|
|
|
Полезно |
Пакет за пълно възстановяване със зъбни импланти в рамките 5 работни дни. Опитен екип и зъботехници, венозна седация от анестезиолог, временни и постоянни мостове - фиксирана цена
Запознай се с актуалните цени на зъбни импланти в дентална клиника Смайл Дентал Сървисес |
|
|
|
|
|
|
|
Споделена история от Тинейджърски |
За кандидатстването във ВУЗ и след това
преди: 13 години, 4 месеца, прочетена 7850 пъти
Здравейте. Момиче на 18 съм и тази година завършвам 12ти клас в математическа гимназия. Искам да уча висше образование във Варна, в икономическия, техническия или свободния университет. Наскоро започнах да се интересувам по-специално за икономическия и специалностите там. Засега ми харесват мениджмънт и бизнес икономика. Но има няколко месеца до кандидатстването, така че може да си харесам и друга специалност. В крайна сметка важно е да ме приемат да уча.
Има много неща, които не са ми ясни - напр. колко е дълъг един семестър, кога се посещават лекции когато се учи редовно и кога като се учи задочно, колко долу-горе са таксите и цените на учебниците, вярно ли е че на изпитите тези, които учат задочно са по-прецакани от тези, които учат редовно и още много много въпроси.
Най - много се интересувам за самото приемане - с тест ли се влиза, с оценка от матура ли ... Успеха ми от миналата учебна година е 5 и 3о, като се надявам тази година да е по-висок.
Все пак имаме по-малко предмети и учителите не изискват чак толкова много от 12то класниците. Ще държа матура по математика. Изобщо взела съм се много насериозно тази година, осъзнавам че няма да ми е лесно и доста трябва да се потрудя, но все пак е за мое добро.
Ще помоля за мнения главно за Икономическия (повече за специалностите, които съм посочила по-горе) и техническия университети. Свободния го оставям на последно място, но също е вариант. Също можете да ми давате каквато и да е информация за студентството, за да ми стане поне малко по-ясно какво ме очаква.
Предварително благодаря, защото темата наистина е много важна за мен. :))))))))
|
|
|
|
|
|
|
|
Коментари |
|
Вземи последните коментари по RSS |
|
|
преди: 13 години, 4 месеца hash: 3121480c92 |
|
1. Здравей :) Аз съм от гр. Свищов и тук имаме стопанска академия, където усилено се изучават икономически специалности и има добри добри отзиви (позаинересувай се и за нея ако искаш)..
Не знам приема във Варна как е, но предполагам е по същия начин като тук.. Бала се образува с общ успех от диплома, оценка по математика от дипломата, матура по БЕЛ и положен изпит по география или икономика (зависи от специалността )..
Учи се 4 семестъра (4 години).. Колкото до това дали да си задочно или редовно.. това вече зависи от твоите предпочитания-ако примерно работиш е по-добре да си задочно.. аз лично съм за редовното обучение :))
И започни от сега да учиш за изпитите-от далеко за да ти е леко ;) Тръпката да си чакаш резултатите е незабравима. Това лято я усетих и чак се разревах от радост, че съм приета ;д.. Пожелавам ти успех :))
Те0 19
|
преди: 13 години, 4 месеца hash: ffbab25d86 |
|
2. Номер 1, четири семестъра не са 4 години, в учебната година има по 2 семестъра - зимен и летен.
|
преди: 13 години, 4 месеца hash: f237ce32d4 |
|
3. Здрасти!
Мисля, че мога да съм ти полезна, т.к. времето когато аз кандидатствах не е толкова отдавна.
Уча Право във ВТУ, редовно. Приятелят ми учеше Право във Варненския Свободен.
Относно изпитите: Всеки един университет издава своя книжка, в която се съдържа информация за специалностите, балообразуването, свободните места, какви изпити се държат и пр. Потърси!
