Споделена история от Тинейджърски

Трябва ми генерален житейски съвет
Здравейте,

Ще се представя накратко, момче на 21 години, студент в чужбина от вече 3 години. Проблемите, които бих искал да споделя с вас са много, но ще споделя хронологично как се разви моят живот.

Като човек, който се счита за екстроверт, за мен от голяма важност е социалния кръг и честата комуникация с хора. От малък, обаче, имам известни проблеми със социализирането: трудно се вписвам в голям кръг от хора и не успявам да осъществя трайни контакти с хора. Като малък бях доста наивен, но и в същото време бурен, не можех да задържам вниманието си в часовете и често ме гонеха заради всякакви щуротии, най-вече, че разсейвах децата около себе си. В същото време винаги съм бил отличник и в последствие, разговаряйки с родителите си на тази тема, достигаме до заключение, че съм успявал да усвоявам материала в училище много бързо и затова съм имал подобни прищевки. Винаги бях изолиран от приятелите си и рядко е имало човек, с който да успея да създам по-продължителни взаимоотношения. С други думи, чувствах се като аутсайдер.

Между 8ми и 12 клас учих в едно от най-елитните училища в България и успях да се оттърся от своята бурност. Започнах да осъзнавам защо имах проблеми в комуникацията си с хората: не преставах да преувеличавам и да се фукам с някакви свои постижения. Тренирал съм всевъзможни спортове и наистина съм имал успехи на национално и международно ниво, но все пак не беше най-добрата идея да надувам главите на съучениците си с това колко години съм тренирал даден спорт. В противоположност на това, не бях с особено развито тяло и мускулатура, до 9ти клас бях нисък с много слаби ръце и малко мазнини по корема, така наречения skinny fat. До 12 клас порастнах на височина но бях много слаб в ръцете и краката. Това обяснява подигравките на хората около мен и факта, че не взимаха насериозно нещата, които им споделях за себе си.

В 11ти клас като че ли най-добре успях да попадна в добър социален кръг, започнах да си гоня целите по-упорито, бях един от най-добрите във випуска си по успех и тогава нещата започнаха да се получават. Комуникацията ми с хората вървеше по-гладко и въпреки че пак имаше моменти, в които да ме закачат, онова дете, което беше подигравано и нямаше самочувствие беше изчезнало.

В 12 клас всичко вървеше супер до момента, в който не влезнах в една изключително деструктивна връзка с момиче, която до голяма степен ми загуби контактите с най-близките приятели. Тя ме откъсна от всички и въпреки, че сам съм си виновен, че позволих това да се случи, тя използваше влиянието си над мен да прави каквото си поиска. Това продължи до края на първата година в университета в чужбина, където също поради връзката си не успях да се социализирам както исках.

След тази година и половина, в която не се развивах личностно, се фокусирах изцяло върху себе си и дори и да не успях отново да се социализирам в особено голям кръг, в академичен план всичко беше прекрасно. Винаги съм искал да съм зает и постоянно навън в различни среди, не съм от хората, които обичат да стоят без работа вкъщи и съм постоянно активен.

По време на пандемията бях в България и излизах и се виждах само с хора от моя кръг, но дори и там някак си се чувствах изолиран понякога. Винаги съм искал да съм душата на компанията и никога не ми се е получавало, вместо това опитвайки се да ставам център на внимание и да се правя на интересен, често са ме изолирали заради това поведение.

След толкова много години, в които съм се лутал, желаейки да съм търсен и канен на много места, гледайки други така наречени 'социални пеперуди' осъзнах, че човек трябва да бъде фокусиран върху себе си и върху своите цели, да се развива, да чете и да бъде интересен на събеседниците си с опита и информацията, с която разполага. Изпитвам проблеми понякога в комуникацията си с хората, като на моменти просто не знам какво да си кажа с тях и нищо не ми идва наум. В същото време имам усещането, че на отсрещната страна й е прекалено скучно с мен и това допълнително внася напрежение в мен. Може би и затова е причината да не ме канят на много места, просто защото с мен или без мен, пак ще си прекарат по един и същи начин, тоест не допринасям с личността си за една по-добра и жива атмосфера.

Може би най-големият ми проблем е бил това, че съм се притеснявал какво хората ще си мислят за мен и често съм реагирал изкуствено в раговори, което определено се забелязва. Считайки се като перфекционист, винаги искам да съм по-добра версия на себе си и това ме бута нагоре в личностен план през последните години. Често се случва да се озлобявам вътрешно спрямо хората, когато не ме поканят като излизат на вън, но доста бързо ми минава.

В случаи, когато си прекарвам наистина добре с хората около мен, това по някаква причина ме нахъсва и мотивира и съм много по-бърз и продуктивен в академичен план, както и с всичко друго, с което се занимавам. Излъчвам наистина коренно различна енергия, когато си прекарвам добре с другите, а в моменти, в които съм сам и не ме канят, постоянно мисля защо това е така и съм в ужасно настроение, като не един или двама са ме питали защо имам толкова коренно различни лица.
__________________________

Не знам точно какъв би ми бил въпроса за съвет към вас, но спрямо всичко прочетено и знаейки накратко етапите, през които съм минал, как бихте ме посъветвали да действам, за да започна да съм интересен на другите, за да ме канят да излизам по-често с тях; как да стана душата на една компания както винаги съм искал?

Благодаря ви за отделеното време!

Коментари

1.   Ти не си ли голям, за да искаш да си душата на компанията?
А, какво се случва, когато ти поканиш да излезете? Винаги ли искаш и чакаш да те поканят?