Споделена история от Тинейджърски

Притеснявам се от името си-това ли е по важно или самите ние.
Името ми е Цонка. името много ме притесняв. Аз Съм на 18 години от Враца. повечето от хората не обръщат особено внинание, но няко от хората се държат подигравателно. Дайте ми съвет как да постъпя. Да не обръщам внимание на тези малко хора или и аз не знам. Иначе обожателите ми ме имат за много красива и съм много търсена. ВИЕ КАК МИСЛИТЕ.

Коментари

1.   Ако толкова те е срам може да ди го смениш. Смятам, че е по-важно какъв човек си. Ама зависи ако искаш да живееш в чужбина... Възможно е в някои страни трудно да изговарят името ти. Не обръщай внимание на подобен тип подигравки, защото ако не е името ще е височина или нещо друго.

2.   Името значение няма. Тези които го взимат за майтап им е толко акъла.Ако не името те ще измислят друго за да се подиграват. Така ще им мине животеца. Ти си гледай кефа.Всички български имена са хубави, макар и някои в днешния модерен свят да не звучат чак толкова добре.

3.   Неприятно е, но си свикнала с това име и не е нужно да го сменяш. Може да използваш галено име или прякор. Все пак е по- важно какъв човек си, а някои хора търсят за какво да се заядат- име, пол, височина, тегло... Аз си харесвам първото име, но фамилията ми е рядка ( Ицкова) и са ми се подигравали за нея- слагали са " ц" пред нея. А моя бивша съученичка беше Кондова и я наричаха " кон". Комплексарска работа е да ти се подиграват за името! Много по- важно е каква си отвътре. Успех!

4.   Име като име , важното е как ще го облечеш . Единия вариант е да сложиш отпред инж, д-р , арх. и др .
Другия вариант е да го смениш , или просто да се представяш с друго име.Много близо като звук до твоето име ми звучи Соня , но най важното е да не се притесняваш .Познавам само една жена която се казва Цонка - уважавана учителка е ....

5.   Няма никакво значение как се казваш, е стига да не е нещо наистина безумно като Кенефка, Прос...ка и подобни, важното е какъв човек си. Обаче, ако толкова ти е проблем, продаваш заявление в съда и си го сменяш. Доколкото знам дори не е толкова скъпо.

6.   По-добре го смени. Ще ти пречи в живота. Аз не бих се подигравала, но в първия момент знучи селско и излязло от употреба. Доста хора реагират първосигнално и ще те оскърбяват. Не си заслужава цял живот да се притесняваш за нещо подобно. Смяната няма да е трудна. Избери нещо близко като знучене. Цвети примерно.

7.   На имена като Цонка и Пенка не се смея. Смея се на имена като Джъстин, Памела, Джесика, Никол, Мишел, Жаклин, Лоренцо, Амелия, Аврора, Симона и други.

Десятката

8.   Моята приятелка Гинка се представяше като Ина, всички така й казваме. По едно време го смени направо и в документите си и никой не разбра. И майка ми на 18 е сменила "Марийка" с Мария. Честно казано и аз ако се казвах Цонка, Гинка, Дочка, Пенка, Ганка или нещо такова щях да си го сменя.

9.   Не е много лесно да се смени собственото име . Като навърших 18 год се заех с това начинание , отидох в съда и попитах какви са постъпките за смяна на име - адвокат и доказателства и свидетели че съм обект на подигравателно отношение заради името ми . Разбира се и нужните документи трябва да се подпишат , но все пак това беше 2005 година , сега процедурата може да е по- опростена . Колкото и да си хубава и да те харесват името ти ако е комплекс за самата теб никой не може да те спаси . Ако не ти дреме е по- лесно

10.   Хм.. ако се казваше Ахмед Мустафа, нормално щеше да бъде всеки да те мисли за джихад, обаче Цонка си е съвсем нормално, дори хубаво българско име!
Лично на мен ми се повръща вече от разните Беатрис, Изабел и не знам си какви лигавщини, и много се радвам, като чуя традиционно българско име.

11.   Смени го, ако толкова го мислиш. Примерно на Цецка - близо и малко по-нормално. Сигурно имаш някоя баба Цонка, на която непременно са смятали, че трябва да те пишат без да мислят как звучи.

12.   Смяната на име в България е малко по-сложно. Не може просто да подадеш някаква декларация и да си го промениш. В твоя случай може би ще трябва да водиш дело и да докажеш пред съда, че името ти е осмиващо или опозоряващо. Все пак познавам едно момиче, което имаше малко странна фамилия и си я смени без проблеми, когато навърши 18.

