Споделена история от Тинейджърски

Въпрос, свързан с прехода от лев към евро
Добър ден. Момче на 16 години съм и току-що завърших 9 клас. През 2024 г. завършвам гимназия и имам въпроси относно преходът от лев към евро.

Да кажем, че в банката имам спестени 1000 лв. до 2024 г. След идването на еврото, сумата ще падне ли на около 500 евро? А спестяванията, които имам за университета също ли ще бъдат съкратени наполовина?
А таксите за университетите също ли ще се увеличат?
А според Вас безработицата ще се увеличи ли през 2024 г.?

Знам, че въпросите изглеждат глупави, макар и важни за мен, защото след завършването ще трябва да се издържам сам, а за начало ще трябва да ползвам спестяванията си...

Благодаря предварително за отговорите и лек ден!

Коментари

1.   Просто всички суми (заплати, спестявания, цени) ще се разделят на приблизително 2. И съотношението би трябвало да си остане също. Поне на теория. Освен ако няма спекулативен момент. Но това според мен няма да се случи, защото то и сега цените ни са достатъчно високи. То иначе означава да станем по-скъпа страна от Германия например. Няма как едно яйце в Германия да струва примерно 10 евроцента, а в България да е 25.

2.   80% от Европа са преминали по тоя път и си оперират с евраците, само тука Ганя и брат'чед му плюят, щото рийшли ще си загубят идентичносттаи икономиката ще се срине... бла... бла... бла...

Един монстър в БГ е 2 лева. Един монстър по Европа - 1 евро.

Братан.

3.   Сменя се валутата, а не сумата...!

5.   От 1999 стойността на лева е вързана към еврото. Ако изведнъж еврото се обезцени, същото ще стане и с лева.

Тоест след 2024 ще се промени само името на валутата и тези 1000 лева ще станат 511,29 евро.

6.   Братан се завърна.

7.   То и сега всичко се калкулира на база еврото. И без това по-голямата част от спестяванията са в евро. Иначе сме патриоти, нали, милеем за левчето...

9.   Всъщност аз мисля, че няма да изравняват суми, даже съм почти сигурна, ако 1 хляб сега струва 1.50 лв, то тогава ще струва 1.50 евро и много ще го д...... От там идва и сътресението при всички, които преминаха от тяхна валута в евро. Най-пресен пример ми е Испания, както и Румъния. Прочетете за тях и тяхната смяна.
Първите години ще е скъпотия и да, ще станем по -скъпи и от Германия, не че сега не сме в много отношения.
Затова се чудя накъде да духна, но едва ли ще стане. В България ще стане ужасно като влезе еврото. Не си мислете, че ще ви изравнят цените и заплатите. Мизерия ще е. Относно спестяванията не знам, ама едва ли ще е в твоя полза.

10.   9, Румъния от кога е на евро?

11.   9 Румъния си е с румънска леа. Може би имаш предвид Италия и да те са преживели криза. Леля има приятели в Италия и те са ѝ казали, че е имали страхотна икономическа криза и да не си даваме лева. Ама кой ли въобще слуша народа. То всъщност реално и народа не предприема някакви действия и причината и аз да не правя нищо е факта, че съм непълнолетна.
"Започнах да осъзнавам, че хората не са родени да бъдат свободни. Свободата е нужда, изпитвана от малка група хора, чиято природа е дарена с по-благородни умове от множеството."
Наполеон Бонапарт
Приятен ден /Приятна вечер.

12.   Ти не чули ли, че година след това ще ти пише цена и в лв. и в евро и плащай с каквото имаш. Няма драма, търсиш проблем. Колко държави го минаха вече. Дано това да улесни и плащания и инвистиции, макар, че с този манталитет и с тази простотия, незнам до къде ще стигне тази държава.

13.   Чичо ми живя в Франция, когато им сменяха франка с евро, французите ревяха не искаха, това създаде проблеми на обикновенния французин, 10-15 години след това мърмореха колко им е било тежко при смяната, как са се повишили цените на стоки и услуги и си искаха франка обратно, но вече свикнаха.
В България чак двоино стоките няма да ги увеличат, при условие, че те и сега са си на европейски цени, но увеличение ще има, ще стане по скъпо от Гремания и извинението на спекулантите ще е че вноса струва транспорт, че пазара ни малък, че всеки прекупвач си взема процент....
Но при услугите цените ще се увеличат много, очаквам двойни и троини цени, не само изравняване с цените на европейсите услуги, но и надвишаването им. Вероятно и имотите ще вдигнат още цената си.

