Споделена история от Тинейджърски

Строги родители
Аз съм момиче на 13, но родителите ми са много строги относно телефона ми! Имам родителски контрол, майка ми смята, че, , за едно 13 годишно дете 1 час и половинаса напълно достатъчни, след което той се заключва автоматично! Има и вечерен час от 9 вечерта. Чувствам се неудобно, когато не мога да отговоарям на приятелите си и гаджето си с часове наред... Чувствам се притисната, нашите не ми дават да имам социални мрежи като тикток, инстаграм, снапчат... само вайбър. Може ли да ми предложите аргумент, с който да ги убедя да ми махнат защитите?
При тях нищо не работи... :(

Коментари

1.   Трябва да им благодариш за това, което правят. Телефоните, компютрите, лаптопите, таблетите, плейстейшъните, телевизорите и други са модерните наркотици.

Десятката

2.   Браво на вашите. Едни родители, които да са помислили по отрано за затъпяващото въздействие на тия тъпи социални мрежи.
Какво гадже бе ? Ти си на 13 и ми говориш за гадже. До 20 ще си сменила още 15 гаджета, а до 30 45. Какво гадже толкова?
Да не мислиш, че цял живот всичко ще се свежда до фейсбук, инстаграм и гаджето, с което сте се запознали на 13

3.   Покажи им, че си отговорна- прекарвай малко време на телефона си, чети, спортувай и им помагай вкъщи. След това поговорете пак дали може да имаш 1-2 социални мрежи, които да използваш разумно. Те могат да са ти полезни, но наистина имат много негативи, затова трябва да се научиш да им отделяш малко време и да си внимателна с другите онлайн. Следващата година ще си седми или осми клас, а това са важни години, така че може би родителите ти се притесняват, че може да се разсееш от ученето. Много родители днес са прекалено либерални, но това вреди. 21 ч. не е толкова рано, особено за зимата, така че според мен е добре да не ти дават по- късен вечерен час. Може да излизаш по- рано- например през учебната година след училище да излизаш с приятели и после да пишеш домашни, защото иначе няма да те пускат късно, а имаш нужда и от почивка. На 13 не си малко хлапе, но не си и голяма, тепърва ще си гимназистка, ще научиш още много уроци, някои от които болезнени. Свободата ти постепенно ще се увеличава, затова потърпи за вечерния час. Относно гаджето- не могат да се сложат конкретни рамки, още повече, че някои на 14 се държат като 17- годишни, а други- наобратно. Добра идея е да запознаеш момчето с родителите си, да не излизате късно и разбира се, няма да прибързвате със секса- за мен е добре да се изчака до завършване на гимназията. Ако родителите ти познават гаджето ти и знаят, че е свястно и не те разсейва от ученето, тогава всичко ще бъде наред.
Поздрави!

4.   Зависи за какво използваш телефона си. Аз го използвам предимно, за да чета научна информация или около 70% процента от времето прекарано на телефона е в четене на научни статии, а другите 30% е за инстаграм, форуми и светски новини.

5.   Момиче аз съм на 17 и ми се искаше нашите така да ме бяха контролирали точно по този начин, сега аз едва един половин час прекарвам без да се взирам в екрана. И на мен ми се иска да прекарвам толкова време колкото прекарваш и ти онлайн, но не мога защото съм пристрастена. Социалните мрежи са 13 , но според мен трябва да са 15 . Както казва номер 1, това са модерни наркотици. Буквално се чувствам зле като не прекарвам време на телефона. Постоянно трябва да е в ръцете ми. Ако не съм на телефона съм на лаптопа. Не ти пожелавам такава зависимост.

6.   Има начин да ги накараш да ти го махнат, въпросът е какви са твоите родители.
1. Можеш да им кажеш че всички наши връстници имат Тик Ток, инстаграм, снапчат и тн. Дори на Тик Ток възрастовото ограничение е 13 години, което ти вече покриваш.
2. Ако не проработи им се заинати и например им кажи, че ще спреш да учиш или там каквото им е важно да правиш докато не махнат тъпите ограничения. Определено е възможно като им го заявиш да те накажат, но ти трябва да издържиш докато те не се пречупят.

7.   Браво на родителите ти. Те четат из медиите и социалните мрежи за наркотиците, за тревата, за голите снимки, с които децаа са изнудвани от педофили и пр. И взимат мерки. Рано ти е за гадже и се радвай, че родителите ти те пазят. Като пораснеш ще имаш и гаджета, и свобода, и каквото си поискаш. Не бързай да ставаш възрастна.

8.   Възрастните не разбират, но аз мога. Разбирам какво е, защото и на мен са ми го правили като бях на твоята възраст. Почти всяко лято съм без лаптоп; даже и доброволно го давам вече... Няма как да измислиш какъвто и да е аргумент ако родителите ти са супер инати и неспособни да ти се доверят. Не мисля, че има нещо, което да ги разубеди, затова ние тук няма как да ти помогнем. Аз ти предлагам да си купиш смартфон втора ръка - ще ти излезе по-евтино и ще имаш неограничен достъп до интернет пространството. Трябва да си изключително дискретна, ако решиш да се вслушаш в съвета ми; за друго не се сещам. Този контрол е прекален, но според мен си има и позитиви...
М16

9.   На 13 г. и гадже????За бой си ти ,за бой!!!!!Гадже???!!!!!Малко те бият вашите,ти трябва да гледаш Сънчо и да играеш на кукли!!!!!!Пикла!!!!!!На 13г. аз се учех да чистя,да готвя,учех уроци и играех в градинката пред нас с другите деца.Затова сега дъщеря ми умее всичко,работи и гледа двама сина и мъж.Защото имаше вечерен час до 9.00 ч.След 1990 г. поколението за нищо не става.Което е жалко.

