Споделена история от Тинейджърски

Зарязаха ме без причина?
Здравейте, момиче на 16 съм. Винаги съм била много затворена, не съм общителна, срамежлива съм. Когато започнах гимназия беше трудно да намеря своите хора. Бях в група с момичета, които не ме разбираха, отхвърляха ме. Най-накрая намерих хора, които знаят през какво преминавам и се почувствах наистина важна.

Отначало беше хубаво, излизахме всеки ден, споделяхме си всичко. Сега през лятото останахме само няколко човека, но те не се държат добре с мен и дори не знам защо. Когато ги помоля да излезем ме игнорират, когато им пиша не ми отговарят, но са на линия, качват снимки. Не разбирам с какво съм заслужила това държание, никога не съм била груба с някой от тях, не съм такава.

Не знам какво да правя, това са ми единствените близки хора, точно когато се почувствах важна, отново останах сама. Моля дайте ми съвет...

Коментари

1.   Баси мрънкалото си, честно. Хората чувстват (дори подсъзнателно) слабостта.

2.   Здравей, може би приятелите ти не обичат да излизат през лятото (като мен).

Примерно аз през лятото не общувам с никого. Просто не ми е приятно да виждам някои хора извън училището. Лятната ваканция я използвам като почивка от хората. Да остана сама със себе си.

Може би приятелите ти да са като мен.

3.   Не са били твоите хора просто.

4.   За съжаление, съветите няма да ти допаднат. Първият е - не търси причина... Иронично на името което са дали на вида ни - хомо сапиенс, в него няма няма капка разумност. Особено днес. Динамиката в една група е на чисто инстинктивно ниво, като при животните. Т.е. важна е невералбната комуникация, държанието. Като това кой ще се изяви като по-харесван и "готин". Останалата част от групата се опитва да му подражава и да му се харесва. Така че ако не си настроена на тази "вълна" (и то наистина е нещо като обща вълна/поведение/манталитет), групата ще те отхвърли. Групата е до изразяване на нещо общо за вида, не индивидуализъм.

И това е кофтито да си на тази възраст. Детството реално е преповтаряне на еволюционното развитие. Да бъдеш част от група, не като индивид, а като просто единица която се движи зависимо от останалите, е част от човешката еволюция. По-нататък някои еволюират до това да са индивиди и да създават лични приятелства спрямо общи интереси и виждания за живота... Но пак е рядкост. На тая възраст, както и родителите ти най-вероятно са ти казвали - залягай над учене и по-важно - развитие в живота. Защото повечето родители ги е срам да го признаят, но повечето го знаят - ученето в България рядко ти дава развитие... Така че човек трябва да гледа по-напред. Когато имаш ясно виждане за живота си, тогава могат да се появят истински приятелства и близки хора. Но имаш едно поне 10 години преди това да се случи.

5.   Е наистина съжалявам, че съществуват хора като 1.
Тук сме да си помагаме. Не да се плюем.
И скъпа. Намери си нова компания. Това не са приятели. Това са хора, които най-вероятно даже те използват без да усещаш. Може да пробваш нещо ново. Ново занимание, нов спорт или нещо друго. Средоточи се върху себе си и сами ще дойдат приятелите.

6.   Не им се натискай. Като не искат да те канят, тяхна си работа. Тръгни на курс по нещо, на планина, на доброволчество и ще намериш други хора. Но опасното нещо при теб е, че търсиш одобрение от другите хора. Ти самата не се харесваш. Приеми се каквато си и се обичай и уважавай. Не търси опорна патерица за себе си в другите. Хората основно са лоши и няма да намериш опора в тях. Поработи върху приемането иси и обичта си към себе си.