Споделена история от Тинейджърски

Как да кажа на съучениците ми че баща ми е починал?
Здравейте! Аз съм момче от София и тази година съм 8 клас. Искам да ви попитам как да кажа на съучениците ми, че баща ми е починал. Притеснявам се от това, че след като им кажа, ще започнат да се отнасят по друг начин към мен. Имам чувството, че ще започнат да ме отбягват или пък да ме съжаляват... А аз не искам нито едно от двете.

Коментари

1.   Прав си, не им казвай!

Ще станеш черна овца и ще те отбягват. Всички, които са останали без бащи на твоята възраст, са станали престъпници, наркомани или дилъри на наркотици... Дори и да не пропаднеш, както се очаква от теб, другите просто ще те отдалечат от себе си, за всеки случай, профилактично.

Такава информация можеш да споделиш след като вземеш диплома за средно, след 12-ти клас. В 8-ми клас не казвай на никого!

2.   Приятелю малък си още, на мен ми се случи на твойте години но с друг близък, пък и защо трябва да споделяш такива неща кажи само на най-добрите ти приятели и учителя/те евентуално.
Трудно е но ще го преодолееш.

3.   Здравей, първо съболезнования за загубата на баща ти. И аз загубих моят преди няколко години и знам колко е тежко.
Второ, мисля, че може да не казваш на съучениците си, ако не желаеш. В такива моменти хората се чувстват неловко, не знаят какво да кажат, но мисля, че повечето хора изпитват съчувствие. Така че може би първите няколко дни може да не знаят какво да ти кажат и да странят повече, ако решиш да им споделиш.
Но, пак казвам, не си задължен въобще.

4.   Защо трябва да им казваш? Никой не те кара да споделяш това. Това са лични неща и ти сам решаваш дали да им кажеш. Ако не искаш недей.

5.   А защо трябва да им казваш? Може просто да споделиш на най-близките ти приятели.

6.   Съжалявам за загубата ти. Няма нормална реакция за такова нещо. Можеш да им кажеш спокойно. Никой няма да те отбягва, няма да те съжаляват, по-скоро ще ти съчувстват. Никой не трябва да преживява такава загуба сам, независимо от възрастта.

7.   По принцип не дължиш обяснения на целия клас. Може да споделиш само на тези, които са ти близки и приятели, но не и на всички 25-26 човека. Ако те отбягват, значи не са нормални.

8.   Просто го казваш в 21 век живеем. Никой няма да те съжалява ако ти не позволиш. Баба ми казваше как не трябва да казвам, защото хората имала съм нова майка и куп бариери и проблеми. Това с сега психиката ми вечно да крия и защо майка ми всъщност мащехата ми е толкова ужасна ме питаха децата. Ад. Излишен. Ясно заявяваш. На никой не вируса за теб повярвай ми. Ако все пак някой те съжали просто казваш, че няваш нужда от това.

9.   Ако не искаш да знаят не е нужно да им казваш.

10.   За мен няма нужда да казваш

11.   Братле моите съболезнования ! Нищо не казвай ,какво искаш да излезеш пред класа и да кажеш , чехе починал ли ? Само ако те попитат за него кажи ! Също сега предполагам си онлайн обучение и няма да ги срещнеш скоро . Трябва да си много силен ,вече ти си мъжът в къщата ! Само времето лекува . А и помоли майка си да говори с учителите ти да не споменават пред класа ,че е починал.

12.   Съболезнования за загубата ти!
Моя съвет е да не им казваш, защото някои хора са много злобни и се радват на чуждото нещастие. Може да започнат да ти се подиграват, макар че никак не е правилно.
Пример давам с едно момиче от предишното ми училище, чийто баща беше починал и после имаше хора, които ѝ се подиграваха.
Ако имаш истински приятели от класа ти, можеш да споделиш с тях. Те ако са ти приятели няма да разпространяват.

13.   Няма да те отбягват. А за съжаляване зависи как ти се държиш. Много вероятно вече знаят. Не носиш ли поне черна лентичка?

