Споделена история от Тинейджърски

Евтина квартира в София
Жена 4-ти курс съм в София и имам още 2 месеца на общежитие. Започнах работа за 1000 лв. Чета за евтини квартири Едностайни и гледам, че има за 200 или 250 лв. Възможно ли е и със сметките колко мислите, че ще стане? Аз съм от малък град и няма начин да се връщам там да живея и работя. И при квартирите не търся 5 звездно. Може дори да е най-евтиното и най-малкото няма значение. Не ми говорете да си търся някой за 2-стаен и да делим, защото приятелките ми някой вече са се събрали така, а други живеят с гаджето си. Чувала съм, че трудно се намира квартира в София? Защо казват така, като написах в интернет Евтини квартири в София веднага намерих 2 сайта е с такива цени 200, 300, е имаше и за повече. Или за тези цени вече всичко е взето, но не е изтрито от интернет.

Коментари

1.   И аз се интересувам, аз пък тази година ще съм 1 курс, много ми се иска да съм в някоя евтина квартира, вместо в някое мизерно общежитието с две непознати.
Ж20

2.   Здравей, има и такива квартири, така че не се притеснявай, ще си намериш, просто търси и брокерите като ти кажат, че няма им казвай, че има, за да знаят, че няма опция да се съгласиш на по-скъпо. Аз самата съм в такава. Очаквай обаче, че няма да е с красиво обзавеждане и ще ти се наложи да направиш някакъв компромис - или с квартал, или с някаква липса в обзавеждането, или с пространство, примерно. Аз в моя случай правя компромис с това, че няма възможност да се сложи пералня, обаче кварталът е хубав и пространството е горе-долу нормално.

3.   Здравей, отново съм от предишния коментар. Сега видях, че питаш още неща. Моят наем е 200 лв. За сметките е много индивидуално и зависи от жилището и потреблението. За студена вода предполагам, че сметките ще са ти около 20 лв. на месец, ток - зависи от това дали се отопляваш на ток, дали имаш бойлер на ток и дали имаш много стар хладилник на ток ( те са постоянно включени и харчат много). Аз се отоплявам на ток, с нов хладилник и сметките са ми около 70 лв. зимата. Лятото са около 10 - 15 лв. С бойлер предполагам, че ще ти е около 120 лв., но това е според моите сметки. Не ползвам бойлер. За топлофикация вече сметката зависи и от площта на жилището. За по-големите жилища таксата за сградна инсталация е по-висока, а нея си я плащаш ежемесечно зимата, без значение потреблението. Казвали са ми, че е най-икономично, и все пак топло, радиаторът да е на степен три зимата, без да го спираш, когато не си си вкъщи. Като се нанасяш искай информация от наемодателите да видиш стари сметки от зимата и лятото, както и се уговори те да си платят изравнителната като излезе това лято, ако има за доплащане. Питай и дали е ползвано парно тази зима, защото, ако не е и ти го ползваш, трябва да знаеш, че със сигурност ще имаш изравнителна сметка за доплащане догодина лятото. Това е според мен. Най-важното е да им поискаш сметките от предната година и да ги разгледаш, така ще се ориентираш.

4.   Просто защото в момента има отлив на търсенето поради кризата, но цените със сигурност ще се покачат август месец, така че действай сега. Моят съвет е да не правиш компромис с локацията, защото в София това е от първостепенно значение. По-добре се съгласи на малко по-висок наем, но в добър и комуникативен жилищен комплекс. Избягвай местата с ТЕЦ - сметките са високи, отопление на ток и топла вода на бойлер са много по-изгоден вариант. Аз съм колкото теб, работя за 800 и нашите ми додават стотина-двеста лева, наемът ми е 400 и се справям перфектно. Заплатата ти е добра, няма да живееш в разточителство, но и от нищо няма да се лишаваш, така че наеми нещо по-хубаво.

5.   До 300 лв можеш да наемеш само стая от апартамент.

6.   Здравей! Наемите в София са доста високи за всеки вид жилища и няма и да станат по-ниски. Цените които си писала са почти невъзможни за намиране и меко казано нереалистични, преди 3-4 години даже нямаше толкова евтини. Една гарсониера ти е около 400 лв. на месец и то си говорим за най-евтините, ще трябва да си я ремонтираш леко, двустаен апартамент за по-малко от 500-600 лв. на месец също трудно да намериш. Аз живея на квартира в София от 2012 и скачат постоянно, лек съвет - ако не искаш да плащаш много гледай квартири например в Надежда около метростанция, аз съм в района на Бели Дунав и съм доволен, за доста бързо стигам до работа. Животът в големите градове винаги е скъп, но това е положението. Успех!

