Споделена история от Тинейджърски

От къде пари за скъпи коли ?
Минавайки по улиците, постоянно минават луксозни скъпарски автомобили.. Не, че завиждам или нещо подобно, но от къде разполагате с такива финанси? Със сигурност ще каже някой, кой за каквото е учил. Ами после поддръжката, гражданската и т. н и за тях пак пари. Всички ли са директори, бизнесмени, IT специалисти или пък депутати? Човек със заплата 1200 лв чисто на месец, как да си позволи автомобил за 50 000 хил. лв и нагоре? Отговора сигурно е - "ще си караш опел корсата и тва е ".
Храната, сметките и другите разходи, ги изяждат тези пари, как да отделиш и да събереш за такава кола? Не ми е за да се фукам или нещо подобно, а за да ми бъде комфортно и добре на мен Споделете какъв автомобил карате, на каква стойност и как успяхте да си го купите?
Без обиди и злобни коментари моля, чисто любопитство от моя страна

Коментари

1.   Имам един комшия, който си ипотекира апартамента и си купи кола за 80 бона. 20 г. ще плаща по 500 лв, а той работи за има-няма 1000 и има 2 деца и жена. Смятай.

Обикновен шофьор работи в едно предприятие. Ако не го познаваш, ще си кажеш "тоз е ебахти баровеца", а те мизерстват заради тази кола.

2.   Разбирам човек да има наистина висок стандарт и да си позволи една скъпа, луксозна и удобна кола, нито ще му се смея, нито нищо.
Ама хората със скъпи коли в БГ, които познавам, взимат стандартни /ниски заплати/ и връщат заеми, точат родителите си и тн. Ей на тях им се смея яко.
Аз работя в чужбина, взимам добри пари, но колата ми е съвсем стандартна- втора ръка, колкото да ме кара от точка А до точка Б.
Мога да си позволя нещо по-хубаво, ама не виждам смисъл. Пред кой да се перча, за какво ми е?
Съседът ми в България е вече на 30 години, още живее при родителите си, а кара БМВ за не знам си колко бона. Смешна работа.
Аз за тези пари бих си взел жилище, хаха.
Какъв е смисъла да имаш хубава кола, пък да живееш при вашите.
Зарибяваш някаква мацка със скъпарската кола, водиш я у вас, и какво... Даваш го по-тихо, че да не събудиш майка си, хаха.
Но разни хора, разни идеали.
Едно време като бях лапе и живях в България, постоянно из града профучаваше един огромен джип. Постепенно започна да се вижда все по-рядко из улиците.
Накрая се оказа, че пича нямал пари за гориво и поддръжка, хаха.
Авторе, не си трови съзнанието с такива индивиди, и в никакъв случай не ставай като тях. Учи си, работи си, развивай се, създай едно хубаво семейство, пък другото е гъзарии и простотии.

3.   Попринцип има много варианти. Продават къщи и земи по селата, за да си купят автомобил. А в същото време бачкотят за по 600-1200 лв. и живеят при родителите си. И като се замислиш, тези индивиди са супер доволни от живота си. 1 000 кинта, баварчето, наргата и набор 03 до тях. Не бих имал нищо против, ама само да не ме гледат с лошия поглед и татуировките. Същите тези индивиди въртят гуми, развиват до 100 градско и бият такива спирачки, че накладките им скърцат като вилица по чиния.

За щастие не съм от тези хора, щот' 1 000 кинтака стават, ама като не плащаш наем, сметки, та дори и храна, ти остават едни джобни, с които да си джиткаш.

ДС

4.   Виж какво, в България има страшно много богати хора, защото има и тройно повече супер мизерстващи хора.

Ей затова няма средно положение, като на повечето места. И се получава тоя феномен, че има страшно много скъпарски БМВ-та, Мерцедеси и прочие.

Отделно на това го има и българският комплекс, който са споменали хората по-горе, и разни хора се изхвърлят, само и само да може хората по светофарите да ги възприемат като успели и "паралии".

Аз карам чисто нов (вече на две години и половина) Нисан Кашкай, лизингов за 21 хиляди евро. Вноската ми е смешна и като стане време за ъпгрейд ще го продам, погасявам остатъчната сума и взимам нова. Така правят повечето хора тук.

Братан.