Освен това, не би било излишно да потърсиш в Интернет сайтовете на Университетите, които те вълнуват. Там информацията е идентична с тази в гореспоменатата книжка (справочник се води, извини ме, ако те обърках по-горе), освен това има актуални телефони, на които да звъннеш ако имаш въпрос. Друг плюс е линка към форума на университета - има много студенти, които пишат, и все ще ти е от полза.
Линк към Варненския Свободен: http://www.vfu.bg/ , към Икономическия: http://www.ue-varna.bg/bg/index.php , към Техническия: http://www.tu-varna.bg/tu-varna/ .
Относно семестрите: всяка година са по два - зимен и летен, продължителност - ок. 4 мес. всеки. След вс семестър следва изпитна сесия. Различните ВУЗове започват уч. година на разл. дата, най- общо периода на започване СЛЕД класиране, приемане и настаняване в общежитие е средата на септември (напр. МУ - София) и началото на октомври (напр. ВТУ). Плаща се семестър за семестър, т.е. Хлв. за зимния и след като той изтече, Хлв. за летния (обикновено по банков път, като за транзакцията плащаш 2лв. и получаваш бележка, в която е вписана сумата, която си внесла, името и данните ти, за какво си я внесла, дата и др.
С тази бележка се отива при Инспекторката на съответния факултет и тя ти бие печат и се подписва в студентската ти книжка - най-общо казано).
Относно таксите: Всеки ВУЗ е с разл. такса, все пак знаеш, че има Свободни ВУЗове и там таксата е по-висока, но и материалната база е по-добра. Мога да ти кажа актуалната такса за спец. Право във ВТУ - 270 лв/семестър.
Относно лекциите: В началото на всеки семестър на сайта на университета се публикува програмата за съответната специалност и курс (затова и ти казах да погледнеш сайтовете на Уни-тата), същата се изнася и в сградата на Университета, обикн. във факултета, в който е избраната специалност, пред кабинета на Инспектора.
Посещаемостта зависи от мн неща: желанието на студента, изисквания на преподаватели... Има професори, които държат на посешаемостта, други обаче не. И все пак, от опит - по-често е по-добре, не само би научила нещо, а и би била наясно с конкретния преподавател и критериите му (има и много физиономисти, това също си е фактор, имайки предвид субективността на оценката). За упражненията, които ще имате, при тях вече посещаемостта е задължителна.
Друг е въпросът ако асистентът не държи на това. По закон имаш право на 50% посещаемост (т.е. половината от предвидените) ако си работеща учаща, бременна - представят се документи за това и се чака одобрение от Декана на факултета. (Знам, че сигурно ти звучи много объркано, но на практика не е така.)
Изпити: Обикновено на писмен изпит присъства поне единия преподавател ( Ще имате титуляр и асистент - титуляр (проф., доцент,..) чете лекции, асистента води упражненията по съотв. дисциплина), на устен са и двамата като кой ще те изпитва решава .. Съдбата :)
Не съм съгласна с виждането, че задочниците са по-прецакани. Тяхната програма и изпитни сесии за структирирани по по-особен начин. Например: 20 дни/семестър лекции от сутрин до вечер, след което сесия. При студентите редовно обучение е подобно на това, което беше в училище:седмична програма. И така седмица след седмица докато дойде сесията.
Чувала бях, а и със собствените си очи видях задочници, които НЕ са отворили учебник през цялото време да си вземат изпитите с по-високи оценки от нас, редовното обучение. Казват, че минавали по-лесно: мн хора били, на преподавателя не му се занимавало, обръщал повече внимание на редовното обучение и пр.
Учебници: Специалностите, които си посочила, са твърде далеч от моята и не мога да те ориентирам. Във всеки случай, сумата не е малка, особено ако държиш учебниците ти да са нови или ако преподавателят ти го изисква от студентите. Според мен е рано да те тревожи точно това - помисли за частни уроци (не споменаваш ходиш ли или не), текущи разходи, бал :) и др. Нека първо те приемат и след това ще се разбере какви учебници ще са ти нужни и на каква цена.
Информация за студентството: Ще си позволя да цитирам мой преподавател във ВТУ: "Има студенти, които само учат; има студенти, които само излизат по купони; има и такива в Златната среда - и ви пожелавам да сте от тях!".
