Споделена история от Тинейджърски

Проблем с цикъла - много се притеснявам!
Здравейте,
Пише Ви момиче на 13 години. Очаквам да ми дойде вторият цикъл. Днес е 17. На 13-ти ми дойде нещо като тъмно черно зацапване и мама ми обясни, че преди и след цикъл е нормално. Очаквах да ми дойде цикълът скоро, но уви. Днес по обяд видях, че ми текна кръв и се зарадвах. Обаче след това като ходих до тоалетна вече 2 пъти не виждам никаква кръв като се бърша с тоалетната не виждам никаква кръв, а и урината ми е много много бистра - това е защото пих доста вода. Сложих си нова превръзка, за да мога ясно да различа ако е кръв, въпросът ми е: възможно ли е да не виждам кръв, защото съм пила вода и урината ми се е избистрила или това не е нормално и трябва да се притеснявам ( предишния тоест първи цикъл ми дойде на 22 октомври). Мама ми каза, че при първите цикли е нормално, но аз се притеснявам много!

Коментари

1.   Трябва поне една година докато се регулира. Тоест да стане редовен и да идва на датата, на която трябва и да не е оскъден.

2.   Няма какво да се притесняваш и не не е възможно да не ти се вижда кръвта заради водата това е пълна глупост ще ти дойде все по някое време може даже този месец изобщо да не ти дойде слушай майка си какво ти казва

3.   Голямо браво, че пиеш вода! Аз така и не се научих, сега какви ядове със съсиреци и кървища имам...

Говорим за втория ти цикъл - не познавам момиче, на което изобщо до първата година да й е идвало "нормално". Неща като зацапване за ден/два изобщо не трябва да те притесняват. Дори и след първата година може я да пропусне, я да приключи след два дена. Така че се радвай, че ти е дошло в толкова нормална възраст, говори с майка си, ако нещо те притеснява, но не мисля, че трябва да го мислиш.

4.   В началото е нормално да не ти е редовен и да е в странен цвят. И майка ти е права, така че спокойно. Вече от две години има цикъл и понякога с месец ми закъснява или тече малко.

5.   Авторке, урината няма нищо общо с цикъла. Той излиза от влагалището ти. Колко вода си пила няма как да повлияе. Нормалният цикъл е от 21-35 дни от датата на започване на последната менструация. Първите ти пъти може са са нередовни. ОК е и да не ти е като по часовник - един месец да дойде на 24 дни, на другия месец на 32 и т.н. Закъснее ли след 35 ден обаче е хубаво да се отиде на лекар, за да види дали всичко е наред. Отново, това след първите няколко пъти. Сега повод за притеснение няма.
Не съм сигурна дали водиш полов живот и дали имаш намерение да водиш скоро, но за всеки случай да ти кажа. Използвай презервативи - те предпзват и от нежелана бременност, и от болести. Прекъсването не предпазва от болести, а нежелана бременоост само я забавя. Болестите са много опасни - могат да доведат до безплодие след време.

6.   Супер нормално. Не очаквай редовност първите месеци, да не кажа година, камо ли на втория цикъл в живота си. Всичко е наред!

7.   На мен първият ми цикъл ми дойде в 4 клас и после си взе почивка до втория срок на 7 клас. И дори тогава имаше примерно 1-2 месеца в годината, когато си пропускаше.