5.   Не си мисли, че скъпата кола е ти даде комфорт и ще ти промени живота.

Иначе с 1200 лева заплати и "изяждащите те разходи" (спри да мислиш и за тези неща, по този драматичен начин, че ще се побъркаш от притеснение), имаш два варианта:
- Ипотекирай си къщата.
- Живей при мама 3-4-5 години, докато събереш.

И разбира се, можеш да потърсиш по-добри доходи.

7.   И аз това се чудя, но мисля, че много от тях са на кредит. И в крайна сметка има и много добре изглеждащи коли за по 15 000 лв. Даже и Порше.
. Преди като работех за кредитна институция редовно идваха хора да теглят за да си купят някое бмв за 10, 15 хиляди.
Един даже изтегли за да купи за приятелката си а доходите които декларира не бяха хич големи.
Останалите са дилъри, други престъпници и една по малка част са успели хора.
Така си мисля аз.

8.   Колата все пак е само средство за придвижване от т. А до т. В, така я виждам аз. И не трябва да и се придава кой знае какво значение.
Лошото е, че работещи съвсем порядъчни хора, семейства не могат да си позволят нова кола дори среден клас, не супер луксозно возило, а карат какви ли не таралясници от западните морги.

9.   Варианти има.

- кредит и после мизерстване
- няколко години яко бране на ягоди в чужбина и живот с 10 афганистанеца в една квартира и мизерстване
- живот при мама и тате на 35, които те хрантутят и плащат сметките, а твоите 800 лв заплата ги даваш почти само колата
- продаване на наркотици или друга далаверка (нямаш представа колко хора го правят)
- бачкане на 2-3 места, само и само да се изфукаш
- мама гледа немска баба и ти праща парички да ядеш, а заплата ти отив за колата
- продажба на имот
- земеделци, които лапат евросубсидии, нищо че не могат да си напишат името, ама станали голяма работа
- бащата е на партийна хранилка, кметче, бизнесче, подкрепено от властта, субсидийка, това-онова

Разбира се, има и високо платени честни и кадърни хора, които си ги изкарват с акъл и умения и не ги бърка да си го позволят. Но от всичките изброени по-горе, познавам такива хора, не съм ги писал ей така.

Всичките, които съм ги изброил

10.   Бачкам в инстаграм и ютуб. Изкарвам страхотни пари и карам Мазерати Куатропорте. Имам висок стандарт на живот и не мога да си позволя обикновена кола. Повечето ми приятели също карат супер коли без да се скъсват от бачкане.

11.   Имам един комшия, който живе при майка си, на 40г. и има семейство, а апартаментът им е 60кв. и кара чисто нов джип, който със сигурност струва колкото мизерният им апартамент, но той е избрал да си купи джип, за да избива комплекси вместо да се премести с семейството си в нов апартамент.

12.   До 10

Абсурд е дабачкаш едновременно и в двете компании, защото NDA клаузите в договорите ще ти го забранят. Освен това, ако си работел диретно за или поне в подразделение на компания като Google и Facebook, ще си наясно, че хората паркират Tesla или Honda Civic, но не от перчене (все пак ... Civic, lol), а от съображение за околната среда и бъдещето на планетата.

13.   По кръстовищата в София истински скъпите коли се появяват между 10 и 11 сутринта. Другите са практични с различно ниво на практичност - разход на фирма - вноски, гориво, на изплащане - защото не казваш откъде са ти парите кеш, а ги даваш на вноски и много други. Например аз нямам високи доходи, но ако имах гараж, няма гарантирани кражби и каското не беше непосилно за нова кола бих карал нова и скъпа на изплащане - за кола на 16 години плащам почти хиляда лева само за ремонт на година без възвращаемост - например турбо, перка, климатик, лагери за две години - чисти консумативи. но каското е за стара кола. Т.е. за седем години съм загубил 7000 лв. Ако карам нова и я продам след 7 ще загубя точно толкова, но ще карам пак нова.

14.   От 10 до 12,
Работя като инстаграм звезда и ютъбър. Сори. Това е по-доходосен бизнес все пак.

