успяват да ги превърнат направо в религия, и хората се ловят за тях. Ставаш веган, и всичките ти проблеми се оправят. По-лесно е отколкото да работиш над реалните си проблеми. Да не говорим, че много от тези реални проблеми не могат да се оправят. Целта на психологът е да ти помогне да ги приемеш и да се научиш да живееш по-пълноценно с недостатъците си. Повечето книжлета наобратно - целта им е да те направят още по-неосъзнат спрямо проблемите ти, до степен да се преструваш по-добре че ги няма. Правят те нещо като зомби. Но нали това искаш - да ти каже как да мислиш :)...

37.   Аз ще ти предложа филм. Казва се Тайната. След него изгледай и “Beyond the secret”. Тези два филма промениха изцяло вижданията ми. Също нямам родители. Откакто ги гледах живота ми е много по добре.

38.   На Луиз Хей книгите.

39.   9 Луиз Хей няма общо с Тайната. Тя не казва че ще те направи богат. Просто те кара да си повтаряш всеки ден по много пъти наум или дори на глас неща като "Аз обичам и одобрявам себе си. ", "Аз съм в безопасност. "

41.   Чети Аврелий, няма друг като него.

42.   37 идва е четене, друго е поднесената на готово информация при това във филм.

43.   Чети Хелвеций, книгата му -За ума, само така ще промениш мисленето си към доброто!

44.   Принципно има книги променящи начина на мислене, но книга която да промени изкривеният ти начин на мислене няма. Спри да си вярваш в твоите простотии. Разбери смисъла на живота. За всеки той е различен. Стискам ти палци да се справиш, успех

46.   Която и да е книга на Ошо. Има онлайн библиотека на английски в сайта osho. com

"Be realistic: Plan for a miracle" Osho

"Each person comes into this world with a specific destiny--he has something to fulfill, some message has to be delivered, some work has to be completed. You are not here accidentally--you are here meaningfully. There is a purpose behind you. The whole intends to do something through you. " Osho

The Power of Now на Eckhart Tolle

"All negativity is caused by an accumulation of psychological time and denial of the present. Unease, anxiety, tension, stress, worry - all forms of fear - are caused by too much future, and
not enough presence. Guilt, regret, resentment, grievances, sadness, bitterness, and all forms
of nonforgiveness are caused by too much past, and not enough presence. "

Тези книги са практични, не са писани от психолози (всъщност изобщо не са писани от авторите ами изговорени пред група от хора). Думите в тях също както в Библията са живи.

Притчи 5 22:23

Нечестивият ще бъде хванат от собствените си беззакония
и с въжетата на своя грях ще бъде държан.
Той ще умре от своето нежелание да се получи;
и от голямото си безумие ще се заблуди.

Амин.

47.   За мишките и хората
Самотен ловец е сърцето
Гражданинът Кейн
За кого бие камбаната
Дърво расте в Бруклин на Бети Смит
Лотарията и други приключения
Изкекувай живота си Л. Хей
Ферма за животни
Лабиринт

48.   1 за книгата на Джордан Питърсън, има и доста видеа в ютуб, ако ти е интересно. Мога да ти препоръчам и класиките като "Престъпление и наказание" на Достоевски.

49.   Здравей, момиче на 20 съм. Видях единствено двама човека, които са написали " Тайната", но не гледай филма, книгата е мноого по-хубава. Книгата е на Ронда Бърн. Поздравления за това, че си силен човек. Имах момент, в който два месеца се бях затворила вкъщи, не излизах, и аз също мислех 24/7 негативно и сама си се сривах, но ми казаха тази книга, и повярвай ми, нещата тогава наистина се променят, буквално мисленето ти от негативно става в позитивно само с няколко страници.

50.   46 и ти ли си повлиян от този Ошо. Щом разбираш английски сигурно знаеш, че го изгониха от САЩ и други 23 държави не искаха да го приемат. Какво му хареса на този претендиращ идиот. Ако той беше прогледнал в духовния свят САЩ никога нямаше да го изгонят. Той е нарушавал и законите и е бил много нахален. Защо САЩ не са изгонили никакви други Йоги? Или ти тези подробности не ги знаеш. Оsho the idiot. Ако толкова те интересува учението на Хиндуизма прочети "Autobiography of a Yogi" от Paramahansa Yogananda, a след това "Journey to Self-realization" пак от него. Той е живял 32 години В Америка и е говорил пред много образована публика. Запознай се с него.

51.   50, Запознат съм с тези подробности. Ошо не е бил приеман в над 30 държави в последните години от живота си, заради нещата и начина по който говори за тях, НО 30 години след "смъртта" му книгите му са преведени на повече от 50 езика и са достъпни на два клика. Какво ти говори това? Подбора ти на думи не отговаря на книгите които ми препоръча.
Поздрави и по-ведро ;)

52.   До 51. "Книгите му са преведени на повече от 50 езика".
Ти по това ли съдиш за стойността на книгите му. Когато беше в САЩ той окуражаваше неговите последователи да правят секс необезпокоявани от нищо. Затова той имаше много богати последователи които му бяха купили някъде между 70-80 много скъпи коли. Ти не можеш да получиш духовно просветление ако водиш разхайтен сексуален живот. Това, че книгите му били преведени на 50 езика означава само едно, че някои безскруполни издателства са решили да правят лесни пари с днешната наивна сексуално ориентирана младеж. Знаеш ли колко будали млади хора има. Те може да ги купуват, но те никога духовно няма да прогледнат. Всички хора които се стремят да добият духовно просветление секса почти го изключват от живота си. Ти стремиш ли се да постигнеш духовно просветление. Прочете ли му всичките книги. Водиш ли сексуален живот. На колко си години. Духовно постигнал ли си нещо. Ако не те притеснява отговори ми на тези въпроси.

53.   До 51

Добър маркетинг?