Споделена история от Тинейджърски

Реших да стана веган
Здравейте на всички, аз съм момиче на 15 години. От една година съм вегетарианка, не ям месо, но риба, яйца и млечни си похапвам. Наскоро обаче попаднах на видео в интернет, което показва отношението към животните в кланниците и фермите, което тотално ме отврати, и реших да се откажа от всякакви животински продукти - месо, яйца, мляко, масло, сирена и кашкавали, сметана, мед.

Исках да разбера какво е мнението ви по въпроса и ако може да ми кажете от къде да си набавям белтъчини и други липсващи минерали, витамини и градивни вещества.

Чух за соевите продукти, те пък са само ГМО. Само да отбележа, че мултивитамините, които вземах са тествани върху животни (а пък аз си падам малко чалната в това отношение) и не искам да ги пия вече, а омегата, които също пиех, са с рибено масло, но си купих ленено семе, защото съм чела, че 1 супена лъжица набавяла нужните мазнини на тялото.

Моля само да не ме критикувате и да казвате, че сега раста и подобни. Знам това, но повече ме е грижа за животните :)

Коментари

51-83 от 83

61.   "Коментари, които са написани неграмотно, с латински или главни букви няма да бъдат добавени! "

98% от коментарите са написани неграмотно....

97% от написаното и от двете страни е пълна простотия, а тия на по 15 да започнат да ходят на училище, вместо да се опитват да обясняват думи, които дори не могат да напишат.

62.   61, ако темата и неграмотността в нея ти вадят очите можеш спокойно да не я четеш. Ако се допускаха само 100% грамотни коментари, нямаше да съществуват редица сайтове.

63.   Аз съм момиче на 17 години. От 5 месеца месо не ям, както и всички млечни продукти и яйца съм ограничила до 1-2 на седмица. Никога не към обичала месо, но заради семейството винаги съм хапвала по-малко.
През тези 5 вегетариански месеца се чувствам изключително енергична, здрава и жизнена. Преоткривам толкова много ВЕГАНСКИ рецепти в пъти по вкусни от обикновените... дори и десерти, който хем са здравословни, хем вкусни.
Така че дерзайте, слушайте себе си и тялото си, то си знае какво иска!

64.   Много сте ми странни веганите - сякаш като спрете да ядете месо и месни храни ще се спре яденето им в цял свят. Нито Кауфланд и Лидл ще спрат да предлагат месо, нито месарския магазин на улицата ще затвори. Единствено ще си навредиш на себе си. Човекът е хищник и като такъв има нужда от месо. Това е хранителната верига. Представяш ли си един вълк да почне да яде само домати и краставици?

65.   Животните са мои приятели. Аз не ям приятелите си!

66.   Поздравявам всички, които са направили избора да не ядат месо о всичко от животински произход. Аз издържах 5 месеца. Никога не съм се чувствала по здрава, жизнена и енергична. Събуждах се отпочинала , заредена с нови сили. Чела съм много, наясно съм с вредите от консумацията на месо и млечни продукти, но мн ми е трудно да го спра. Поздравявам ви за волята хора. Бъдете здрави!

67.   Хората са всеядни.. това им е в природата...Но след като си го решила..няма лошо... но не виждам смисъл да спираш млякоо, сиренето, медът... все пак ако хората не доят кравите и не им взимат млякото , те ще умрат...

68.   До номер 64

Не съм веган и не подкрепям повечето от идеалите им. Въпреки това:

1. Човекът е всеядно. Може да оцелее и на растителна и на месна храна. Не е хищник като вълка(макар че и на тях понякога им се налага да се задоволяват с боровинки), сравнението ти не е точен пример. А който казва, че човека е най-големия хищник, да отиде да се състезава с полярна мечка по ядене на моржове. Освен това, човекът отдавна си е загубил способността да храносмила сурово месо като истинските ловци в природата.

