Споделена история от Тинейджърски

Искам промяна
Момче на 20 г. и може би цял живот имам проблем, наречен социална тревожност.Не мога да разговарям нормално с всеки, нито пък да съм център на внимание.С момичетата е още по-зле положението, като започна разговор се вцепенявам и не знам какво да говоря,притеснявам се и личи, а те не харесват това.Не мога да разговарям с тях, всякаш нямам какво да кажа и нямам смелост.Това е честа причина за скандали с баща ми вкъщи, който винаги е искал да бъда отворен и да излизам с момичетата, но не мога да обясня какъв проблем имам и се караме често,винаги ми казва че не ставам за нищо и подобни неща,присмива ми се за всичко и се чувствам още по-зле.

Коментари

2.   Баща ти ти е втълпил, че не ставаш за нищо, и се чудиш защо се държиш така, сякаш не ставаш за нищо. Всичко е на съвестта на баща ти (която той по всяка вероятност няма), но е на твоите плещи. Не ти трябват такива токсични хора в живота ти. Млад си и може би не осъзнаваш още, че хората далеч не са ангели. Това че някой ти е родител въобще не означава, че ти желае доброто. Ама въобще.

Трябва да преустановиш комуникацията с баща си, поне за известно време, докато не осъзнаеш ужасните и токсични измерения на отношенията ви. След това ще трябва да му поставиш ултиматуми - или ще спре да те съсипва психически, или въобще няма да общуваш с него. От огромна полза ще ти бъде да разговаряш с добър психолог, за да ти помогне да осъзнаеш характера на взаимоотношенията ти с баща ти.

Горещо бих ти препоръчал The School of Life и Stefan Molyneux (Freedomain radio). Гугълни ги, не ми се пишат романи да ги описвам. Само ще ти кажа да пиеш вода от извора - не да четеш и слушаш други хора да ти обясняват ЗА The School of Life или ЗА Stefan Molyneux, а да видиш сам за себе си какво представляват. Да изгледаш клипове на The School of Life и да чуеш самия Stefan Molyneux.

Айде все пак по две думи да кажа. The School of Life е организация, която създава материали, които да обучават хората за човешките отношения и психика. Stefan Molyneux е философ, чийто основен принцип е, че насилието е зло, и един от основните акценти в творчеството му (книги, клипове, подкасти, ... ) е насилието над деца (на каквото (психическо такова) си (бил) изложен ти). Има подкасти, в които говори с часове с някой и разчепкват техните житейски ситуации. И като ги гледаш много често намираш аналози в собствения си живот. Аз ги намирам за невероятно полезни. Исключително полезни. На мен лично много са ми помогнали да разбера моите отношения с околните.