16.   Ти сигурен ли си, че можеш да различиш чисто нова кола от 6 годишна? На доста много хора даже 10-15 годишни коли им се виждат като нещо много скъпо и луксозно. А класика са младите жени, които чували, че BMW е много голяма работа и се респектират от всеки ахмак с раздрънкано 20 годишно BMW, което струва 2-3 хиляди. Но глупачките си мислят, че сигурно струва минимум 20-30 хиляди. Ако пък е и току що измито и с усилена музика е чудо.

17.   На нас с мъжа ми косачката ни струва колкото колата. И изобщо не се шегувам. Въпрос на приоритети. Имаме голям двор с много тревни площи и поддържането му е проблем. Колата е колкото той да отиде и да се прибере от работа, аз работя у дома, такава ми е професията. Това ни е третата кола, откакто сме семейство, купихме я за 1000 лв., след това я ремонтирахме за още примерно 2000 лв. Върши отлична работа. "Пежо" е. Запомнила съм, иначе аз от марки автомобили не разбирам. Ние чисто и просто стандарта го разбираме по друг начин. Имаме апартамент в София, където прекарваме най-студените зимни месеци и то главно заради културния сезон - театри, концерти, опера, литературни премиери, изложби и т.н. През останалото време живеем в лятната си къща, която е съвсем близо до града, но все пак е извън него. Тук имаме огромна цветна градина, 4 тераси, 3 спални за гости, бабрекю, произведения на изкуството, много книги и у нас винаги е пълно с приятели, на които много се радваме. Колата е нещо, което ни превозва от точка А до точка Б, както каза някой по-горе. Ако неочаквано спечелим голяма сума, по-скоро бихме си купили още една картина за колекцията, отколкото кола. Напълно не разбирам хората, които инвестират в ламарина, вместо в истински качествен стандарт: свобода, самостоятелност, здравословно хранене, пълноценен социален живот, уютен дом, изкуство и много важно - близки междучовешки отношения. И двамата със съпруга ми предпочитаме да направим хубав подарък по повод на приятел, отколкото да похарчим тези пари за гориво. Никой не е измислил досега по-бърз и удобен начин за придвижване в града от метрото. Така че колата се ползва главно през лятото и то за да стигнем до града, оттам насетне тя остава на първия паркинг и слизаме в метрото. Ползваме я и да отидем до вилата на някой приятел, но до морето или в чужбина пътуваме с автобус или самолет.

18.   Повечето са употребявани или върнати от лизинг. Ами един джип Мерцедес на старо е около 20 хилки. По-малко от чисто нова малка шкода или пежо примерно. Новото е ново, но друго си е да седиш на високо (улеснява паркирането, а и с нашите хубави пътища си е само за джип), а и да си в кола от по-висок клас, с повече екстри и лукс. А и нека не се лъжем - една кола се обезценява най-много първите 5 години, особено ако е малка. Купиш я за 25 хиляди и още първата година вече стойността й е паднала на 18 хиляди.

Да, в Западна Европа карат предимно нови малотиражки, но това е защото се заробват с постоянни лизинги или просто защото там има ужасни такси за автомобил. Натиск от разни еколози и т.н. Не се лъжи по глупостите им за екология и че обичали да въртят колелета - това е заради обшествения натиск. Ако можеха да си го позволят и те като нас биха си купували премиум. Пример е Тесла модел С - много ги виждах там, защото за електричките има спонсорство от правителството. Като всички станат електрички и еко таксите спаднат или изчезнат и те ще се качат на големи седани и джипове.

За седаните и аз не разбирам - по-ниски са, а са по-дълги от джипките, при паркиране имат лоша видимост. Аз Пежо 208 по-трудно го паркирам от всъдехода 3008, защото е много по-ниско, въпреки че е по-тясно и късо. А да и защо ми е сега тоя лизинг за 208 - вече няколко пъти ми одраха новата кола!!! Затова за нашите условия нова е грехота.

Но защо да даваш лизинг за въшка която ще се обезцени страшно бързо, като можеш да си вземеш нещо старо, но доста по-луксозно. И не, не винаги е за да парадираш пред съседа. Аз обожавам GLK на Мерцедес като дизайн и екстри. Също и Тойота Рав4, но той има по-лоша видимост от Мерцедеса. Не бих се и замислил, надявам се един ден да мога да си позволя GLK. Дай боже всекиму!

