Споделена история от Тинейджърски

Счупих телефона на приятел
Здравейте аз съм на 12 години. Излязохме един ден с приятел и отидохме на една площадка, оставихме си раниците с нещата на една пейка. Тръгнахме да се люлеем, тогава видях, че има свободна пейка която е по-близо до нас. Аз без да кажа на приятеля си, реших да местя раниците ни с цел по-голяма сигурност и по-голямо удобство. Когато тръгнах да ги местя без да искам бутнах телефона на приятелят ми (iPhone SE 2020 (1200лева)) и падна на камъните. Той видя това и бързо дойде да види дали му има нещо. Имаше една малка драскотина и една малка пукнатина. Той веднага тръгна да ми говори глупости:
-Телефона ми вече няма да е водоустойчив!
-Знаеш ли че така ще има въздух, когато си сложа протектор (Той още не си е сложил протектор)
-Ако го изпусна още един път ще се пукне ЦЕЛИЯТ дисплей

Следователно то иска да му се смени ЦЕЛИЯТ екран със мои 100-200 лева!?
4 въпроса:
1. Трябва ли за малка пукнатина и драскотина да се смени ЦЕЛИЯТ екран?
2. Трябва ли сега да му дам 100-200лева ей така, защото той не е дал пари

Коментари

1.   Не знам, но и той не е трябвало да си оставя телефона на пейката, а вътре в раницата. Поне аз така бих направила, защото иначе винаги може да бъде бутнат, да се седне върху него и т. н. Ама аз съм си карък и съм свикнала да се "презастраховам".
Все пак, родителите ви ще се разберат по въпроса, щом сте на 12... Ще е жалко, ако си развалите приятелството, заради тази каръщина.

2.   Дали си е сложил протектор или не, няма значение. Приятелят ти се е издънил и като е оставил телефон за 1200 лв извън раницата си.
Обаче ти си главният виновник в случая и за съжаление трябва да плащаш. И другият път не прави непоискано добро, като местиш чужди вещи, поради твои притеснения.

3.   Не че нещо, но хора какви са тези телефони и айфони на 12 години ???
Аз телефон си купих като бях 9 клас, беше преди няколко години. Чупите ги, защото сте малки и не знаете как да пазите.
Виж как ще смените дисплея. Навярно си от голям град и там със сигурност ще има такъв сервиз.

4.   Говори с родителите си. Нека те коментират с неговите родители и така да се реши въпроса. Не давай на сляпо пари на своя глава.
Вероятно телефонът ще отиде на сервиз и тогава ще се разбере цената.

5.   Първо чуждо не се пипа, няма значение дали е на правилното място оставено или къде е, проблема си е негов ти въобще не пипаш, също отказвай ако ти кажат да пазиш нещо, особено за такива скъпи вещи, да се оправя собственика. Второ, в случая и двамата имате вина, приятеля ти за безотговорното оставяне, и твоята вина че пипаш чуждо, в случая най добре е да се разделят парите за ремонт, за даможе следващия път и двамата да имате едно на ум, какво се прави с такива скъпи неща.

6.   5., ти ако си с приятел какво ще направиш - ще кажеш "Да преместим раниците, ама аз ще преместя само моята. Твоята я оставям - ти се върни да си я преместиш сам."

7.   Говорете с родитителите ви да идат на сервиз там ще се разбере колко трябва да платят родителите ти! И друг път не пипай там където не ти е работа!

8.   Здравей! Аз мисля, че ти си виновна, защото ти си бутнала телефона. Кажи на родителите си, за да не ги изненадат родителите на другото дете. И най-вероятно ще платите поне половината сума за поправка.

9.   Чупи-купи !
Ама не сте виновни вие ами родителите ви.Телефон за 1200лв ... Всеки реве, че няма пари, заплатите малки, народа гладува, а децата с телефони за една средна заплата.Ееее, как става така бе?
Да не си му счупил телефона.Ще плащаш!

10.   До 6, но в случая той не му е казал нищо, да тогава да,но я местиш само когато си попитал, дали и на не го да я преместиш, щото са по ли е добре ситуацията.

12.   До 10, и да беше питал, телефона пак е щял да падне, защото явно е бил до раницата и тя го е повлякла. Тъпото е, че приятеля не взема предвид, че е било неволно и веднага е започнал да се пазари.

13.   Ей хора я по- полека с авторката . Не е виновна тя . Прочетете внивателно - вие тъпи ли сте или не. Пише че е преместила нещата за по- голямо удобство. ЧЕТЕТЕ!!!! Счупила го е без да иска Особено коментари като 5 7 и 8 обвинявате едно 12 г момиче без причина . аре стига!

15.   Аз като майка не бих платила, ако авторката беше мое дете!
1. Щом родителите на 12 год дете са му купили телефон за 1200лв, значи са приели риска, че дават такава вещ в ръцете на дете и за тях ще е лесно да платят поправка и лесно биха преглътнали кражба или загуба на вещта.
2. Няма доказателство че екрана не е бил вече с мъничката пукнатина, и детето просто да е намерило кой да обвини за нея. Децата са хитри!
3. Никой не е длъжен да носи отговорност за чужди вещи, особенно ако е малолетен. В случая телефона по документи се води на родителите на детето, единствено и само те са длъжни да носят отговорност за телефона си, щом са решили да го дадът в ръцете на 12г си хлапе да ходи с него навън, значи са прежалили платената сума.

16.   Тревожно е, че деца на 12 годинки имат телефони от 1200лева...
Аз на вашите години имах телефон но безцветен!
Това трябва да ви е урок, че сте МАЛКИ за такива телефони! Ето затова на вашата възраст, трябва да имате една обикновена нокия, за да могат родителите ви, да се свържат с вас! За какво са ви, телефони на 12 години? Хайде да бяхте на 15-16...
Иначе кажи, на родителите си, за този проблем те ще се разберат с " приятелят ти ". И запомни не ти е никакъв приятел, щом те обижда за такава глупост...