14.   Единият вариант е да си смениш името, но това не е лесно решение. Представяй се с някакво галено име, например Цони. Според мен това дори е добър начин да разграничиш интелигентните и добронамерени хора от простаците, които биха ти се подигравали за такова нещо.

15.   Радвам се че все още има здравомислещи родители, които са кръстили красиво дете като авторката с толкова красиво българско име.

16.   До 7:
И кое им е смешното на тези имена? За мен пък е абсолютна подигравка да си кръстиш детето Пенка, Йордан, Минко и други подобни грозни имена.
Аз не бих се подигравал на човек ако носи име като на авторката, защото не е нормално хората да се присмиват на това кой как се казва, но нали българите са диваци, за тях това е присъщо.

17.   Ако не ти харесва името ти може да си го смениш.

18.   Благодаря за съветите ,но родителите ми няма да са съгласни с тази смяна на името

19.   Цонка е старо българско име, предполагам някоя от бабите ти се казва така. Нищо срамно няма, въпрос на мода е. По-добре от Анна-Мария, Джесика, Евелин, Есмералда, Касандра и т.н. т
Такива имена одобрявам само при хора от смесен произход.

20.   Родителите ми няма да се съгласят в никакъв случацй да си сменям името, пък за галени имена не знам викат ми по всякакъв начин на вас ко е повече ви харесва като галено име

21.   Смени го това име не е за млад човек, звучи ужасно селско и старомодно, смени го с нещо модерно и интернационално примерно Елизабет или Изабел друго си е;)

22.   Да, може да се смени и не е толкова трудна процедурата, но в много списъци ще ти остане старото име и където и да ходиш по разни институции, ще трябва да носиш документ с новото име, доказващ, че това си ти. Само с лична карта не става. Познавам такава жена със сменено име и от нея знам.

23.   Балгодаря за куража и светите ви, повечето от вас ме обнадеждиха

24.   А, ти как искаш да се казваш? Как ти казват на галено и харесва ли ти?

25.   Според вас кое галено бихте използвали към моето име?

26.   На галено от Цонка може Цони или Онка.

27.   На момичета с красивото име Цветелина им казват Цуцка, Цуци... Така че... Мъжкия вариант на Цанка - Цанко е доста срещано сред младите и галеното често е Чочо, за жена може Чочи примерно. Името ти не звучи грубо, просто не е често срещано сега, а е било такова точно по времето на баба ти, затова асоциацията е такава. Сега например чувам като модерно името Димана, а помня как като дете познавах само баби с такова име, имах го за много грозно, но явно само на мен така ми е звучало, щом сега се е "възродило", че даже модерно е станало. Цуцка и Цуци също ми звучат странно, ама ей, на - използват се и то на млади хора им харесват, вместо красивото Цвети за Цветелина. Една Цанислава познавам и й харесвам името, ама и на нея галеното й е Цуци или Цура даже. Много красива и "яка мацка" е м/у другото.

28.   Името ти е страхотно ☺️

29.   В училище имсме една Цветелина обаче всички и викат Цецка.Според мен сигурно трябва да се казваш Цвети например на мен ми звучи добре ако и ти си съгласна значи сме на едно мнение.

30.   Ако държите да си смените името, в българското законодателство има предвидени много малко варианти за това:

ЗАКОН ЗА ГРАЖДАНСКАТА РЕГИСТРАЦИЯ

"Чл. 19. (1) Промяната на собствено, бащино или фамилно име се допуска от съда въз основа на писмена молба на заинтересувания, когато то е осмиващо, опозоряващо или обществено неприемливо, както и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това"

Ако Ви се подиграват заради името, можете да си намерите адвокат и би трябвало да успеете да го направите. Ще трябва обаче да намерите средства - самото дело не е скъпо, по-скоро за хонорар на адвоката. Потърсете в Гугъл "смяна на име" и вижте какво ще Ви е изгодно, поискайте оферта от кантората.

31.   Не знам колко е трудно да се смени името, но едва ли е чак толкова невъзможно, предвид, че има един ром, който се кръсти Винету и водеше второ дело да си смени и фамилията на Вождов. Та щом въпросният Винету е успял, едва ли е невъзможно, но разбира се, ще ти трябват пари за адвокат и съдебни такси.
Аз не виждам нищо лошо в името ти, но щом ти създава комплекс, смени го.

32.   Казват, че се радват, когато чуят, че някой се казва с български д
старовременни имена, но да не са те
на другите е лесно да се радваш
Абе отживели времето си имена не са Ок
особено на млади хора, донякъде показва статуса на родителите им.