19.   4 Братане ами глупави са. Накрая ни кола ти остава, защото ги сменят като носни кърпи и трябва все нова и нова или да си без, а парите... Сменили сме няколко Пежа на лизинг до сега - повече от 80 хиляди. А можеше да вземем върната от лизинг и да я караме 5 години поне. Моята шефка още кара своя Рав4 от 2013, вече го изплати. Защо да правиш байбек като така реално се набутваш много. Иначе в СФА метани ни правят, защото вземат бонусчета.

20.   2 и 3 вие какво работите, осветете ни!

21.   Между другото има запазени и лъскави коли, които изглеждат скъпи и луксозни, а всъщност не са. Разбрах го, когато обикалях автокъщите, докато си търсех кола. Гледаш някакъв джип, изглежда лъскав, хубав, луксозен и съвременен, а всъщност е на 12 г. и струва 10 бона. И понеже е стар и частите му не са на някакви безбожни цени. Ако си го избереш качествен, дори няма и да ти се налага кой знае каква поддръжка освен консумативи. А 10 бона реално не са кой знае колко пари. Ако изтеглиш кредит, това са 200 лв на месец, не е чак толкова непосилно, въпрос на приоритети. Обаче ако лакът му е запазен и лъщи, много хора биха си помислили, че е почти нов и скъп.

22.   17 - големи умници сте щом ще предпочетете КАРТИНА пред по-нова кола. Защо не и телевизор за 8000 с кола за 1000? Супер, нали. Все пак телевизорът го гледате по цял ден, а колата какво... Така ли е?

23.   Приоритети. В България една луксозна кола и по стар модел е 15-20 000 лева. Кола която преди 10 години е била 80-100 000 лева( бързо се обезценяват скъпите коли и си на сметка да вземеш) . Изплащането е 300-400 лева на месец за 5 години. Въпроса е да си смел по душа да поемеш риска. Сдуханяците ги е страх да поемат риск за всичко в живота и за това си карат трошките. Това е накратко. Виж мерцедесите 2012 година и ще разбереш за какво говоря.

24.   В България всички познати със скъпи коли са на кредит. Работят като хамали, шофьори, сервитьори и карат коли за по 30 40 хиляди. И пестят от гориво правят по 100 200 км на седмица. Аз работя в Кипър почистване на басейни и мога да кажа че хората с много пари карат коли за по 3000 4000 5000Е внос от Англия на по 5 6 7 8 г. Лично аз се видях с пари след прочитането на книгата (идеи за милиони) Стефан Шарлоков. 80%актив пасив 20%харчиш от това което имаш. Или за да си добре имаш 10000 пасив вземаш кола за 2000. Другите 8000 не ги буташ освен ако нямаш идея как да станат повече. Другото от заплатата 20% 30% към пасива. И така стават нещата.

25.   До 22

Никога няма да разбереш стойността на една хубава картина ...

26.   На Ганя овчият консуматорски манталитет. Ганя е преди всичко кредитен длъжник, а на Ганя щерката е под всякаква критика.

27.   ИТ съм и нямам кола :Д Винаги съм се чудел същия въпрос, но отговор няма.... Предполагам има много такива които не разполагат с изключителни финанси, но карат коли на кредити и дават повечето си пари за изплащането им, пък и те не са кой знае колко скъпи - имам в предвид повечето от лъскавите коли са за около 30-40 000 лв (15-20 хил. евро).

28.   До 22. Ние не гледаме телевизия. Имаме телезизор само заради каналите за исторически, документални и научно-популярни филми, но въпросният телевизор го пускаме веднъж седмично най-много. Що се отнася до картината, то 25 е напълно прав. Хора като теб нямат идея защо едно произведение на изкуството е по-ценно от която и да било кола. То е по-ценно дори и извън естетическата си стойност, а само като прагматично изражение на Ганьовския манталитет. Колата накая ще я дадеш в някоя автоморга, докато с колекцията ти картини могат да живеят и внуците ти.
С библиотеката си и с картините си ти автоматично преминаваш в друга обществена прослойка. Това рефлектира и върху заплащането ти. Днес имах делова среща с един руснак, който иска да работим заедно. Поканих го на вилата ни. Като влезе, му увисна ченето, той един час ходи като ударен с мокър парцал и само питаше: "Това наистина ли е оригинал?" В крайна сметка ми предложи цена за услугите, на каквато изобщо не се надявах даже. Просто беше преценил стандарта. Нещастното ни "Пежо", паркирано на улицата, изобщо не го забеляза. Човекът беше впечатлен от културата на бъдещия си партньор и с готовност му възложи работата. С парите от тази работа аз отново няма да си купя кола.