2. Веганския режим повечето хора си го прилагат, защото смятат, че животинските продукти се добиват чрез насилие към животните (което си е истина, не споря). Но растенията, разбираш ли, не изпитват болка и паника, нямат съзнание и чувства. Други го правят, защото ги е гнус от животинските продукти (яйцата излизат от четирибуквието на кокошката, кръв, органи, така нататък)

3. Някои вегани подлагат дори своите кучета и котки на вегански диети. Видях го ... два пъти. Просто ще спомена, че тези случаи нямат щастлив край, най-вече за котките. Някои породи кучета могат да живеят с такава диета, в интерес на истината, понеже нека да не забравяме, че повечето породисти кучета са изкуствено създадени и не са дивите, свободни вълци, които някога са били.

4. Факта, че няколко са спрели да ядат месо няма да промени нищо и няма да спре Лидъл, Кауфланд и кварталния месарски магазин да продават месо. Мисля, че повечето вегани знаят това. Тези, които аз познавам, не се опитват да си налагат идеологията така агресивно като повечето от тях. Стига всеки да е постигнал хармония със себе си и заобикалящия го свят, какво значение има веган ли е, бутчеядец ли е. Едната ми съквартирантка, както споменах някъде по-нагоре, е вечно изтощена, понеже е веган и взима заместители на витамини и такива ... важни неща. Ама нали си е щастлива с избора на лична диета... Аз какво мога да й кажа... Това се отнася и за двете страни.

69.   Мисля че соята и бобовите храни могат напълно да заместят месото и животинските продукти. Да не говорим че според много лекари повечето хора са алергични към лактоза, тоест към млечни продукти.

70.   Мила и аз обичам животните и това е една от причините да откажа месото преди години, яйца също ям много рядко. Обаче от сиренето, млякото и меда не съм се отказала и ще те кажа защо. Медът с нищо не вреди на пчелите. Млякото също, напротив, ако не издоиш кравата тя ще се чувства даже още по-зле. Така, че от тази гледна точка не вредя на кравата като пия мляко или ям нещо направено от мляко (примерно сирене). За това и не съм се отказала от тях. Колкото до витамините, ами по закона за защита на животните отдавна е забранено да се тестват върху животни, така че и за това няма нужда да се притесняваш. А в самите витамини няма нищо от животински произход. Виж много по-гадно ми е да нося дрехи, чанта или обувки от естествена кожа. Като си помисля за горкото животинче, което е било убито заради тия обувки... за това гледам да си купувам зимни дрехи (палто) от вълна. В крайна сметка на овцата даже и е олекнало като са я остригали в жегата. А обувките и чантите ми са от еко кожа. Така, че напълно те разбирам, обаче няма никакъв проблем да ядеш мед или да пиеш мляко. Кравата не я боли като я доят, нито пък пчеличката страда като прави мед.

71.   Като веган можеш да си напълно здрава и да си набавяш абсолютно всичко нужно. Но с проучване. Много проучване. Но си струва. Наистина си струва.

72.   Ям месо, не си представям обяда без него, НО никога не съм пила мляко, кисело консумирам само с таратор, а той не присъства всяка седмица на трапезата, кашкавал и сирене се консумират вкъщи само на пица. Искам само да кажа няколко много важни неща, които всички тук изпускате, а те са:
1-во и най-важно костите на човекът не са "константа", организма постоянно разгражда и изгражда костна тъкан, като при жените това се влияе И ОТ нивото на естрогени в организма, като при менопауза то рязко намалява, т. е сами може да се сетите какво се случва?
2-ро разликата м/у това да ядеш растителна храна и месо е същата, като да изядеш 1 ябълка и да приемаш извлек от ябълки на капсули/таблети-При първият избор консумацията трябва да е в пъти повече, за да ди набавиш нужните количества!
3-то Аз заставам зад позицията да се изключи всичко краве от менюто, защото в тяхното мляко се съдържа а1бета казеин, няма да изпадам в подробности, потърсете сами.
Да си веган не е лошо, стига да не е изразено това в лишения, т. е замествайте правилно, а недейте просто да се лишавате! Имам приятелка, която беше 100 кг, стана веган и сега е с нормално тегло и здраве. Имам приятелка, която спря месото, но като забременя започна по малко да хапва, за да не лиши бебенцето. Знайте, че не всеки организъм е еднакъв, аз може да имам потребност към месо, а някой, който усеща, че няма да не го консумира. От всичко по малко и не заедно разбира се и ще сте здрави и щастливи :-)

73.   Всеки има право на избор. аз също избягвам вече месото

74.   Аз съм на 13 години и от много време мисля дали да стана веган, или не. Даже по едно време поспрях с месото, рибата, яйцата.. . Аз по принцип не обичам кой знае колко млякото, и почти не пия. Много неща съм чувала, че веганите се чувстват много по добре и по им е леко,но също съм чувала, че доста се разболяват (а все пак кой иска да си провали бъдещето), затова реших да се посаветвам с вас. Помогнете ми да реша дали да стана веган, защото сама не мога.

