Споделена история от Тинейджърски

Приятели или интересчии??
Здравейте!
Имам малък проблем. От малка винаги съм била отзивчива и обичам да помагам на хората, но те рядко го оценяват. Става ми тъпо, когато не мога да помогна на някого. Но знам, че някои неща за които ме молят хората, приятели и не само, да направя няма да им помогне в по-дълъг план, а само за момента. Като преписването. Ако помогна на приятел с това да препише, ще го направя само ако виждам, че човека се опитва, а не чака винаги наготово, защото по този начин му помагам да бездейства и да не се развива. Внимавам на кого помагам. Не съм нито зубър, нито не знам, че всички предмети не са за мен, но поддържам успех и държа на образованието си. Някои хора като виждат това в мен и гледат да се възползват. И така ме използваха определено време едни "приятели". Аз ценя времето и усилията, които съм положила и не искам да позволя на хората да ме използват така. Знам, че хората сме си хора и дори ние можем да сме такива понякога, както и моите приятели - не са без грешни. Така че това не значи да ги изтрия от живота си, а да премина през това, за да стана по-силна. Промених се доста, смених приятели, уча се да обичам и уважавам себе си, но все още виждам да се проявява този проблем в мен, дори и сравнително по-малко от преди.
Просто ми е нужно да знам как да се държа с такива приятели - как да им отказвам деликатно без да се обиждат (доста често се случва), с две думи да им покажа границата без да умеквам.

Коментари

1.   Ами казваш ясно - не, когато те помолят за нещо, а ти не искаш . Или им поставяш условие - ще ти покажа, но искам ти да направиш това и това.