29.   Подарък ми е от майка ми. Джип за 25 000 лв. BMW. Не съм мизерствала, нито теглила кредити и т.н. Адвокат е и това е един нейн хонорар. Не мисля, че е нещо особено скъпо.
П.С. Не работя в момента заради Covid, но нямам проблем с парите. Наистина е всичко до акъл. Българите са масово хвйтъри и мизерници. В очите им се чете яда на едно 24 годишно момиче. А разни чичаци на 55-60 цял живот какво правихте, че и една кола не си купихте?

30.   Стана интересна дискусия и пиша пак. четири души сме и две семейства и имаме четири стари коли. Не сме маниаци, но с дизел на 16 години 140 коня да ходиш на работа в София е финансово сепуко всеки ден с тъп нож - и затова имаме баничарка с две места, климатик и с фактура за бензина за работа. 2 бона за колата - стара -фар на старо, два чифта гуми, ремъци акумулатор и масла - стана 3 бона. Разход наполовина и по-малко от дизела, за двама човека, с климатик, бързо и непрестижно, че работим на едно и също място. Така е и синът ни - служебна стара - върти си прехраната и за пътувания -стара лична. Луксовете на стара кола- например климатроник, автоматично поддържане на скоростта и удобството да гледаш от високо и удобно да пътуваш в затоплена седалка за нова са непосилни за стандарта ми. Защото има нови и нови с екстри - по рекбамите с ацени без екстри. Каското за нова също ми е непосилно. Това е причината да сме моргата на Европа за стари коли. Някой ще каже - може без кола. Като ти дойде да гледаш малко дете, да возиш по болници възрастен болен човек, да се прибираш от работа след 21 и да чакаш рейс 40 минути след труден ден, особено Люлин накрая, да пазаруваш за по-кратко време и за седмицата, да ходиш с дете на море - ще разбереш. Но колите искат паркинги, а в София се правят само зони.

31.   29, нека те сваля малко на земята, момиче. В яки схеми ще е забъркана майка ти ако 25 бона и е само един хонорар в България. И все пак, с какво ТИ допринесе за покупката на този джип, че "натриваш носа" на така наречените "чичаци"? Предполагам майка ти ти е извадила и карта за зареждане от бензиностанциите. Пълниш и караш, караш и пълниш. В голям зор ще се видиш, когато се наложи ти да изкараш тези парички. Знаеш ли че милионерите и милиардерите в напредналите държави карат Tesla и Prius Hybrid. Да, не са толкова "showing" , колкото баварчето ти за 12 500 евро, но пък са екологично чисти. Виждаш ли - приоритети. Да не говорим и че същите тези хора ползват Uber & Lyft. Не бих могъл да завидя на хора като теб, просто никога. :)

ДС,21

32.   Бедните си събират пари, я на кредит, я от родителите, я продали някоя земя. Купуват на старо, а после не я поддържат, пишат я на инвалид да не плащат данък и пестят от всичко, само и само да си мислят такива като теб, че са богати. И в крайните квартали пред панелните блокове масово са паркирани х5 ци 2008г, скъпа кола, но стара и вече достъпна.

33.   Такива като 29 са ми най-смешни. Мама с далаверки я издържа, не знае какво е да почнеш от нулата, от вилицата и лъжицата и да работиш цял живот да си осигуриш жилище и обазование на децата, ама тръгнала да плюе хората, че не изкарвали пари. Ако секне кранчето, какво правим? То с кранче всеки е голяма работа.