75.   Прочети в нета кои витамини се намират по рядко в растителмите продукти и с кои храни са си ги набавяш и ще си жива здрава :).

76.   Конят какво яде цял живот и е едно от най- здравите и мощни животни? Аааааааа? Месото Ви прави ограничени и не може да разсъждавате, зомбита!

78.   н 76, ами стани КОН.
Човекът просто не е кон, не е крава с 5 стомаха примерно и не преживя.
Виж просто чревната система на човек и я с равни с тази на кучето - много си приличат. Човекът е вид хищник! Самият факт, че ни трябват аминокиселини, които ги има само в месото и не можем да си ги набавим е достатачно. Просто не можеш да измамиш природата си. Някой луди вегани и в затвора влизат, защото си разболяват децата, а да не говорим пък колко котки и кучета са дали фира на веганската им диета.
Особено котката за седмица-две дава фира. Не е пригодена да консумира изобщо въглехидрати, а кучетата по-дълго се справят, но развиват диабет и бъбречни заболявания - познато?
Но и при конете, при кравите има проблеми, защото пак човекът мисли, че може да промени естествената им диета от трева и сено на... пшеница, царевица - угояват се животните и са болни.
И вие мислите, че можете да промените природат на човека, но няма как да стане това. Трябват ви стотици хиляди години веганска диета и последиците ще са контра продуктивни - ще ви се свие мозъка и ще станете като маймуните - ще си гризате по цял ден бананчета и ще гледате тъпо в стъклото на някоя зоо-клетка.

Имам обаче лоша новина за теб - искаш или не, ти си направен да ядеш месо и най-лошото - предимно месо. Без плодове и зеленчуци може дори да се живее, но няма естествен народ в света, който да живее на веганска диета и няма примат с развит мозък на веганска диета. Примерно ескимосите най-вече, но и номадските племена ядат само животински продукти и са здрави, нямат проблеми със зъбите, живеят дълго. Ескимосите ябълки са видяли с колонизаторите. Ядат само мазно месо и риба, яйца. Цялата година. Нямат нищо друго.
До преди 10 000 години (97% от историята на човека) човекът е бил ловец и събирач - яли сме само месо, риба, насекоми, яйца, зеленчуци, корени и много рядко са се намирали плодове.
Най-вредни съвременни храни освен сладкото, фаст фут, всички преработени храни са печивата, пшеницата, всичко с пшеница, дори пълнозърнеста.
Вижте Стив Джобс преди да стане веган и след това!
Не случайно умирате като пилци вегани от рак на червата, на стомаха - белтъци (не само Глутен! ) в пшеницата ви дразнят стената на червото, навлизат в по-долните слоеве и ви причиняват хроничен колит. Да не говорим за соята какъв боклук е. С това и прасето си не бих хранила! Освен това ползвате много растителни мазнини като олио, които се окисляват при нагряване и са карценогенни. Трябва цял живот да се тъпчите с аминокиселини, минерали, В-група витамини, желязо.
Пробвай и ти като кон да ядеш и като си изразходиш резервите ще умреш. Няма начин от трева да се изхранва човек, просто няма начин. Ще избутате доста години, дори има хора с 20 г. вегански стаж и днес са минали на Палео, защото като остарееш тялото не прощава.
Човекът иначе се напасва на условията и затова сме най-успелият животински вид, до 30г. ще си ОК, за да се размножиш, но след това ще дадеш фира, защото просто не можеш да избягаш от природата си. Бебетата на веганите обаче веднага дават фира - няма начин, просто човекът не е направен да е веган

Иначе ако искаш да си кон, яж трева, но защо не станеш направо риба - те ядат планктон. Лягаш във ваната и почваш да отваряш и затваряш устата си като риба ха-ха

И да не забравяме, че колкото и величествено животно да е конят, не той язди нас, а ние яздим него! Кой има повече ум? Аз предпочитам да съм човек
Така както и конят не може да яде месо, така и ние не можем да ядем трева!

