Споделена история от Тинейджърски

Как интернет съсипа живота ми
Здравейте, момче на 20 години съм (студент първи курс), от малко градче съм и споделям тази кратка история с надеждата да достигне до колкото се може по-голям брой тийнейджъри, които по цял ден стоят пред компютрите вместо да излизат с приятели:

Още от малък обичам ММО игрите - това ми е нещо като хоби. Чувството да се съревноваваш с хора от цял свят е много вълнуващо. До 5-ти клас всичко беше чудесно - имах страшно много приятели, въртях по 3 гаджета наведнъж, тренирах футбол. В 5-ти клас обаче започнах с видеоигрите, като тогава си цъках само вечер след училище...така беше и в 6-ти клас...така беше и в 7-ми. До тук добре...само че летните ваканции между 5-ти, 6-ти и 7-ми клас също ги изкарах на компа и почти не излизах от нас. До такава степен се престрастих, че не ми пукаше за никого. Приятелите ми настойчиво ме викаха да излизаме, но аз си намирах оправдания всеки път и си седях в нас. Така неусетно минаха 3 години, в които пропилях 3 летни ваканции. За тези 3 години спрях да тренирам футбол понеже започна да ме мързи, изгубих почти всичките си приятели, защото отказвах да излизам и те естествено се отдръпнаха (останаха ми само 4-5 човека от училище), но най-лошото от всичко, което ми се случи е, че развих социална фобия в края на 7-ми клас, но аз тогава не го осъзнавах! До такава степен се промених, че сякаш забравих как да комуникирам с хората. Тази социална фобия я развих в изключително неподходащ момент, тъй като както знаете, след 7-ми клас повечето ученици кандидатстват в елитни гимназии и аз не бях изключение. Приеха ме там, където исках, казах си, че ще започна на чисто, но уви! Още на първия учебен ден разбрах колко съм различен от всички и как пропилените години, в които е трябвало да се науча да се социализирам, ще ме ударят като бумеранг...така и стана. Класът ми започна да се разделя на групички и аз останах сам понеже не се вписвах никъде със своята социална фобия и смотано поведение, тъй като ми беше трудно да се сближа с непознати, а и честно казано нямах кой знае какво желание да бъда в тяхната компания, защото техните занимания не ми бяха интересни. Почти всички от класа ми започнаха да пушат марихуана още в 9-ти клас, да ходят по дискотеки, да се напиват и т.н...познайте къде намерих утеха аз? Да, точно така! Отново във видео игрите...Станах почти 100%-ово единаче, остана ми само един приятел от реалния живот и той беше от предишното ми училище (брат по съдба - 1 година по-голям от мен в почти същото положение заради глупавото висене пред компютъра). И те така ... търкулнаха се още 4 летни ваканции, придружени с депресия, без да излизам и хоп, взех, че станах 12-ти клас (абитурент). Висенето пред компа започна доста да ми омръзва, но осъзнах, че беше късно за каквото и да било и изкарах още една година като единаче, но поне започнах да се разхождам навън (макар и сам). Бях толкова дистанциран от класа си, че даже не отидох и на бала си...понеже за тези 5 години (от 8-ми до 12-ти клас) нито се сприятелих кой знае колко с някого, нито се научих да пия алкохол, нито да пуша. Е какъв беше смисълът да ходя на бала си? Да седя като статуя в ъгъла? Нашите като чуха, че няма да си ходя на бала и откачиха, как ли не се опитваха да ме разубедят, но не промених решението си и за пореден път пасувах. Чак сега като влязох в университета започнах да виждам светлина в тунела, намерих си някои приятели, с които да излизам на кафета, но психическите щети от висенето пред компа са на лице, а именно тоталната неспособност за комуникация с момичета, върху която трябва да поработя сериозно, ако искам евентуално някога да си хвана гадже!

Извод: Деца, не правете като мен! Наслаждавайте се на живота...излизайте с приятели, ходете по дискотеки, напивайте се, пушете цигари, марихуана и т.н., но не стойте по цял ден пред компютъра, защото просто не си струва! Само ще деградирате! Равносилно е на взимането на наркотици! Аз го осъзнах прекалено късно и сега се проклинам, но вие все още имате време! Родителите, ако четете, да знаете, че правите мечешка услуга, като купувате айфони на 10-годишните си деца!

Поздрави!

Коментари

1.   И аз бях напълно като теб, от 6ти клас се залепих плътно зад компютъра и се осъзнах чак към 11ти клас (на 21 съм). Смея да кажа че имах страхотно детство щом имам хубави спомени и изпитвам носталгия за онези времена. Прекалено песимистично гледаш, ние сме само на 20-21 и общо взето живота ни сега започва, колкото и да не го вярваме. Добре е че си се осъзнал, има много като нас, които са си така до 30 годишни и при тях вече става трагично... Действай за промяна.

