Споделена история от Тинейджърски

Завладяна от това да бъда слаба, ето докъде стигнах..... МОЯТА ИСТОРИЯ С ОТСЛАБВАНЕ НА 16 години ----
Здравейте, на 16 години съм и в момента тежа 41, 0 кг и съм висока 1, 49 см( повярвайте ми никак не е приятно да съм толкова ниска, но не мога да го променя) Най-много съм тежала 48 кг. , лятото на 2020 реших да отслабна, отслабнах и свалих килограмите до 39, НО веднага щом започна карантината качих и получих йо-йо ефект... Отново започнах да отслабвам от ноември с калориен дефицит и фастинг- гладуване поне 24 часа в седмицата един път, а дори някой път стигаше и до 36 часа глад. Проблемът ми е, е не искам отново да кача килограми и може би имам някаква преграда да искам и да имам перфектно тяло като си ям от всичко по-малко... Защото приятелите ми са слаби и високи могат да ядат всякакви боклуци, а аз не.... Те постоянно ми казват, че съм на 16 години и съм доста крайна в отслабването... Но аз съм дебела и се вижда, де да бях само дебела, но съм и ниска... това все повече ме натъжава...

Страх ме е да не стигна до анорексия, въпреки че ям, но НЕ ДОСТАТЪЧНО... 900 калории на ден----------

Завладяна от това да бъда слаба, ето докъде стигнах...

Проблемът е там, че този месец трябваше да ми дойде цикъла, но през останалите 2 месеца отслабвах( сравнително нормално поне според мен, защото свалях по 2 кг на месец и цикъла ми беше на линия. Но този март месец не дойде, вече закъснява 9 ден. Искам да попитам това дали е нормално, след загубата на тегло и дали не мога да развия някаква аменорея?

Коментари

1.   Така,ако продължиш, анорексията ти е в кърпа вързана.Започнах уж невинни диети,когато бях на 15,след 2 месеца цикъл нямах.Всичко продължи до 17 ми година,когато стигнах трагичните 38 кг,за ръст над 160 см.Болници,преливане на кръв....опомняне,4 години ми трябваха след това за пълно възстановяване.Обичай тялото си такова,каквото е,то е сила и възможност да сме тук в земно измерение.Много си взискателна към себе си.Трябва да работиш върху осъзнаване и премахване на проблема да не се харесваш.Поговори с училищен психолог.Възстановяването е трудно,а пораженията големи.Вероятност за по ранна менопауза по-късно,също е възможна,точно заради подобни издевателства върху тялото ти.Ами нисичка си,супер,някой ще те хареса точно така.

2.   Много благодаря! :)

3.   ВНИМАВАЙТЕ КАКВО ПРАВИТЕ!!! Мисля,че правилно Ви казва номер 1 какво може да последства,ако продължавате така,макар че...признавам си и аз-и аз съм така малко. Почти 5 години станаха от моя ,,проблем",който имам. Внимавайте,обичайте се,спортувайте си нормално и си яжте,толкова колкото Ви е нужно!

4.   Пропускаш нещо много важно - спорта и движението. Само с диета никога няма да отслабнеш трайно. Започни да спортуваш нещо постоянно или се запиши на танци. Само съчетаването на спорт с по-малко храна ще ти помогне да отслабнеш трайно. И не се прави експерименти с диетите, защото ти още растеш . А ако си объркаш цикъла може и да нямаш деца в бъдеще. Изобщо наблегни на спорта и движението.

6.   Аре спрете с тези измислени истории. Дори и да нямаш 1 грам мастни запаси, пак няма как да си 40кг, защото само костите и органите ти тежат повече. А те няма как да се разградят. По-точно има как, но тогава нямаше да пишеш тук, а щеше да си на смъртен одър.
При ръст по-малък от 1, 50 се прилага хормон на растежа, всички подрастващи имате задължително измерване на ръст и тегло всяка година, бележката е задължителна за училище.
Аз пък съм 30кг и съм 1, 75 - кой кат' мене...

7.   Ще отслабнеш само от съчетанието на спорт и диета. Не се отслабва нито само с едното, нито само с другото. А ръстът ти е предимство, защото така ще те харесват и по-ниски мъже, и по-високи. Ти имаш голям избор от момчета. Аи като обуеш по-високи токчета, ръста не си личи. Ариана Гранде е 1. 35 м висока, но това не й пречи да е световна звезда, нали? Пък и ти ще продължиш да растеш докато не станеш 18-20 г. Горе главата.

8.   Първо ще ти кажа, аз съм висока 1,52 почти колкото теб, навсякъде където и да отида всички са по-високи от мен, И КАКВО ОТ ТОВА? Всички сме различни, всеки един от нас носи нещо красиво в себе си. Хубаво е, човек да се поддържа, но твоето се е превърнало в огромен комплекс! От къде идва този комплекс от кога си такава? Ако някой ти вкарва този комплекс разкарай го. Ако загубиш здравето си, вече нищо няма да има значение, и здравето никога не се връща, никога. Ти си висока 1,49 значи трябва да си 48-50-53 кг! Не се вкарвай в излишни филми, който не те харесва да те прескочи! Говоря за мъжката половина. Аз също не харесвам, всеки втори да е с плочки но.... такова е положението. Щом си на 16 имаш шанс за малък растеж! Успокой се, ако проблема ти загрубее иди на ПСИХОЛОГ, този човек ще ти намери проблема.

24- ж

9.   Аз съм 1,50 и лятото отслабнах от 45 на 43 кила и сега пак качих и станах 47 предвид височината ти не бих казала че 41 кила нито са много нито са опасни за живота ти проблемът ти май е по точно психически но при всеки различните килограми изглеждат различно

10.   41 кг за 150 см е много добре, нямаш нужда нито да качваш, нито да сваляш. Приемай по 1200-1500 калории на ден, но просто се движи и тренирай, за да изразходваш енергия. Аз например карам колело всеки ден по 1 час, правя и упражнения вкъщи, ако е по-хубаво времето тичам навън. 157 и съм 49 кг, преди карантината бях 43-44 и искам пак да съм толкова.
На 16 години диетите са противопоказни, просто се храни здравословно и се движи. Друго не ти трябва.

11.   Продължителното гладуване и състоянието на калориен дефицит, до което се докарвате, могат сериозно да Ви навредят в дългосрочен план. Подобен глад стресира организма Ви, а когато започнете да приемате обичайните за себе си количества храна, той приоритетно трупа запаси. Сама говорите за т.нар. "йо-йо ефект", затова приемам, че сте запозната.

Поддържането на оптимално телесно тегло се осъщестява чрез балансиране на погълнатите и изразходваните калории. Тези деветстотин, за които говорите, са далеч под двете хиляди, които се препоръчват като среднодневна стойност за жени.

Никъде не споменавате спорт. Акцентирате върху редуциран прием, но неглижирате разхода. Не е нужно да посещавате фитнес, можете да правите всичко необходимо вкъщи. От опит Ви съветвам следното:

1. Не гладувайте.
2. Избягвайте вредните храни - полуфабрикати, пържени, с добавена захар, бързи въглехидрати и прочее.
3. Заложете на плодове, овес, бобови култури (дори фъстъците са вид боб), въобще бавни (сложни) въглехидрати.
4. Увеличете приема на фибри и изпивайте поне два литра вода на ден.
5. Отделяйте 30-60 минути за спорт дневно. Това е особено трудно, докато си изградите навик. Резултатите не са видими веднага, но няма да позволявате на това да Ви обезкуражава. Горе главата и успех!