Споделена история от Тинейджърски

Как да спра да се сравнявам с другите момчета?
Здравейте! Аз съм момче на 16 години. Искам да ви попитам как да не се сравнявам с другите момчета? Какво да направя? Опитавам се, но след време отново почвам да се натъжавам, а от 9-годишен имам диагноза на депресия, чиято кулминация беше тази година, съпътствана с предостатъчно плакане, повръщане и притеснения. Засега мисля, че се подобрявам, защото почвам да се усмихвам, смея и съм много по-общитилен. Въпреки че нямам много приятели, почти никакви, защото по една причина или друга, те ме напускат от завист или от моята некомпететност да сдържам равността си към другите им приятели, които аз смятам за по-добри.

Според мен, аз съм доста чаровно момче, но за мен думата красив е твърде преувеличена. Имам хубаво тяло и най-вече се гордея с краката си. Но въпреки това съм мотивиран да отида при специалист, които да ми даде програма за тренировки, за да доразвия тялото си, но това ще стане след COVID за жалост. Висок съм около 1.69 или 1.70 м. Не съм хилава клечка или мека китка, но не съм и дебел или пълен. Някъде по средата, нормално. Имам странна коса с тънък косъм, но тя не е проблемът, защото в доста случаи изглежда добре. Не харесвам лицето си. Имам хубави лицеви черти и се харесвам, НО винаги, когато започвам да го харесвам ще излезе акне в най-неподходящият момент. Мразя ги със силна страст и винаги ми понижават самочувствието. Но от друга страна съм доста умен, имам силна зрителна памет, най-добър дъм по-английски и мога добре да размишлявам и не бих се описал като безмозъчна овца, която скача на всичко модерно и не ползвам социални мрежи по лични причини.

Друг проблем е, че когато видя други момочета те са високи, женски, глезени клечовци с бебешко лице без никакво акне и коса на корейски певец. Има други, които са дебели свине без никакво възпитание и маниери, но отново хората ги харесват. Тези според мен са двата типа момчета, които привличат женското внимание и не мога да го търпя.

Наистина искам да спра това сравняване, защото ме убива. Надявам се да има адекватни отговори и желая хубав ден на всички вас!

Коментари

4.   Първо виж проблема, да не в тебе, говоря за характер и тогава в другите!

5.   Сравнението тръгва от чувството ти, че си по-добър от останалите, а фрустрацията следва от сблъсъка с реалността, че това не е вярно. Реалността е, че сте долу-горе един дол дренки. Обаче при хора с депресивни наклонности обикновено това може да избие в другата крайност - много ниска самооценка. Затова е нужна връзката с реалността.

Виж се как ти самият се описваш и говориш за себе си и за другте. Изграждаш си мнение за околните, изграждаш си мнение за себе си на базата на коса, крака и не знам си кво си. Опитай се да живееш без да правиш заключения и да си изграждаш мнения за другите непрекъснато, още повече без да си ги опознал отблизо и да си общувал с тях. Просто наблюдавай. Фокусирай си вниманието и разсъдъка върху други неща - хобита, интереси, сваляне на момичета, учене, спорт, излизане с компании (като свърши пандемията) и др.

6.   И защо те дразни че момичетата харесват момчета дето са женствени и мязат на корейски певци

7.   Това беше най-нарцистичното нещо, което съм чел!

8.   Сравненията са неизбежни , но си се фокусирал в косата , краката ....пълно безумие , изобщо . Фокусирай се върху неща , които да те радват , да са ти интересни , да се стремиш към някакво постижение .
Ето , паметлив си - това е много по-важно от микроните на косата ти .

9.   [ОТ АВТОРА]

До коментар 4: Да, проблемът наистина е в мен. Осъзнал съм го и се надявам да го поправя. Но в характера ми няма нищо лошо засега.

До коментар 5: Мисля, че много от нещата, които каза за си доста верни и съм на път да се поправя. Не съм съгласен с някои от твърденията, защото не винаги съдя по външният вид. Даже доста рядко. Благодаря и за съветите!

До коментар 6: Харесвам, както женствени, така и мъжки момичета. Нямам нищо против момичетата. Всички са красиви по един или друг начин. Относно корейските певци, те също са красиви и определено разбирам защо момичетата ги харесват, но все пак съм запознат как точно третират знаменитостите, и знам, че не са божества, както ги описват в Instagram и Twitter.

