Споделена история от Тинейджърски

Имам някаква мания за чистота
Момче на 21 години съм, наскоро се изнесох поради причини, които ще споделя по-долу (естествено не само заради това) и наскоро осъзнах, че имам някаква мания за чистота и искам всичко да е подредено без мизерии.

Малко предистория..
Преди живях с нашите, 2мата ми братя и 2те ни кучета в апартамент около 85 квадрата.. Предполагам се досещате че ситуацията в нас не е розова. Когато съм ходил на гости на приятели и приятелки ми е правило впечатление, че при тях всичко е подредено и почистено.. При нас въобще не беше така (не е било някаква мизерия примерно в банята и обелки и боклуци навсякъде естествено), но още от коридора се виждаха 100 чифта обувки, в хола и по стаите навсякъде дрехи, чиниите редовно всички се правехме на ударени, разни вещи пръснати навсякъде и на никого не му пука, кучетата бягаха навсякъде и аз го приемах като една анархия.. Никога не съм канил хора в нас, защото ме е било срам естествено да не си кажат гледай го тоя мизерник.

Та имам чувството че от този период в живота ми развих някаква мания по чистота. В момента всичко в моя апартамент е изчистено, наредено точно както аз си искам, но винаги когато някой приятел или приятелка ще ми идва на гости ми е едно такова параноично и винаги проверявам дали всичко е наред. Аз ли си фантазирам, или на хората хич не им пука за тези неща толкова? Май трябва да отида на психолог?

Коментари

1.   OCD

2.   Повярвай ми, на хората рядко им пука, че не гостуват в перфектен дом. Случвало се е да изляза с приятелка и тя да предложи да отидем у тях, влизам и виждам, че не е подредено. Има дрехи по дивана, чинии по плота и така нататък, но на мен въобще не ми пука, защото си чакам кафето и приятелския разговор. Веднъж моя позната ми се извинява 5 минути, че има три сгънати блузи върху радиатора, а аз въобще не ги бях забелязала. Иначе стаята ѝ светеше от чистота.

Така де, разбирам те до голяма степен. Родителите ми и брат ми са по-разхвърлени от мен. В дома ни винаги е имало много вещи, повечето напълно ненужни и това ме е дразнило. Заживях сама и то по коренно различен начин, клонящ към минимализъм. Чистя след себе си на момента, подредила съм дори шкафовете си, така че да виждам всичко в тях и да ми е удобно за използване. Ама какво да правя сама вкъщи? Върша си работата, излизам и после пак часове наред съм у дома. Почивам си, гледам филм, чета книга и ми доскучава, та както блуждая, изневиделица виждам прах по секцията и решавам да го избърша, за да се занимавам с нещо. Оправям, ако ще ми идват гости, но не проверявам по 10 пъти всеки детайл.
Хора израснали като мен и теб имат два варианта- стават много разхвърлени и неподредени или залитат в другата крайност и се дразнят до полуда на купове от вещи в ъгъла на стаята. Тоест, твоята мания може да се обясни лесно, но това не я прави 100% приемлива. Ако въобще наистина имаш мания. Пак ти казвам, ако човек живее сам, той си търси занимания и от скука може всеки ден да лъска пода, особено сега с тези локдауни. В случай, че мислиш, че излизаш от границите на нормалното, посети психолог и го обсъдете. Специалистите със сигурност могат да различат обсесивно компулсивно разстройство от простото желание на обикновен човек да живее в подреден дом.