7.   Защо не отидеш на 2-3 огледа и да си съставиш лично мнение ?

8.   Имаш типичната наивност на човек, който за първи път търси квартира в София. Минах по твоя път отдавна. Вярно е, че когато отвориш търсачката ти излизат стотици възможности за изгодна квартира, но щом набереш посочения номер, веднага мил брокер ти съобщава, че точно са наели въпросното жилище и ти предлага да ти потърсиш друго. Пита те какво искаш, ти му отговаряш, а после те води на огледи за много по-скъпи квартири. Аз исках таванско или студио, предлагаха ми и тристайни апартаменти. Това е масовия случай. Измежду тези търговци се намират и брокери, които наистина полагат усилия да те удовлетворят и да ти помогнат, но те са единици в морето.

Съветвам те да се опиташ да наемеш директно от собственик. Има цели фейсбук групи за търсене и предлагане на квартири от първо лице, без брокерски агенции. Отсега ти казвам, че трябва да се подготвиш за наем поне 300-400 лв за студио, което пак не е много лека задача. Такъв е пазара, трябва да си страшна късметлийка да намериш жилище за 200 лв месечно в София. При твоята заплата, щом си и сама- ще се справиш. Сам човек нито харчи много ток/вода, нито се храни с промишлени количества храна.

9.   Че има ли толкова евтини квартири? Аз още преди повече от десет години изредих три квартири с наем по 400 лв. и то за едностайни. Като в последната си живях три години така и то необзаведена!!! Затова пък беше близо до Борисовата градина. Виж и обявите "търся съквартирант/ка". Аз лично имах един такъв период, в който се възползвах от тая опция. В моя случай след това се убедих, че е по-добре да нямам съквартиранти... Но може и да случиш на приятен човек.

10.   Живея в София от 4г на квартира.
Плащаме 550 лв за едностаен апартамент, но в хубав квартал.
Цената на апартамента не зависи толкова от големината му отколкото в кой квартал се намира той. Тоест можеш да живееш за 300 лв в Люлин в двустаен и за 550 в едностаен в студентски.
Също така зависи дали искаш да живееш близо до метро и т. н.
Относно сметките зависи много дали се отоплява на ТЕЦ или не.
Също зависи колко електроуреди имаш. Ако няма климатик / както доста от квартирите на ниска цена нямат, естествено че ще ти са по ниски консумативите.
За цена от 200 до 300 лв на месец не очаквай много. Напълно възможно е част от необходимите електроуреди като хладилник или печка да липсват.
Не бих казала, че се намира трудно квартира, просто собствениците или поне голяма част от тях имат изисквания като примерно да си непушач и без домашни любимци / което според мен е върха на наглостта и лудостта/
Ние сме двойка пушачи с питбул и зайче. Говорим за голяма порода куче и наистина от 20 квартири може би около 2/3 биха се съгласили да живеем там с куче.. така че наистина е доста трудно от тази гледна точка.

11.   Живея в София от 4г на квартира.
Плащаме 550 лв за едностаен апартамент, но в хубав квартал.
Цената на апартамента не зависи толкова от големината му отколкото в кой квартал се намира той. Тоест можеш да живееш за 300 лв в Люлин в двустаен и за 550 в едностаен в студентски.
Също така зависи дали искаш да живееш близо до метро и т. н.
Относно сметките зависи много дали се отоплява на ТЕЦ или не.
Също зависи колко електроуреди имаш. Ако няма климатик / както доста от квартирите на ниска цена нямат, естествено че ще ти са по ниски консумативите.
За цена от 200 до 300 лв на месец не очаквай много. Напълно възможно е част от необходимите електроуреди като хладилник или печка да липсват.
Не бих казала, че се намира трудно квартира, просто собствениците или поне голяма част от тях имат изисквания като примерно да си непушач и без домашни любимци / което според мен е върха на наглостта и лудостта/
Ние сме двойка пушачи с питбул и зайче. Говорим за голяма порода куче и наистина от 20 квартири може би около 2/3 биха се съгласили да живеем там с куче.. така че наистина е доста трудно от тази гледна точка.