34.   От 29 за всички останали

Точно за такива хейтъри говоря. Учи ти 6 години, направи собствена кантора, набери си клиенти, изгради име и накарай хората да ти поверят сериозни сделки с голям материален интерес от който им зависи бизнеса. Спечели дела и се докажи. С “далаверки” се оправдавате всички непрокопсаници. За какво далаверки? За кола за 25 000 лв? Ако това ти е тавана, жалко за теб! Всеки родител иска детето му да живее добре. За екология и тесли не ми се обяснява. Ако си умен ще видиш как се произвежда батерията и колко вредни емисии идват само от производството им. Всеки е свободен да си купи каквото може, но АКО може. Бъдете живи и здрави и разберете веднъж завинаги, че със злоба и завист нищо не се постига. Нападате ме, че отговарям на въпроса искрено. Нямам от какво да се срамувам. Да си УСПЕШЕН ЧОВЕК не е срамно! Срамно е да плюеш по всеки, който се е преборил с живота и да мислиш, че всяко нещо е далавера и тарикатлък. Ганьовци от панелен блок с 5 лева в джоба винаги са най-изстрадали. Всеки е жертвал нещо, за да има успех. Много знаеш ти кой не е тръгнал от 0 и кой как е постигнал нещо. Учих 4 години и завърших с отличие, намерих си работа, но ме съкратиха заради пандемията - И? Вечното оправдание на всеки е, че нещата в живота идвали даром. Даром от кого? От някой който е работил 15 години за тях?

35.   34, да не мислиш, че само майка ти е бачкала и се е жертвала? Много си самонадеяна и зелена още. Хората не са злобни.

36.   34 ти сама си повярва обаче... Всички знаем печелившите адвокати как си печелят парите, само ти май не си в час. Учила и завършила с отличие, но не казваш какво?! Знаем, че има университети, които подаряват оценките, защото ако си завършила икономика във знаем кой университет - всичко е ясно :)

Ако не беше майка ти да ти подари джипа за 25 бона щеше ли да си купиш сама, отрудена девойко :Д Всеки бил жертвал нещо....ех че клишета :Д

37.   Хахахахах,инстаграм "звездЪ" ,сори,ама не си това което се представяш. ;)
Фактът че се фукаш,означава че не нито печелиш много,нито си известен ютубър и инстаграм "звездъ".а за мазератито си го сънуваш всяка нощ.

38.   29/34, хубаво майка ти е работила, вярвам, че не й е било лесно. Обаче интересно ТИ лично какво постигна, че се хвалиш с нейните постижения? Ако беше дошла тя да пише тук, ок, щях да се съглася, но ти, айде моля те :-) Каква заслуга имаш, освен че си се родила нейна дъщеря? Ако махнеш нейните пари и придобивки, какво остава? Не ми отговаряй :-)

39.   Хора кола за 3000 и за 300000 лева се удариха на 5 метра от мен днес двете се смачкаха еднакво важното е че хората са добре. Сега кой какво има всеки плаща много дали скъпа или евтина кой колкото има. На някой се дава на други подарява трети има кой да им помага други работят и пак нямат. Българите ако не бяхме толкова завистливи щяхме да сме в топ 10 на водещите държави. (За далаверата с инвалидите ВИНЕТКА 100 и Данъците до 2000 кубика и 72kw повече не се плаща 38лв ако си мислите че е голям плюс всеки инвалит биви преотстъпил заболяванетоси)

40.   Кратки отговор е че ги карат на лизинг, пример - има точно две вървежни луксозни автокъщи в Стара Загора.

Няма да ги споменавам да не им правя излишна реклама ама от две години насам забелязвам как едни и същи коли (порше панамера, g class, мустанг, s63 amg и др. ) излизат в мобилето от тези автокъщи и ги пускат за цена да се продават но как все става че след година примерно пак същата кола с 10хил. километра повече пак се продава? Отговора е лизинг.

41.   Не е задължително човек като има скъпа кола да се е занимавал с нелегални неща. Баща ми е на 46г и наскоро си купи кола за 70 000лв. С честна и много много усърдна работа. Няма такива неща да работи работа от 9 до 17,което според мен е супер безперспективно. Човекът излиза от вкъщи в 7 и се прибира в 18. И почивен ден - само неделя.
Това е то според мен - който иска, ще постигне желанията си. Ще намери начин да работи повече и следователно да печели повече, а не да обвинява държавата или когото и да в било.
И още нещо, което съм научила от семейството си - първо се инвестира в жилище, ако може и повече от 1 (за бъдещето на децата) и чак после - в кола и тем подобни.

42.   До номер 17, може ли да споделите с какво се занимавате и вие и мъжът ви?

Поздрави,