Споделена история от Тинейджърски

Има ли шанс да стана по-висок
Здравейте висок съм 1, 75-05см тежа 65кг момче почти на 17 съм за 11 клас за оставащата година има ли шанс да порасна още на ръст смятам че разтежа ми на ръст се случва доста бавно или изобщо се е загуил...
От както почнах 8 клас в ново училище тогава бях 1, 73см без обувки а сега сум 175, 05см 2, 05см за 3 учебни години и може би съм качил 10кг..
Тренирам чат-пат но мисля че сънят ми не е достатъчно добър тъй като се будя нощем лягам си в 00:00 и към 1:30-2:00 се събуждам тъй като ходя до тоалетната :D
Веднага после си заспивам до 5-6 и пак се събуждам после пак си заспивам и така... :D нямам хубав сън без пробуждания и дали това е причината за бавния разтеж...
Ако може да ми дадете някакви съвети как да стабилизирам разтежа си ще съм ви много благодарен! :D

Коментари

1.   Аз съм на 19 години, висок съм 177см, не съм нараствал на ръст от 9. клас насам. Смятам, че е нормално, още повече, че се старая да водя здравословен живот.
Височината се предопределя от две неща - генетичното наследство и стандарта на живот.
Ако родителите ти са ниски, ти също няма да бъдеш много висок. Според статистиката, едно дете може да израстне с до 5 см по-високо от най-високия си родител.
Второто нещо е стандарта на живот. Ако водиш некачествен живот, тялото ти няма да се развива добре. Според българско проучване (такива са правени и в чужбина също), децата, преминали пубертета си преди 1996-7-8г. или след 2003-4 са по-високи от тези, преминали пубертета си в бедност, както е било по време на голямата инфлация от 1997г.
Ти се постарай с упражнения и качествена храна, а дори и да останаше такъв, тозиу ръст не е толкова нисък!

2.   Хормонът на растежа се отделя призори към 5 часа. Сънят е важен за цялостния метаболизъм, където се образуват и останалите хормони. Регулирай си съня като си лягаш към 10 часа, не пий прекалено течност преди лягане, храни се умерено и здравословно, спортувай, за да се уморяваш и да имаш дълбок сън. Пази се от инфекции, за да не се налага да вземаш лекарства.
Упражнявай се с растягащи спортове-плуване, баскет, волейбол, лост.

3.   Според мен, първо трябва да откриеш причината за нарушенията на съня ти, който на тази възраст е важен за умственото и физическото ти развитие. На 17 години е нормално и организмът ти има необходимост от пълноценен и непробуден сън с продължителност минимум 8-9 часа до към 12 часа! Липсата на сън е вредна и е причина за увреждане и нарушаване на функциите на всички органи и системи. По това което описваш - увреждане на ц. н. с - нарушенията на съня означават увреждане на мозъка, съчетано със събуждане за уриниране, мога да предположа че там където живееш, или спортуваш, има замърсяане на въздуха, най-вероятно от фабрика за печене на кафе. Уврежданията от подобни фабрики започват с нарушен сън и учестено уриниране. В последствие настъпват увреждания на всички органи и системи. Фабрики за печене на кафе има в квартали около София - промишлените зони на Обеля, Илиянци (замърсяването на въздуха от Илиянци засяга и части от съседните квартали Свобода и Надежда), в Божурище, в гр. Костинброд, гр. Монтана, гр. Първомай (фабрика за какао). Вероятно подобни фабрики има и в други градове. Тоест, ако живееш в някое от тези населени места, поради тази причина имаш проблеми със съня! По отношение на ръстежа ти - ако играеш волейбол и баскетбол, тези спортове могат да увеличат ръста ти.

4.   Живея в средно по големина село няма фабрики тук е чист въздуха иначе събуждането нощем за уриниране мисля че се влияе от пиенето на много вода

5.   Приятелят ми е 190 см висок и какво? Мисля,че си добре!

6.   Аз съм 1, 99, тежа 61 кг. На 21 съм. Единствената, дето ми се е "предлагала", е една колежка на 35, дето каза "кажи си, ако искаш, и ела в храстите да те изчукам". Така че това за височината не е особена точка сред жените. Аз не съм висок, нося маратонки "Найк" (не е реклама)! , с тях ставам 2, 02 см., като бях за пръв път на "Капалъ Чарши" в рамките на 15 минути видях 20-25 човека по-високи от мен, при това видимо не баскетболисти, волейболисти или плувци. Не правя нищо специално, но ще ти кажа какво избягвам или изобщо не ям. Алкохол - два пъти годишно - Коледа, Великден, и то по две чаши вино. Цигари - веднъж пробвах и повече никога няма да пипна. Сол - преди много ядях, ама сега в минимални количества. Салатите - със зехтин, понякога (доста по-рядко) с олио). Готвя с чиста домашна свинска мас - вкусът е уникален! Оцет мразя. Това е в общи линии. НЕ тренирам баскетбол или волейбол, понякога играя за удоволствие, но само в събота и неделя, защото съм само редовна смяна.