Споделена история от Тинейджърски

Имам чувството че сестра ми се срамува от мен
Здравейте аз съм момиче на 15 и имам по голяма сестра на 17. Проблемът е че мисля че тя се срамува от мен. Постоянно ме отбягва, не говори много с мен и не иска и аз да я следвам в социалните мрежи като ми се оправдава че другите и били приятели а аз съм и сестра. Дори и когато преди няколко дни нейна приятелка беше при нас тя ме покани и аз да отида при тях а сестра ми през цялото време все едно чакаше да се разкарам. Аз не разбирам какъв и е проблема? 1во че съм и сестра и няма защо да се срамува от мен, 2ро разликата ни е само 2 години и според мен няма лошо и аз да общувам с тях. Но майка ми само я защитава и казва че това е нормално защото са по големи а пък те дори не си говорят за кой знае какви неща и като кажа че това е защото се срамува от мен и двете отричат и ме правят на луда....Писна ми вече. Моля ви дайте ми съвет какво да правя защото аз не искам ако ме поканят да отказвам защото ми харесва да стоя с тяхно сестра ми не спира да ме отблъсква. благодаря за съветите предварително.

Коментари

1.   Попитай я защо не иска да общува с теб, дали те е обичала някога? Какво я тревожи. Бъди мила с нея .

2.   Сестра ти се смята за голяма , теб за малка и за това се държи така .Моите деца са с такава разлика , а и аз съм по-малка от сестра ми .Освен това , за съжаление , не е задължително да се разбирате .И това го има между роднини . Просто си създай ти своя среда и занимания , ще си по -удовлетворена . Напълно възможно е след 2-3 години да се почувствате близки .

4.   Ревнува, вероятно си по-привлекателна и мила от нея и тя ревнува обкръжението си от теб.

5.   На тази възраст и аз не исках сестра ми около мен.
Обяснявам: изграждат си вече моя си среда, извън семейството, мои си приятели с които си споделях "тайни" неща като кое момче съм си харесала или пък той мен, избягала съм от час, събирали сме се да пробваме да пушим цигара ей такива. В никакъв случай не исках сестра ми да знае, да не ме клюкари на родителите ни, но и не исках и сред приятелите ми да присъства, исках си моя си среда.
Тя пък ме следеше понякога, беше като лепка и веднъж даже ме накисна пред нашите, че съм "целувал чуждите мъже" ставаше дума за едно момче на същата възраст. Той е художник, нарисува ме, аз силно се впечатлиха и даже бях решила че, съм влюбена и си се натискахме и целувахме (първите ми романтични целувки) в кварталната градинка. От там насетне съвсем не я исках наоколо.
В последствие обаче, когато тя започна да си формира кръг от приятели започнах аз да натискам да се запознавам с тях, но от съвсем друга позиция. Бях каката все пак и исках да съм сигурна че, е в добра компания и няма да се занимава с глупости- алкохол, кофти момчета наоколо т. н.
Предполагам нещо подобно се случва и при вас.
Съвсем не значи че, не те обича, просто иска да си има своя среда и свои "тайни" с тях.
Уважи личното и пространство! След 2- 3 години естествено ще следете някои приятелства в общи и ще бъдете вие дрешките повече приятелки, сега сте повече сестри.

6.   По-добре си намери свои приятели и своя компания. А със сестра ти може и да не разбираш сега, но след няколко години ще си щастлива, че я има. С моята също имахме проблеми, но сега (и двете сме над 30) се обичаме и подкрепяме много.
Да имаш сестра или брат е безценно!