79.   И мен ме излъгаха преди години да стана веган - зъбите ми започнаха да се разрушават, сдобих се с остеопороза, забавен пулс, анемия. Когато се върнах към хранене с животински продукти се оказа, че и метаболизма ми вече се е объркал - организмът ми вече не можеше да преработва добре други храни, освен плодове и зеленчуци и така се сдобих за нула време с наднормено тегло, диабет тип 2, високо кръвно и пр. А преди да започна с веганството нямах никакви такива проблеми - бях като манекенка и в добро здраве. Реших да ставам веган от етични подбуди, а какво си докарах! Съжалявам, че тогава нямаше кой да ме посъветва за вредите от това хранене и да ми налее малко разум в главата.

80.   До 64:
Аз също не ям месо и причината е че вече не го виждам като просто храна. Всеки път когато виждам по витрините в магазините, по рекламите, във филми месо се отвращавам още повече. За мен това е убито насила животно, което е отнето от майка му, живяло е в ужасни условия. Без тяхно желание или съгласие ги отнасят в кланиците. Това един нормален живот ли е? Представи се на тяхно място, не знаеш дали днес или утре ще те убият, ще те нарежат на части и след това ще се гаврят с трупа ти като го рекламират. Вегетарианците и веганите са придобили различен поглед към случващото се. Как бихме показали, че сме против месото и всякаква гавра с животни, ако и ние го ядем.
Момиче 15г.

81.   Тази тема е доста актуална напоследък, искам да напиша малко размисли по нея. И така да се върнем назад няколко стотин хиляди години, човешката пра-история вече е проучена много задълбочено. Проучени са начините на хранене на праисторическите хора - диетата им е била основно от растителен произход поради невъзможността зъбите им да разкъсват суровото месо. Всичко това се променя драстично след овладяването на огъня - появява се готвенето, месото след термичната обработка става много по- лесно за усвояване. Това дава достъп на хората до нов високоенергиен хранителен източник, което от своя страна дава мощен тласък на човешката еволюция. Овладяването на огъня става преди някъде около 1 млн години. След това доказателствата сочат за уголемяване на мозъка и постепенна еволюция до съвременния човек. Това са неща научно доказани и общоприети.
Та да се върнем на веганството - естествено е да следват множество здравословни проблеми - няма как за 1 поколение и някаква мода да заличиш 1 млн години еволюция. На много от нужните на човека хранителни вещества и витамини няма растителен заместител. В много държави има закони за отнемането на деца от родители вегани, ако не им осигуряват нужния хранителен режим, съдържащ и продукти с животински произход. Бях чувал за случаи на деца по на 1 до 2 годинки, тежащи по 5-6 кг заради родители вегани. Има дори смъртни случаи по същите причини. За мен това не е нормално. Вегетарианците ги разбирам до някъде, има хора които просто немогат да консумират месо по някакви причини, обаче пълния отказ от всякакви животински продукти, вкл. и мед не мога да го разбера.
Обичам животните, като малък имах куче 15 години и с удоволствие бих смачкал главата на някой, който измъчва или трови кучетата и котките в квартала. Обаче когато е с цел да се нахраниш не виждам нищо лошо в това да убиеш животно. Хищниците в природата го правят непрекъснато, но това не означава че не заслужават да ги има. Освен това като работиш физически труд да речем на открито през зимата, или работата ти е свързана с големи физически натоварвания няма как да стане с годжи бери и марули. Как не видях един веган примерно строителен работник или в дърводобива.

82.   Веган според мен е малко крайно, аз примерно винаги съм бил месояден, но приятелката ми е вегетарианка, не яде месо, обаче яде животински продукти, риба и морски дарове също, така че покрай нея и аз станах вегетарианец и се чувствам ок, тренираме двамата във фитнеса, движим се много, но не съм усетил слабост или нещо друго от липсата на месо. Явно човек може с него, може и без него. Но яйца, сирене, мед, мляко това защо не искаш да ядеш? Полезно е, а и няма пострадали животни. Според мен бъди си вегетарианец, златната среда!