10.   Баси бумъра номер 9

11.   Номер 9 нещо прекаляваш с обидите . Айде да спреш а? Същото се отнася и за теб - имам сестри близначки,които са на 15 и прекарват 2 3 часа на телефона - Авторката нека бъде спокойна, сега боя е забранен

12.   Много добре правят вашите трябва да има контрол. Защото миличка преди 4 г. даваха по новините едно убито 11г. дете на име Никол. Родителите и я оставили без контрол и тя почнала да добавя Сульо и Пульо и направила бройка от 4000"приятели"в профила си. Един ден решава да се види с един от тях 4г. по - голям от нея след това я намират заклана в асансьор на другия край на Бургас. Затова вашите те ограничават, защото искат да те предпазят. Никол Йончева днес щеше да е на 15 г. ако имаше малко повече родителски контрол. И какви са тия гаджета на 13 аз на твоите години си четях книгите за лятото и играех навън?

13.   От авторката
Искам да съм напълно ясна, отговарям на всички коментари, особено на номер 9.
Ти когато си бил на 13 да си гледал сънчо и т.н. това, че си мислиш че не излизам навън е напълно невярно. Ставам в 6 сутринта всеки ден и отивам натренировка и тичам в парка за 2 часа. После съм навън с приятели всеки ден почти през лятото. На телефон съм под 1 час на ден и то само да говоря по телефона с баба ми и да пиша с приятели. Пикла съм ок, щом казваш, но съм съгласна с хейтърите отчасти - децата в днешно време са залепени за технологиите. Това което искам е тикток, с умерено ползване и без да съм постоянно в него.
благодаря на разбиращите, авторката :)

14.   Не съжалявай за тик-ток. Това приложение води до затъпяване. Съвсем сериозно. Опитах се да го гледам, насилвах се, ами не става. Глупави и безсмислени клипове.
Родителите ти не са прекалено строги. Това са правилни и разумни мерки.
Ако познавах майка ти, бих я поздравила. Тя е отговорен и добър родител. Когато станеш майка, ще осмислиш думите ми.
Отиди и си я гушни. Бъди приятелка с нея.

15.   Не ти трябва тикток, освен ако не искаш да свършиш така http://spodeli.net/7/story-160606.html

16.   Ако не знаеш не случайно в повечето социални мрежи не можеш да се регистрираш под определена възраст. Друг е въпросът, че всичко лъжат при регистрацията за възрастта си. Обаче явно си има причина да са забранени за хора под 14 години. Така, че вместо да се сърдиш на родителите си, учи съвестно, не се бунтувай срещу правилата, докажи им, че си сериозен човек и могат да ти имат доверие и те сами постепенно ще ти отпуснат юздите. Обаче няма да стане за ден или два. А и всяка твоя издънка, ще те връща пак в началото. Така, че внимавай.

17.   Аз имах също строги родители, но да кажа че до никъде не стигнаха. Те се опитвах да ме ограничат от компа, че много играх, ама имах пък приятели, които разбираха от компютри и ми помагаха да си го включа, как да е тъпо че по такъв начин ме манипулираха до никъде не стигнаха.
Но е вярно, че си малка едвам на 13.
Още че до 8-9 клас си лягах до 8:30. Да не говорим, че имах и вечерен час, не че излизах много.Как да е.
Дете ми е на 5г. и аз се опитвам да ограничавам от стоене пред телевизора. Не е от тези деца, които са се заплесвали по някоя игра или филмче от телефона, както в повечето случаи виждам че се третира от майките, ако искат няква доза тишина. Използвала съм детското да му хване вниманието едва в редките случи когато не ми е било добре/ понеже живеем само двамата/ И така...Мисля, че малко трябва се ограничават децата, защото и на 13 много знаеш кое е полезно за теб и кое не, къде дебне опастностно и къде са ти приятели.
-ф36-

18.   Какво гадже на 13 години? Какво разбираш от любов на тази възраст? Или приятелките ти имат гадже, и ти задължително трябва да имаш?! И ромите подминахме а се смеем на тях. Родителите ти са прави, искат да те направят човек, искат да успееш в живота. Но явно не го разбираш, и аз не го разбирах на 13. Сега за много неща съжалявам но това е живота. Родилите ти, като не те наказват , ще го направи животът. Ти си на 13 годинки за бога, нормално е да имаш час! Даже 9 е много. Ти какво искаш като пълнолетните ли да си? Опичай си акъла докато е време. На 13 години, трябва да учиш, и да си създаваш мечти/ и цели. Не ти е време за гаджета.