Споделена история от Тинейджърски

Как да спра да бъда емоционално зависима?
Какво е да си емоционално зависим от някого? Винаги искаш да правиш хората около теб щастливи(повече от нормалното). Принципно такива хора са много несигурни в себе си и винаги търсят утешение в другия човек. Такива хора въобще нямат респект към себе си. Колкото и да не ми харесва нещо в някого не му го казвам за да не се скараме. Игнорирам всички "червени флагове" и мачкаме себе си за да задоволим другия. Винаги се чувствам отговорна за това как се чувстват най-близките ми хора(за тях май не съм много близка ама както и да е). Също ако нещо не ми хареса в някого намирам начини да оправдая дадения човек и сама да се накарам да се чувствам виновна че нещо в дадения човек не ми харесва. Също винаги дори когато искам да кажа не, казвам да. Ако им кажа не ще се чувствам виновна. Винаги поставям техните нужди пред моите. Винаги разсъждавам по този начин: "Техните нужди са и мои нужди, ако те не са щастливи и аз не съм. Аз мои лични нужди нямам." и също ВИНАГИ искам да са на линия за мен 24/7 иначе ще съм тъжна. Знам че те не могат да бъдат до мен постоянно, мозъкът ми го озъзнава, но сърцето ми не го. Аз винаги съм на линия за тях 24/7 защото пренебрегнах хобитата си(изгубих мотивация и все като почна да се занимавам с хобито ми мисля за тях). Не искам да ги изоставям. Проблемът не е в тях. В мен е. Какво да правя?

Коментари

1.   Препоръчвам Нина Ковальова, има онлайн курсове, аз съм изкарала този за любовната зависимост. За мен няма по-добър психолог от нея за този конкретно проблем.

2.   Запомни, че твоето щастие не зависи от другите! И не може винаги да угаждаш и да помагаш на останалите, не си длъжна!

3.   Концентрирай се над себе си. Гледай да угаждаш на себе си повече. Никога няма да си истински щастлива, ако живееш според чуждите представи за това как трябва да бъде твоя живот.

4.   Такава са те направили вероятно твоите родители, за да си им удобна. Но е много вредно за теб. Първо започни да казваш -НЕ. Първо за дребни неща, после и за по-важни. Опитай се да поставиш граници около себе си, които другите да не могат да преминават. И най-важно - обичай се и се уважавай. Казвай си го всяка сутрин като станеш. Успех.

5.   От авторката: 5 месеца по-късно вече не съм чак толкова емоционално зависима от хората. Все още съм, но не чак толкова колкото описах в историята. Знаете ли как? Поговорих си с тях и те ми обясниха че не винаги са на кеф да ми пишат всеки ден защото или са заети, или просто нямат енергията да го направят(и аз понякога нямам енергия да отговарям на приятелите си, ама се принуждавах и гледайки тези чатове съм звучала доста груба и незаинтересована) и аз ги разбрах. Това леко помогна. И се радвам че ме разбраха, а не ме изоставиха. Е с някои се поскарахме. Вече поставих граници. Когато не мога да отговарям или да им направя услуга, колкото и виновна да се чувствам казвам не. А и дистанцията ми помогна. Понякога с дадения човек не си пишем с дни. Вече не се чувствам чак толкова зле като не ми пишат с дни. Но понякога ми идва в повече. Но вече почнах да обръщам повече внимание на хобитата си. Даже си намерих ново хоби. Номер 3 е напълно прав. И номер 4, защото като бях малка имах(и все още имам) лоша връзка с баща си, ама имам почти перфектна връзка с мама. Винаги като малка съм зависела от нея за щастие. Сега тя е по-заета с работа и си го изкарвам на приятелите ми.