84.   До 82:
Кокошките за яйца, кравите за млечни продукти също не живеят в особено добри условия. Ако се замислиш, че въпреки , че не умират толкова рано, са роби на хората, то тогава ще проумееш и смисъла на веганството. Информирана съм доста за него и мога да затвърдя, че млякото от животно не е полезно или важно. Животните бозайници имат мляко за своите бебета, бозаенето не е вечно, а докато животното самостоятелно започва да си изхранва. При хората не е по-различно. Наистина не приемам за нормално пиенето на мляко, извратено е. Като възрастна лъвица,сучеща от млада лисица, помисли дали това щеше да е приемливо.

85.   От 82-Хората също не живеят в добри условия и са роби на системата, повечето умират по-рано отколкото трябва, но това на никой не му прави впечатление, за млякото може би си права, но не съм чул досега за човек, умрял от пиене на мляко!? Още повече, че ако не издоят кравата тя самата ще умре, защото е зависима от човека, а от млякото се правят важни храни за човека, масло, кисело мляко, сметана, сирене, които са полезни за организма. Така че не разбирам смисъла на веганството, при положение че животните така или иначе си произвеждат тези продукти, мед, мляко, яйца защото така са създадени.

87.   До 85 от 84 ( отново ):
Хората умират от болести, а тези болести може би са причинени от храната, която консумираме.
Етика и екология
"Десетки милиарди животни годишно се умъртвяват, за да бъдат използвани за храна. Лошите условия, при които те се отглеждат, са не просто етически проблем. Повечето хора вярват, че истинският ужас се случва в кланиците. Технологията на умъртвяване на животни се е подобрила значително през последните 50 години. Макар че и до днес се случва, след като бъдат заклани, животните да са още живи и да агонизират. Но истинският проблем са условията, в които те се отглеждат: кокошките – в тесни кафези, кравите – в минипарцели, свинете – в клетки върху бетонен под. Много породи се отглеждат така, че постоянно изпитват болка. Подобна изкуствена система на отглеждане води до все по-масираното използване на хормони, антибиотици и пр., които в крайна сметка влияят зле на човешкото здраве. Естествено, има и малки ферми, където животните се гледат природосъобразно. Но те са много малко.
Към тази картина прибавяме и факта, че животновъдството е едно от най-мръсните производства. На него се падат 28% от метана, който се изхвърля в атмосферата. "
Животните не зависят от човека, те могат да ЖИВЕЯТ и без да се намесват хората. Ние зависим от тях, защото все повече хора се изхранват само с месо и животински продукти.

88.   Учудвам се като чета много от постовете, защото никой не обръща внимание с какви заболявания се сдобиват хора, които са били вегани, а се продължава с терзания за мъките на животните. Нима човекът е по-малко ценен от животните? Аз самата си докарах куп болести с този начин на хранене в миналото, за което писах по-горе и си съсипах здравето именно заради етични подбуди. Сега моя приятелка е в същото положение. След 3 месеца на веганско хранене получи сърдечно заболяване и кръвно, което непрекъснато играе. В момента я изследват и за диабет. Тя стана веган за да свали малко килограми, а в момента е непрекъснато по болници и пие лекарства с шепи. Преди да започне да се храни така нямаше никакви такива проблеми и не взимаше никакви лекарства. Не за всеки организъм и полезен този начин на хранене и не знаеш какви ще са последиците, когато го започваш. Играеш си на руска рулетка със здравето си.

89.   Аз на високо въглехидратна диета се чувствам зле, но не мога и съвсем без тях. Зеленчуци - да, но готвени, иначе не ми понасят и с месце. Месо, зеленчуци, яйца, малко мляко и това е. По-малко плодове, по възможност не много сладки. Тук-там малко ориз и картофи, но не прекалено, месото трябва да ми е повече от гарнитурата. Никакви сладки боклуци, никакви мекици и такива пържени неща, само пържолки от всякакво месо, риба и т.н. с гарнитура - повече зарзават и по-малко картофи или ориз. Това е идеалната храна за моето тяло.