2.   Интернет не е съсипал живота ти. И жовотът ти не е съсипан. Ако счита факта, че не си се пропил, не си пушил и не си бил по разните му "клубовев" за провал ... уау! Разбирам да беше казал - "Можеха да прочета 1000 важни книги, да се науча на 2-3 добри умения" - ок! Да ревеш тогава - ДА!
А ти се оплакваш, че не си станал пиянка? Какво си мислиш? Че ако зичукаш някоя пияна курва в дискотека, ще постигнеш нещо? Може би хламидоза, 5 минути "щастие", още 5 минути усещане, че си "пичага" и после едно тъпо усещане, че нещо не е наред (и не, не говоря за сърбежа и паренето).

Не знам какво искаш да кажеш, само знам, че е тъпо. Нима мислиш, че висенето по градинки, зад даскало, до блока и прочие, щеше да те направи добър човек?

3.   Ти си млад, имаш години напред!
Хвани се с някоя група по планините дето обикалят.
Всичко ще ти се размине.

4.   Мен ако питаш птици моя гледна точка като доста по голям ще ти кажа че си спестил пари да харчиш с фълшиви хора настъпи места развивайки други зависимости, сега хубаво е че признаваш че и само с игри не стават нещата, но много внимавай с какви хора се заобикаляш дори тези от университета и те ще изчезнат в голямата си част. Мисли как да правиш пари а не какво да работиш после, защото в чужда схема почти винаги ще станеш излишен в някакъв момент. В живота в голяма степен трябва да си вълк.

5.   Е, поне си се спасил от това да станеш наркоман. Има и положителна страна. Отиди на психолог. Игрите в нета са форма на бягство от реалността. Реалността не ти е харесвала и ти си избягал там.

6.   До номер 2:
Чувствам сякаш съм пропилял най-хубавите години от живота си! Ако сега сега бях на 14-15 години, щях да избера да бъда "пиянка", но поне щях да имам приятели, с които да си запълвам времето и щях да съм щастлив... може би и гадже щях да имам! А сега все едно тръгвам от нулата!

7.   Ако обобщя: Интернет и игрите са ти съсипали живота като не са ти позволили да пушиш марихуана, напиваш до безпаметност, ходиш по дискотеки, както и каквото още там правят eвентуалните ти дружки ти в училище. Като обири, побой над възрастни хора, изнасилвания, катастрофи при шофиране без книжка и прочее.

Нищо лично - могат да се намерят причини да хейтим игрите и Интернет, но тези "пропуски" прозвучаха като реклама! Сега остава да кажеш, че компютрите помагат срещу Ковид /понеже спазваш социална дистанция/ и очаквам вълната от отвратени от Интернет да стане толкова голяма, че да не мога да си купя нов компютър, когато ми се наложи - просто всички ще бъдат изкупени, за да могат хората свободно да се "напиват и боцкат". Похвално намерение, но наистина скапан пример! Ако някой ми беше казал това в училище, щях да си взема компютър няколко години по-рано! Човек, това чудо те пази от марихуана, от цироза, че и от ходене по места, където пияници могат дори да те нападнат с нож! Така звучащо си е оферта!

П. С. За твое сведение получих първият си компютър с Интернет след бала си и въпреки това не се бях сприятелил с почти никого, а онези, с които бях, се оказаха кофти хора и загуба на време. Като бонус и до ден днешен не съм "световна сила" с жените и то при все факта, че още от дете се социализирах постоянно и не ме свърташе на едно място. Интересна работа...

Излиза, че с Интернет поне щях да бъда щастлив вместо да виждам колко пропаднали са бъдещите блестящи мозъци. Интересно мен какъв ми е бил проблема щом съм нямал игри да ме дърпат назад. А може би, само може би, и ти си като мен и си щял да станеш същия дори без компютъра. Но нееее, няма начин, защото както установихме компютърът е виновен! Вероятно вече съм имал безжичен Интернет още преди изобретяването му - как иначе ще обясним факта, че съм като теб, но без да съм имал Интернет по онова време?

Честно, човече - нищо не си изпуснал! Хората имат лошият навик да мислят, че всяко нещо, което нямат, е велико! Сети се за всяка болест, която нямаш и за всяка изневяра, която не си понасял в резултат на връзка с к... , т. е. гадже Х! Ако после пак ти се живее така, твоя си работа!

8.   Малко по-добър извод : Деца, не пропилявайте живота си на компютрите, но и не правете глупости - пушене на каквото и да е и пиене. Да всеки в тийнейджърските си години иска да опита всичко. но повярвайте ми, че на много хора само заради този един опит са развили зависимост. Така че забавлявайте се, но в по-нормални рамки. :)

9.   И аз съм така... Когато бях във 2-3 клас започнах да играя много цс и други игри и си съсипах здравето. По-добре е да бях излизал и да не бях учил или нещо от тоя сорт, вместо да играя на компютъра.

Сега съм на 18, почти не излизам даже ще имам и матури и не съм подготвен. За бала не искам и да слушам.
Извода ми е вместо да седите на компютрите безцелно няма смисъл!
Най-много да станете анти-социални с неправилна стойка и развалена психика от личен опит го знам.