Дано ме разбра. Студентските години не са само купони и дивеене, за мен те са и сериозна инвестиция в бъдещето на човек. Което не значи, че да си книжен червей е решаващо и единствено важно. Намери си компания, която ти подхожда, и не прави компромиси нито с четенето, нито с излизането. Времето е достатъчно и за двете, стига да е правилно разчетено.
И последно: по-лесно се взема изпит, за който си чел през семестъра, отколкото такъв, за който ще четеш само през сесията.
За поста преди мен: Съгласна съм, в Свищов Стопанската академия съвсем не е лош избор, особено за икономически специалности. Ако към Варна те води желанието да си по-голям град ... ами, не е най-доброто, за което можеш да се уловиш като аргумент, за да го избереш.
До тези, които ще оплюят "провинциалните" ВУЗове:
"Няма лош ВУЗ, има лоши студенти!"
Деси, 22
ПС. Ако имаш др. въпроси или нещо от обясненото не ти е ясно, ще се радвам да помогна. Пиши отново.
|
преди: 13 години, 4 месеца hash: 5ec21bf467 |
|
4. Аз съм завършила миналата година в Икономическия и бях в Стопански фалултет, където е и специалността Бизнес икономика, но друга специалност.
Да ти кажа съм много доволна от преподавателите, оценяването, изпитите и всичко. Бях редовно и не знам дали при нас или при задочниците е било по-лесно. Но пък сега уча магистратура задочно и е по-лесно от на редовните.
Семестърът започва септ.-октомври и е до края на декември (преди празниците, около 22-23 някъде). Изпитите са рано-януари, но пък февруари има ваканция и е супер. След това започва летния семесър, който продължава до края на май и юни са изпитите.
Сега не знам как се влиза, аз бях само с изпит, но то беше отдавна, сега мисля, че може и с матури.
Там наистина се учи, има текущ контрол през семестъра, но не е толкова трудно.
Това, надявам се да съм ти помогнала.Успех:)
|
преди: 13 години, 4 месеца hash: 2b16e9b974 |
|
5. Здравей аз съм от Варна. Завършил съм Техническия.
Първо според мен трябва да се ориентираш какво искаш техническия (с техническа специалност) или икономическия с икономическа специалоност. Ако ще е техническия с икономическите им специалности забрави...
И когато си избираш работа мисли след това каква работа можеш да си намериш с тази специалност с този мениджмънт и бизнес икономика си жива умряла (кой ще те вземе на работа като мениджър примерно освен ако нямаш връзки някъде). Аз съм примерно за счетоводство и контрол но това си е твой избор.
Относно въпросите за приема и кандидатстването мисля, че отговорите ти са тук:
http://www.ue-varna.bg/bg/index.php?page=8007
НО личното ми мнение е че няма свястен български университет. Ако се запишеш да учиш примерно в ТУ или ВИНС ще се убедиш, че пародията на убочението е пълна.
Моят съвет е да си седнеш на дупето да научиш идеално англйски или немски и си търси информация за университетите в чужбина (Англия, Германия, Америка).
Не прави грешката да се записваш в някой от тези университети. Много ще сгрешиш.
Ако трябва отложи с 1-2 години приема си, научи език и заминавай.
|
...
преди: 13 години, 4 месеца hash: 756fba332b |
|
6. Здрасти.. така аз съм момиче на 17 и също съм решила че искам да уча в Варна и то по-точно в някой от тези университети..
Така аз премахнах от списъка Свободния, защото преди няколко години не се признаваше висшето на тези които са завтршили там.. и след това.. това че семестъра е 800лв близо.. и на всичкото отгоре когато се ходи на изпит и тем подобни пак взимат пари. Ами примерно ако не си в общежитие а трябва да си търсиш квартира.. какво ще правиш?
Аз съм си харесала мениджмънт или маркетинг.. но проблема ми е че ще се учи икономика, а аз си нямам дори някаква представа какво представлява.. аз уча в математическа гимназия, а не в финанансова.. Така че и аз се чудя какво да правя!