90.   Веганството може но само за жените - за нас мъжете бобови и соя са много много вредни, те са все едно да вземаш естроген. И пак хапвам на китайски ресторант на обяд в работно време, защото там пък има много месо, а на всички други места оризът е повече от месото в порцията. Оризът е хубав, но не трябва мъжете да прекаляваме с въглехидратите. Месо и зеленчуци, тип хранене палео е най-доброто за мъжа. Никакви пици, сандвичи - прекалено много хляб влияе така че трупаш мазнини, а те произвеждат естроген. За мускули си трябва месо.

91.   Не съм съгласен, че за мускули трябва месо! Пример-Жан Клод Ван Дам е вегетарианец, Майк Тайсън също, а да кажеш че те нямат мускули ще е адски смешно!

92.   Много знаете вие какви добавки /химии/ вземат Ван Дам и Тайсън за да трупат такива мускули. Преди време реших да ходя на фитнес, но като се посприятелих с някои от трениращите се смаях колко много химия приемат за да правят мускули и се отказах. Реших да наблегна на ходенето пеша и на бягането, и не съжалявам.

93.   Здравейте! На 13 години съм и от 1 месец съм веган. Майка ми и баща ми нямат нищо напротив, само че искат да се храня с повече порции, но другите явно имат. Днес бяхме се събрали в едно заведение и си поръчахме салата, но не заех, че в салатата има сирене и веднага, когато дойде започнах да си махам сиренето. Една близка приятелка и направи впечатление,че си отделям сиренето и веднага започнаха въпросите и това, че точно в тази възраст имам нужда от много витамини. Аз съм наясно с това, но си представете, че трябва да ядете нещо, което не обичате.
Но наистина през този един месец аз ядох много разнообразна храна, особено плодове. Аз никога не съм била фен на плодовете, но сега ги употребявам всеки ден и се чувстават прекрасно. Преди ядох от много мазно, сладко и доста напълнях(аз винаги съм си била едра, но преди да стана веган беше ужасно). Всички ми казваха, че трябва да се взема в ръце. Спазвах различни режими и диети, но ефект нямаше.
Веднъж попаднах на едно видео “why vegan” , и когато го изгледах бях ужасена и погнусена. Цялата треперех. И реших, че вече не искам да ям никакви животински продукти.
Сега се чувствам по-добре. Пъпките ми намаляха, чувствам се по-жива, имам повече енергия. Обаче, когато повечето ми близки разбраха започнаха да ме критикуват и се чувствам много зле.
Може ли да ми дадете съвет? Незнам какво да правя.
Благодаря предварително

94.   93, не ти препоръчвам да си веганка, но особено на тази възраст. Отначало може ефектът да ти се стори добър, но след време се излагаш на риск от развитие на анемия и др. много неприятни болести.

Достатъчно е да си вегетарианка. Като изядеш едно неополодено яйце какво е било убито? Нищо. Като пиеш от млякото на кравата също нищо не е убито. Да, кравите страдат от начина на отглеждане в повечето индустриални ферми сега, но примерно кравите на село дето си пасат не са в клетки. Те даже ако не се издояват може да се разболеят. Предполагам дори този аспект на отглеждането на кравите ще се разгледа в някакъв момент, както направиха с пилетата и "щастливите кокошки".

Аз не успях да остана вегетарианец за повече от няколко месеца, но се ограничих до риба и отвреме-навреме пилешко и много рядко нещо със свинско.

95.   До 76 - Да, конят е много силно животно, НО живее само 20 години!!!

96.   Задължително трябва да вземаш добавки, най вече витамин б12, който НЕ СЕ СЪДЪРЖА В РАСТИТЕЛНИ ХРАНИ. Казвам ти го отличен опит. Хубаво е да си направиш кръвни изследвания и да се консултираш с биохимик. В София има лаборатория. От селата можеш да си купуваш яйца и мляко, там животните, които ги дават не се експлоатират.
Изключително важно е да си набавя хранителните вещества. В Интернет можеш да си намериш веган добавки. Има такива, които не са тествани върху животни и не съдържат животински вещества, .

51-83 от 83