14.   Недей да им казваш, ако не стане въпрос за това? Няма нужда да си докарваш допълнителна болка, преживях същото тази година и моя татко почина. Нищо не съм им казвала освен, че затова няма да карам часове... който иска да е до теб ще е до теб и без да те съжалява.

15.   Това е нещо, което може да се случи на всекиго. Моя съученичка беше в същата ситуация, но накрая изплю камъчето. Повярвай ми, да гледаш как някой сграда без да знаеш причината и да не знаеш как да му помогнеш също е кофти. Съчувствието и съжалението не бива да се бъркат. Няма да ти е по-приятно да го разберат при неловка ситуация - например да те попитат вашите как са. Дишай и бъди силен!

16.   Моята майка почина, когато бях на 12 или в 7 клас. Помня, че няколко дни не ходих на училище, а като се върнах всички вече знаеха, защото вероятно класната им беше казала. Не се притеснявай, децата не обръщат толкова внимание на такива новини.

17.   Напротив. Имах подобен случай, бащата на колега в университета почина. Много хубава компания си бяхме и си помагахме. Никога не го разпитвахме за баща му, за да не го натъжим. Държахме се все едно нищо няма и му помагахме да си взима изпитите, защото макар и да не е споделял много, усещахме, че му е тежко в началото Като разбрахме, най-близките седнах е до него и си мълчахме заедно, но той усети подкрепата ни. Преодоля го, мисля че бяхме безгласна опора, после и той ни е помагал. Вече сме на по над 30 и още си помагаме и споделяме няколко човека. Това е истинско приятелство и понякога лошите неща в живота са повод за създаване на най-верните приятелства. Изчакай, опознай хората и прецени на кого да споделиш.

18.   Глупости... Кажи им!

19.   Н. 1 Говориш пълни глупости. Очаквало се от него да стане дилър и наркоман, защото баща му бил починал? ! Момче не го слушай, това какъв ще бъдеш зависи изцяло от теб. А относно въпросът ти - според мен не е нещо срамно, че да криеш, ако си говорите нещо свързано с темата тогава им кажи.

20.   Защо трябва да им казваш или да го афишираш? Моя баща също е починал, на никого не го казвам, като ме попитат го споменавам и до там. Никога никой не ме е отбягвал заради това. Ако се правиш на жертва и го играеш нещастен и депресиран, може и да започнат да те отбягват или да те съжаляват.
При мен като няокой попиташe, казвах баща ми почина преди 2 години от рак, до там. Нито някой ми се е натрапвал, нито ме е избягвал или повдигал въпроса отново.
Като намериш добри приятели на тях може да разкажеш повече или да споделиш какъв човек е бил.

21.   Ами ако стане въорос за родители и т.н....

22.   Само на най-добрите приятели сподели. Не е нужно всички да знаят освен ако ти не държиш да е така

23.   Това е лична трагедия и не е работа на никой да я знае. Не защото ще се отнасят различно, просто е лично. Дай си време да го изживеш и ти сам ще усетиш кгоа си готов да говориш за това.

24.   Имам въпрос към модераторите. Надявам се, че при положение, че го задавам нормално, без грам "вербална агресия", ще ми отговорят. Защо сте публикували (и то само) този коментар на 1.
"Всички, които са останали без бащи на твоята възраст, са станали престъпници, наркомани или дилъри на наркотици... "
Това не е ли вид език на дискриминация, обобщение и обида към всички деца, загубили бащите си? А как ще се почувства автора? Единия от вас щеше да напуска, заради подобни коментари в теми на деца/тинейджъри. На мен не ми бяхте публикували коментар, защото бях писала, че ПОВЕЧЕТО пишещи тук са комплексари. Е, не ви ли се сърдим с право... Съжалявам, че получавате обиди и псувни, но недоволството не е 100% неблагодарност и хейт според мен...

25.   Кажи, че работи в чужбина и си идва много рядко,ако те питат за него. Това е. Ако те запитат повече кажи, че не искаш да спиделяш толкова подробности и тн. Разбира се, уведомете с майка ти, класния ръководител, поне той да знае и да прояви разбиране.

26.   Пак съм аз: А ако стане въпроа за родители и т. н...? Или примерно да поканя някого вкъщи?