Споделена история от Тинейджърски

Как да не се притеснявам преди тест или устно изпитване?
Здравейте!Момиче съм,6 клас.Както сте видели от заглавието проблемът ми е страхът преди тестове и устно изпитване.Винаги когато имам тест или ми предстои устно изпитване почвам да се напрягам,да ме боли корема,главата и треперя.Винаги когато знам,че ще ме изпитват си научавам уроците,но щом видя листта пред себе си или трябва да говоря пред даската почвам да забравям всичко!Родителите ми са стриктни към моите оценки и когато получа по-ниска оценка от 5 те не са доволни,а напоследък от началото на годината вадя по някои гадни оценки и то само заради страхът и стреса.Моля ви помогнете ми как да бъда по-спокойна за да мога да изкарвам добри оценки!

Коментари

1.   Aз съм се притеснявала за всички изпити. За това, смятам, че е нормално. Единият от начините да си по-спокойна е , да си подготвена добре. Разговаряй с родителите си, ако трябва посещавай училищния психолог. Разказвателните предмети си ги разказвах на глас за по-добра концентрация. За другите неща-писане и упражнения. Това е -едни са по-паметливи, други трябва да полагат повече труд. Трябва да учиш и да си пишеш домашните редовно . Хаотично учене, без затвърждаване на знанията, естествено, че ще ти донесе тревожност, а не увереност.

2.   Няма човек, който да те разбере като мен, мило дете.
Цял живот страдам от притеснение да говоря, пея, пред хора, дъска... езикът ми не говори, вътре в мен треперя.. забравях всичко... Не се лекува, не и по моето време...
Преди години отидох чак в телевизии да си лекувам травмите.. Не помогна.
Родителите ми искаха да съм отличничка, да завърша висше... Направих обратното. Останах със средно омъжих се и родих сина си, днес на почти 30...
Убеди някак родителите си да не са толкова крайни за оценките ти и да отидеш при психолог..
Не знам какво да ти кажаоще, освен че те подкрепям и разбирам. Имам и дъщеря.. на твоите години и не и търся оценки. Естествено, не желая двойки и тройки. Златната среда е водеща за мен.
Успех и се бори, момиче...
Не ти желая моя живот.

3.   Здрасти. Аз по принцип не се притеснявам особено не защото съм много умна или пък глупава ами просто един тест не е края на света но трябва да вярваш в себе си. Стресът няма да промени оценката а единствено подготовката ще я промени. Ако ще ти помогне преди тест или нт прави нещо което те релаксира и обичаш да правиш. Аз например слушам музика или любим подкаст или ако ти харесва рисувай или тн. Вечерта преди въпросното събитие прави това твое любимо занимание или дори в междучасието преди това.

П. С надявам се да съм помогнала

Холи

4.   Здравей,
Аз също винаги винаги се притеснявам за тест и особено за устни. Затова просто пия по един мента глог и валериан и се чувствам много по-добре.