14.   9, не знам откъде ги вадиш тези разсъждения, че хлябът ще струва 1,50 евро :-) Левът и сега е вързан за еврото, както вече ти обясниха, просто ще отпаднат курсовите разлики при покупка и продажба на валута и таксите, от които само банките печелят.
100 пъти беше казано, и в споразумението за приема в чакалнята на еврозоната беше записано, че смяната ще се извърши по курса, който може да се променя в малки граници.
А като се чудиш накъде да духнеш, има достатъчно държави извън омразната ти еврозона - кеф ти Русия, кеф ти Северна Корея, кеф ти Куба, даже и откъм комунизъм го докарват :-)

15.   Родителите ми са живели в Испания още от времето на песетите, а от 2-3 г. живеят в Германия. И немци, и испанци до ден днешен си реват за местните валути и твърдят, че покупателната сила сега е по-ниска.

16.   Номер 9 съм, ок, някои от Вас ме поправиха за Румъния, извинете, обърках се, защото в Румъния имаше голямо повишение на цените последните години.
Но дори и без тях е факт, че смяната ще се отрази много зле на цените. Румъния може и да не е сред тях все още, но вижте страните от калибъра на Латвия, Литва, Франция, Испания, няма значение страната. Многобройни хора все още сравняват преди и след евро и виждат, че е по - скъпо след влизането на еврото.
А какво ще стане с една малка България, чийто хранителни стоки и сега са по-скъпи от тези във Франция или Германия, стандартът, на които е по-висок от този в България, това няма нужда да го обяснявам даже, който е бил там, дори само като турист, го знае.
Да, най -вероятно тези 1000 лева спестявания ще станат 500 евро. Но както казах, 1 хляб от 1.50 лева ще стане 1.50 евро, няма да стане 0.75 евро. Ще ревнат, че брашното е поскъпнало, транспорт, доставчици и оправдания бол, забравете, че ще се приравни на 0.75 евро, колкото и да искате.
И така, ако днес с тези 1000 лева, грубо казано можеш да купиш 1000 хляба (ако струваше по 1 лев, да не се заяждаме и за математика сега), то тогава с тези 500 евро ще можеш да си купиш 500 хлябва, тоест спестяванията ще загубят стойността си.
За кредитите, трябва да е описано в договорите, но обикновено гласи, че сумата се изравнява с евро, но може и да се обръща направо в евро. Пак казвам, зависи от договора.
Аз омраза към Еврозоната нямам, имам към другии неща, просто както някои казаха, ще има двойно и тройно поскъпване, и за мен и много други ще е съвсем непоносимо. Затова искам да ида другаде в Еврозоната, където поне заплатите ще съответстват. А не като в България, но това е друга тема.
Силно се надявам да греша, но едва ли, гответе се и мислете.
Терминал 2 може и да се окаже в действителност по-добрата алтернатива, с или без евро, но особено с евро.
В момента има не малко хора, които изкарват допълнителни доходи в долари или в евро, и съответно печелят от по-ниския стандарт на лева. Но тогава дори и тези възможности за преживяване ще изчезнат.

17.   Пич, малък си още, но скоро ще разбереш, че всички промени са за по-лошо. Въвеждането на еврото не прави изключение. Другото, което е хубаво да разбереш, е че не бива спестените пари да седят ей така с години.

18.   Всичко се увеличава. Целта е богатите да оберат робите.

19.   От много години се мъчиха пак да ни спретнат хиперинфлация, ама пустият му Костов, много добре го е направил - много работа се искаше че да успеят и нали са си бг мързеливци, така си остана.
Обаче сега с еврото успяха.
Хляб - 2 юро;
Бензин - 2 юро;
Газ -1, 6 юро;
Вода - 4 юро;
Ток - 1 юро;
Баничка - 2 юро;
Куцо, кьораво и сакато де що има и будка за баници даже ще се опитва да лъже.
Да бе за пиклива мазна баничка с 2 кори и 2 трихички извара ще иска да открадне 4 лева от сегашните пари.
И щъркелите даже ще започнат да ни заобикалят.
Не знам хораа, терминал 1, терминал2, ако ще и през Сърбия пеша.