Колкото до икономическия.. там таксите са по 140-160 на семестър, зависи какво ще си избереш.. а за техническия все още не съм търсила. Успех с матурите и дано си избереш университет! :)
|
преди: 13 години, 4 месеца hash: b864640570 |
|
7. Учи се 8 семестъра (по 2 на година). Зимния е от септември до януари, а летния от март до юни. Редовните лекции протичат така - сядш в залата, влиза преподавател, говори някакви неща, а ти записваш. Някои диктуват. Четеш странична литература, защото това от лекциите е основното, но трябва и нещо допълнително. Дават ти да правиш доклади, презентации и др. подобни.
Правят се индивидуални и групови проекти.
Общо взето като в училище, но по-забавно.
А задочното е по 2 седмици на семестър от сутрин до вечер на лекции и ставаш луд от приток на информация. А редовното е като училище - определени часове за деня.
Но каквото и да избереш, реализацията в България е мираж. Но в това ще се убедиш сам/а.
Ж25
|
преди: 13 години, 4 месеца hash: 3121480c92 |
|
8. Да, моя грешка, извинявам се :) 8 семестъра исках да напиша :) (Номер 1)
|
преди: 13 години, 4 месеца hash: 1c413bcdd2 |
|
9. От авторката: много благодаря за коментарите досега. В икономическата гимназия учат икономически предмети - статиска и такива подобни. А аз като уча в математическа гимназия и нямам такива икономически предмети дали ще ми е много трудно в икономическия университет? :((
|
преди: 13 години, 4 месеца hash: c37dc45b8c |
|
10. Номер 6, не ти ли е малко раншко да правиш списъци на ВУЗове, че и да премахваш? Потърси повече АКТУАЛНА информация от сериозни източници. Казвам го във връзка с "преди няколко години" и "140-160 лв. на семестър".
Не искам да се заяждам, но "финансови" гимназии няма.
Номер 7 е мн права, твърдейки, че реализацията тук е мираж. Аз съм на същото мнение. И може би има смисъл в съвета да отложиш приема, но да влезеш в Уни в чужбина.
От номер 3
|
...
преди: 13 години, 4 месеца hash: f405980076 |
|
11. 9, определено избери Математическата гимназия, ако искаш да учиш икономика + усилено изучаване на английски и немски език.
Аз завърших икономическа гимназия в България, нищо не се учи свястно, само глупости, за да си продадат разни хора учебниците, а материалът от комунизма едва ли не.
После имах много да наваксвам в Университета, завърших в чужбина - имай предвид, че цялтата литература ти е на английски, аз знам и немски, дори японски ми е трябвал, но слава Богу - има всичко на английски вече.
Мога да обобщя - който иска действително да става икономист, трябва да е добре с математиката + английски + да отиде да учи в чужбина.
За технически специалности и право Бг-то може да става, но не и за икономика! Дянков го каза - завършил е УНСС, отишал е в САЩ, за да учи икономика най-после!
|
преди: 13 години, 4 месеца hash: 2b16e9b974 |
|
12. От номет 5
Напъно съм съгласен с номер 11.
Моля ви насочете се към университети извън България.
Номер 11 освен икономическите така и техническите специалности НЕ стават за нищо в България.
В България няма свясно висше образование НЕ СЕ ЗАПИСВАЙТЕ В БЪЛГАРСИ УНИВЕРСИТЕТ навсякъде пародията е пълна (личните ми наблюдения са от медицински, икономически, свободен, технически и почти всички останали в БГ - НЕ СТАВАТ ).
Но ако искате просто да станете студенти и да избягата от мама и тати и да ходите по купони и нищо да не научите можете да си изберете някой университет тук.
Ако искате да научите нещо и да имате реална специалност учете навън. Аз лично съжелявам, че не съм се усетил навреме за това, но нямаще кой да ми го каже.
|
|
|
Коментари очaкващи одобрение: няма |
... |
|
|
|