Споделена история от Тинейджърски

Как да си намеря работа?
Здравейте, на всички, аз съм на 14години и си търся работа. Аз съм от Котел и мисля, че тук трудно може да се намери работа. А, и аз съм непълнолетна. Но наистина искам да започна някаква работа. Моля, посъветвайте ме къде мога да си намеря работа или някакви други начини!

Коментари

1.   Мисля, че трябва да имаш навършени 16 години, за да можеш да работиш законно. За децата на 14 и 15 години има редица изисквания работата да е ненатоварваща, не на пълен работен ден и да е в областта на изкуството (музика, кино, развлекателни програми, рисуване, детски състезания и т.н.), като задължително е нужно писменото разрешение на родител или настойник и проверка на Инспекция по труда.

Ако искаш, може на първо време да започнеш да правиш нещо занаятчийско в домашни условия, като например плюшени буквички с украса, които са доста търсени на пазара в последните години от родители на бебета и малки деца. Ето такива:
https://www.facebook.com/bukvichki/
Продават ги по 15 лева за всяка буква в името (9 букви за името Красимира ще струват общо 135 лева), или 25 лева при поръчка само за една буква. Естествено, за да пробиеш на подобен пазар, трябва да предложиш съпоставимо качество на изпълнението при малко по-ниски цени, като е препоръчително да си направиш страничка във Facebook и Instagram, където да рекламираш безплатно дейността си, а също и канал в YouTube, в който да показваш видеа с изработените буквички, заснети с телефона ти.

Друг вариант е да правиш картини с разлети акрилни бои върху водоравно поставено платнище, но това е препоръчително да става в присъствието на твой родител, защото все пак се работи с химикали. Ето примери за това как се правят. Ако имаш пистолет за горещ въздух или сешоар и ги насочиш към разлята боя, която съдържа няколко слоя с различни цветове, топлината ще спука въздушните балончета в боята и долните слоеве ще излязат на повърхността, образувайки чудати форми с различни цветове:
https://youtu.be/O5SScKDOzPQ
https://youtu.be/WXa5guVKG04
https://youtu.be/uPcB4bQndTM
https://youtu.be/EwyucgqKDuE

Имай предвид, че тези видеа са страшно гледани в YouTube и ако още от самото начало си направиш канал с монетизация и необходимите регистрации с чуждестранна банка (за съжаление не става с Българска) на името на пълнолетен гражданин (явно живеещ в чужбина твой познат или роднина), ще можеш да правиш луди пари и от реклами там.

- Кифлоприземител

3.   Момче на 20 години съм, аз съм добре компетентен как стоят нещата, щом човек навърши 14 по закон имаш право като всеки голям човек да отидеш и да ти намериш работа и да работиш нормално и след училище когато си втора смяна, връщаш се от училище и отиваш на работа и приключваш чак към 18:00 можеш да отидеш да си намериш каквато работа искаш, па имаш и вече лична карта и имаш всичките законни права.

Възрастта и нейното значение в правото на Република България

право да дам или не своето съгласие за разпространение на сведения и данни, свързани с мен;

право да участвам в избора на религиозни убеждения;

право (самостоятелно! ) да заведа иск в съда, в случай че съм жертва на домашно насилие;

право да излизам без придружител до 22 часа;

право да излизам след 22 часа, но с придружител;

задължение да поискам изкарване на лична карта;

право да започна работа на ученическа длъжност в цирк, ако съм момиче и има специално разрешение от Инспекцията по труда;

право да бъда уведомен, в случай че мой родител ме припознае, както и право да оспоря припознаването пред съда;

право да дам или не своето съгласие за осиновяването ми;

мога да нося наказателна отговорност за извършено престъпление, ако съм разбирал свойството и значението на извършеното;