До коментар 7: Има разлика между нарцис и това да знаеш, че имаш добри качества. Аз не съм от типовете хора "Хей. Вижте ме! Аз съм най-добрият от всички ви!". Скромността е хубаво нещо и съм за нея, но си има мяра. Помолих за адекватен отговор.

До коментар 8: Благодаря за съвета! Мисля, че вече всичко, което чувствам и си мисля е малко глупаво, даже детинско. Благодаря много, отново!

10.   Обичай се и се уважавай. Ти си уникален. Всеки човек е уникален. И няма смисъл да се сравняваш с другите. Постави си цели, които да постигаш- да учиш, да имаш професия и пр. Това кой какво тяло има се дължи на неговите родители и гени и човек не може да го контролира. Затова и размислите ти за крака, коси и пр са напълно безсмислени. Само си губиш времето в неправилна посока.

11.   Накратко: човек без самоличност, без самосъзнание. От тези дето цял живот преследват нови "идоли" към които да се лепнат, да приличат на тях, да следват техните мечти и осъществени цели.
Когато си нямат прототип, са най- нещастни, следва "кой съм аз, защо съм тук, какъв е смисълът от живота ми, защо ми е толкова празно в душата" ... може би няма душа...
А може просто да идва от отровни родители, и аз не знам вече.

12.   Според мен насочи мислите, времето и енергията си в това как да планираш и развиеш живота си - какви знания и квалификация да получиш, какво образование и научни или ръководни степени, а не да се вторачваш "в себе си" и във физическите си дадености, които и без това трудно можеш да промениш...

Ето например споменаваш: "Но въпреки това съм мотивиран да отида при специалист, които да ми даде програма за тренировки, за да доразвия тялото си, но това ще стане след COVID за жалост.". Това говори най-малко за 2 неща: Първо - чакаш помощ, указания, напътствия отвън, чакаш някакви обстоятелства (Covid) да настъпят или да се разминат... Това не е правилно! Коремни преси и лицеви опори можеш да правиш всеки ден в стаята си, без за това да ти е необходимо абсолютно нищо, освен тялото ти и волята ти. Също можеш да правиш обиколки на квартала - 30-40 минути сутрин и/или вечер ходене или тичане - за тези неща не ти пука от Covid.
Т.е. трябва да имаш по-гъвкаво мислене и да се поставяш по-малко в зависимост от външни обстоятелства и от нечия чужда воля! Пък после си ходи при специалисти и каквото още искаш, важното е до тогава да не седиш и чакаш, а активно да правиш нещо в посока желанията и въжделенията си, и правилното си развитие. По същия начин - недей да чакаш да влезеш в страхотния университет, за да получиш в него идеалните познания - чети и се интересувай от сега! Най-доброто образование е самообразованието, движено от интерес и любопитство.
По същия начин - недей да чакаш идеалната жена, за да направиш с нея идеалното семейство - хвани първото срещнато момиче, ако щеш, и с него трупай практически опит (имам предвид - общуване, взаимоотношения с другия пол, а защо не и целувки/милувки и т.н.).

Помни едно: Не гледай от къде си тръгнал, а къде си стигнал! (Да ти го разтълкувам - не гледай какво ти е дала природата, родителите, държавата и т.н., гледай къде искаш да бъдеш след 10, след 20 години, като познания, социален статус, взаимоотношения с хората, с жените и т.н. - това е важното, и това човек го постига сам, въпреки обстоятелствата, а не да се оправдава с тях...).

И още веднъж: престани да се вторачваш в себе си (в смисъл - даденостите си) - хубав или лош, по-красив или по-грозен, висок или нисък, слаб или силен - има много по-важни и значими неща в живота, а именно - твоите постижения!

13.   Виж, приятелче.. Живеем един живот, който е прекалено кратък за да се сравняваме с другите. Не трябва да ти пука как изглеждат другите, или още по-малко как ти изглеждаш в тяхните очи.
Стегни се, тренирай си, запознавай се с нови хора и всичко ще си дойде на мястото.

14.   "Не съм хилава клечка или мека китка" - мека китка означава гей ... явно си мислиш за нещо друго