Споделена история от Тинейджърски

Много съм срамежлива
Така моят проблем е че съм много срамежлива (стеснителна) На почти 13 години съм и съм много стеснителна смисъл когато съм на училище не говоря много много даже дори и понякога изобщо не говоря нз защо но съм много затворена нямам приятели в училище всичките ми приятели са от нета когато ми се налага да говоря пред много хора или да говоря изобщо с някой се напрягам дори и когато отида в някой маф за да си купя нещо ми е притеснено и немога да говоря с хора моля администраторите на този сайт са публикуват историята ми и моля дайте ми някакви съвети как да започна да говоря с хората и как да не съм толкова стеснителна защото вече наистина започва да ми пречи

Коментари

1.   Здравей, аз съм момче на 19 и имам същия проблем от малък съм така, много ми е притеснено когато съм сред хора другите на моята възраст ходят по дискотеките излизат с момичета а аз си стоя в къщи имам си хобита които ми помагат да не мисля за това много ми се иска да си намеря някое момиче като теб с което да си говорим да споделяме но не съм срещал такова...

2.   Малиии, гледай сега какво ще те направят в коментарите заради неграмотността ти. Ще е забавно да чета как ти се присмиват. Така, разбира се, още повече ще подтиснат и ще те накарат да се свиеш още в черупката си.

Затова по-добре се фокусирай върху говоренето.

Както всяко умение, да се научиш да говориш с хора изисква тренировки и постепенно надграждане. Започни с поздрави и не пропускай да кажеш "здравейте" на никой продавач, съсед. Като свикнеш с поздравите, пробвай да ги питаш нещо и кимай одобрително, докато ти отговарят. Следва да научиш да водиш неангажиращи разговори за времето, как да правиш ненатрапчиви комплименти и т.н.

Най-трудно е да започнеш. Нататък нещата сами ще потръгнат.

Ако търсиш причини, вероятно си била изолирана от контакти с други деца в две или тригодишна възраст. Може би не си ходила на ясла или детска градина.

Споко, ще се оправиш с тренировки. Просто малко си изостанала със социалното си развитие, ама ще ги догониш, ако работиш над това.

4.   Разбирам те прекрасно, на твоите години бях същата...
Единственият вариант за преодоляване на срамежливостта е да правиш това, от което те е срам. Срамът от говорене с хора се преодолява с много говорене с хора. Ще те е некомфортно обаче. Но с времето неусетно ще се отпуснеш. Въпросът е да не отбягвяш некомфортните ситуации, защото това само влошава проблема.
Наскоро четох и съветите на един психиатър по въпроса (Виктор Франкъл): когато ти предстои некомфортна ситуация, отпреди това започваш да си повтаряш: "Страшно много ще ме е срам, дума няма да мога да кажа." По някакъв начин това те освобождава. Той описва много случаи на хора, които са се справили с подобни проблеми по този метод (силно потене; изчевявани и срам от говорене пред хора). Опитай :)
Ж32

5.   Не мисли какво ще кажат другите за теб, как ще изглеждаш, хората мислят предимно за себе си. Ако искаш да кажеш нещо, просто го казвай. С годините ще се поотпуснеш аз също съм цял живот така, просто няма как да си от другият вид и такава каквато не си. Просто трябва да не ти пука. Хубаво е човек да е по-отворен към комуникация с другите. Моето дете е много комуникативна на четири години говори с непознати на улицата, може би си е част от характера. Хората обичат говорещи и комуникативна хора.

6.   Какво е "маф" и какво се продава в него?

7.   Ами да ти кажа честно - в твой интерес е да не говориш изобщо с такива дълги изречения...
Просто буферите в главите на другите не са толкова дълги, че да запомнят цялото ти словоизлияние от началото... Слагай по някоя точка и главна буква тук-там... Пък ако и запетаите научиш, самочувствието ти е се повиши и стеснителността категорично ще отстъпи! :)

8.   И аз съм била в същото положение само дето имах приятели извън училище малко по малко се опитвай да завързваш разговор колкото и да ти е трудно преди например като ме изкараха на дъската сърцето ми почти не изкачаше от притеснение че трябва да говоря и то пред много хора вече изобщо не ми пука все още имам проблем със самочувствието но не чак толкова голям щом имаш приятели от интернет може да попадне на някого от твоя град запознайте се намери си компания не е нужно да си приятелка с целия град